Blog (7)
Komentarze (155)
Recenzje (0)
@DelphiXDobre słuchawki do muzyki ? Koss Porta PRO ! Recenzja kultowych słuchawek

Dobre słuchawki do muzyki ? Koss Porta PRO ! Recenzja kultowych słuchawek

08.01.2013 18:36, aktualizacja: 09.01.2013 14:09

Pół roku temu moje słuchawki nauszne firmy Philips SBC HP195 zakończyły 9 letnią służbę. Tak 9 lat, te słuchawki kosztowały wtedy 19,99 w jakimś hipermarkecie (nie pamiętam). Dobrze je wspominam, choć jakość dźwięku była przeciętna.

Piękny chociaż odświeżony design
Piękny chociaż odświeżony design

Nadszedł czas nad wyborem czegoś nowego. Paru moich dobrych znajomych z czasów technikum poleciło mi KOSS PORTA PRO, inni zaś Sennheiser HD 201. Przed wyborem miałem przyjemność posłuchać jednych i drugich. Wybrałem Koss Porta Pro, nie tylko ze względu na ładny design, ale i również na jakość dźwięku, która wówczas była dla mnie oszałamiająca.

I. Dane techniczne

Pasmo przenoszenia: 15 - 25 000 Hz

Opis: Bardzo ważny parametr odpowiadający za szerokość przetworzonego sygnału. Parametr ten pozwoli nam "na sucho" określić jakość głośniczków/głośników. Człowiek z definicji ma słyszeć od 20 - 20 000 Hz, zaś nie jest to prawda bo z wiekiem granice te z dwóch stron się kurczą i często w wieku np 40 lat słyszymy już od 30 - 15 000 Hz. Wszystko zależy od tego jak dbamy o własny słuch !

 • Sygnał akustyczny od 20 Hz do ok. 400 Hz - tony niskie, czyli łup łup
 • Sygnał akustyczny od ok. 400 Hz do ok. 3500 Hz - tony średnie
 • Sygnał akustyczny od ok. 3500 Hz do 20 kHz - tony wysokie, sopran

1. Im szerszy tym lepszy ! 2. Każdy z podanych przedziałów częstotliwości jest ważny 3. Charakterystyka przetwornika nigdy nie jest idealna i musi być podawana przy 3 dB tłumieniu!

W sekcji Linki zamieszczam omówienie częstotliwości pod kątem instrumentów opracowane przez Flow-Raport

Impedancja: 60 Ohm

Opis: Parametr prezentuje opór jaki stawia cewka słuchawki, kiedy podajemy sygnał małej częstotliwości (czyli sygnał akustyczny, w literaturze występuje jako "m.cz"). Jest to dość szeroki temat i musiałbym omówić trójkąt impedancji, itd. Ale o co w tym chodzi ? Standard dla słuchawek to 32 Ohm i tak są projektowane wzmacniacze (takie malutkie) w tabletach, telefonach komórkowych, wieżach stereo, kinach domowych, laptopach czy kartach dźwiękowych naszych PC. Najlepiej zapoznać się z instrukcją urządzenia do którego chcemy dopasować słuchawki.

Jeśli zaś impedancja będzie mniejsza niż 32 Ohm: 1. Będzie głośniej 2. Możemy uszkodzić wzmacniacz w wyżej wymienionym urządzeniu

Jeśli zaś impedancja będzie większa od 32 Ohm: 1. Będzie ciszej 2. Nie uszkodzimy wzmacniacza, będzie mu lżej

Uwaga! Na wypadkową głośności wpływa również, bardzo ważny parametr zwany skutecznością.

Czułość: 101 dB SPL / 1mW

Opis: Parametr określa sprawność przetwornika. Definicja zunifikowana (w naszym przypadku mamy 1 mW, nie 1 W : 1W = 1000 mW !)

SPL- Sound Pressure Level. Głośność wyrażona w dB, w stosunku do 0 dB (całkowita cisza). SPL głośnika oznacza skuteczność i głośność jaką osiągnie głośnik mierzoną w odległości 1m po podaniu mocy 1W. Głośnik ze skutecznością o 3 dB większą potrzebuje 2 razy mniej mocy od drugiego, aby uzyskać takie samo ciśnienie akustyczne.

Długość i cechy przewodu: 1.2 m

Z każdej słuchawki idzie osobny przewód, z osobnym ekranem (specjalny oplot z miedzi, który jest połączony z masą i ekranuje zakłócenia). Końcówka to mini - jack 3.5 mm (ten popularny), pozłacana wraz przejściówką dołączoną do zestawu na standardowy duży jack wykorzystywany w droższym sprzęcie audio czy nawet studyjnym(tak już rządzą XLR)

447407

Niestety moi koledzy po roku użytkowania byli zmuszeni do wymiany tych końcówek, ale z drugiej strony wątpię aby o nie dbali (trzeba uważać by nie nadłamywać okolic wtyczki słuchawkowej). Ja swoje mam od 24 sierpnia 2012 i na razie nic się nie dzieje.

II. Wygląd

Przypominają słuchawki nauszne z czasów Walkmanów. Wg mnie kolorystyka jest bardzo ładna: czarny - niebieski - srebrny. Dużo osób porównuje je do brzydkiego kaczątka, co wg mnie jest mocnym przegięciem.

Przy zachowaniu ładnego design słuchawki Koss Porta Pro są po prostu bardzo wygodne. W ich konstrukcje wtopiono masę regulacji, dzięki czemu nie ma możliwości, aby słuchanie muzyki było dla nas męczące.

III. Opinia obiektywna

Koss Porta Pro broni się sama nie tylko wysokimi parametrami, ale i również ładnym designem. Jeśli będziemy dbać o swoje Koss' y z pewnością końcówka nie ulegnie szybkiemu uszkodzeniu.

Zalety:

 • + bardzo dobre parametry !
 • + jakość wykonania przetworników, pozłacane końcówki, bardzo dobrze wykonane ekranowanie i sam przewód
 • + bardzo wysoka jakość dźwięku
 • + "niby dożywotnia" gwarancja producenta
 • + bogate wyposażenie dodatkowe: skórzany woreczek oraz przejściówka mini-jack =>jack
 • + słuchawki są bardzo wygodne

Wady:

 • - okolice końcówki powinny być lepiej zrobione
 • - niekiedy między membranę słuchawki, a gąbkę może wbić się włos - wystarczy ją oczyścić

Cechy sporne Koss Porta Pro:

 • ? mamy kontakt z otoczeniem (brak całkowitego tłumienia otoczenia)
 • ? tylko 1.2 m długości przewodu
 • ? design wzorowany słuchawkami z czasów wallkmanów

Uwaga! Niektóre osoby uważają, że skórzany woreczek dostarczony wraz z słuchawkami jest za mały - to nie prawda ! Po prosto niektóre osoby nie potrafią ich złożyć !

IV. Opinia subiektywna

447422

Należę do osób, które słuchają wszystkiego pod warunkiem, że nie jest to puste ścierwo.

Pytanie co rzucić by nikogo nie urazić ?

Pierwszym utworem, który mnie oczarował na moich świeżo kupionych Koss Porta Pro był utwór Celine Dione - A New Day Has Come. Muzyka była zapisana w formacie WAV i miała ponad 60 MB. Wtedy to był szok :)

Dużo epickiej muzyki, z epickimi obrazkami i oklepaną historią ;)

W każdym przypadku usłyszymy nie zlany łomot dźwiękowy, a pięknie rozdzielone instrumenty. Pojawi się scena i taka "obecność" wykonawcy. Niskie tony są w porządku, nie ma ich na nadmiar. Dobra średnica i bardzo dobre wysokie tony. W przypadku rapu, elektroniki, czy nawet muzyki popularnej sprawdzają się wyśmienicie. Nie wiem jak się na nich gra w popularne gry, ponieważ nie gram w nic ;)

Ponadto są bardzo wygodne, ale długość przewodu słuchawek wynosząca tylko 1.2 m jest czasem irytująca.

Ocena Koss Porta Pro: 4,5 na 5 !

- 0,5 pkt za słabą końcówkę typu mini-jack !

Cena  Koss Porta Pro: ~120 zł

Myślę, że w kategorii do 300 zł słuchawki mają wysoką rangę. Warto dobrze przejrzeć oferty sklepów i dać za nie 120 zł, a nie ponad 200 zł.

Producent niby udziela dożywotniej gwarancji, ale nie oszukujmy się, że nie mamy na co liczyć więcej niż zapewnione przez unie 2 lata (w przypadku firmy 1 rok). Ale na reklamacje z powodu uszkodzenia wspominanej końcówki nie mamy na co liczyć !

Produkt jest wyprodukowany w Chinach, zaprojektowany w Waszyngtonie, a europejskie wsparcie jest zapewnione przez Szwajcarię.

Dziękuje za przeczytanie i naprawdę zachęcam, bo naprawdę jakość dźwięku jest oszałamiająca ! Mając porównanie do HD 201 które parę dni temu nabył młodszy brat, dźwięk tych jest dużo lepszy :) Oczywiście pamiętajmy, że słuchawki muszą pochodzić parę dni aby dźwięk z nich był na poziomie (elementy mechaniczne takie jak zawieszenie cewki muszą się ułożyć)

V.Zdjęcia z dowodem zakupu

22,44 zł na budowę lepszej Polski .... ^^
22,44 zł na budowę lepszej Polski .... ^^
Informacje od producenta
Informacje od producenta
Ekologiczne coś tam
Ekologiczne coś tam
Widok ogólny
Widok ogólny
Wtyczka która jest jaka jest
Wtyczka która jest jaka jest
Dodatki od producenta, które znajdziemy w zestawie
Dodatki od producenta, które znajdziemy w zestawie

VI. Linki

1. Omówienie częstotliwości pod kątem instrumentów (PDF) 2. Lutowanie wtyczki (zdjęcia przewodów) 3. Opinie innych ludzi

Sprzęt
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (68)