Blog (7)
Komentarze (155)
Recenzje (0)

Windows Łosiem - jaki jest czy warto go mieć?

@DelphiXWindows Łosiem - jaki jest czy warto go mieć?
20.11.2012 18:59

[img=Losiem]

Słowo wstępu

Wszyscy piszą o nowym Windowsie - jak widać system podoba się nawet najbardziej zagorzałym użytkownikom systemów z rodziny Linuks. Dlaczego ja, osoba która parę nocy nie spała z obawy, że będę przepisywał w pocie czoła swój program na Ubuntu pisząc w strasznym C++, a nie kochanym Delphi nie może napisać artykułu. Ciągle czytam newsy na dobreprogramy.pl, że Valve odwraca się od Windows itd. Podczas, gdy pobierałem wersję testową Windows Łosiem kolega napisał do mnie: - 8 ? Przecież to dziadostwo na tablety :D - A testowałeś ? - Nie :p - To po ch## się odzywasz ;/

Niestety nie należę do grona osób, które powtarzają jak papugi opinie innych. To jest choroba naszych czasów, wystarczy spojrzeć na to co jest popularne np na YouTube.

Choroba zwana głupotą i lenistwem !

John Locke - Żadna wiedza człowieka nie może wyjść poza jego doświadczenie.
John Locke - Żadna wiedza człowieka nie może wyjść poza jego doświadczenie.

W sierpniu tego roku zaprezentowałem maskotkę dla mojego programu. Taki sprzeciw w komentarzach zmusił mnie do poszukiwań w Internecie informacji o kucykach.

Odkryłem całą społeczność fanów MLP i wbrew pozorom są oni normalni (wszak i tam znajdziemy debili jak przykład kolegi wyżej i to w dużej ilości - duży rozrzut ) z dużą ilością ludzi którzy zaczynają tworzyć własne dzieła sztuki (naprawdę niektóre są prawie tak piękne jak Modern UI). Potem okazało się, że ów bajeczka pokrywa się z tym co na seminariach wykłada m.in Brian Tracy - i słuchaj tu niektórych ludzi, przeczytałem wszystkie jego książki - naprawdę warto :)

Dlatego I pytanie jakie zadaje hejterowi systemu Microsoft Windows Łosiem brzmi:

A korzystałeś(aś) z tego systemu ?

Jeśli odpowiedź brzmi NIE, albo przez krótką chwilę bez doświadczenia - powodzenia na OS X bez chwili przyzwyczajenia ;) - Opinie takiej osoby można wpisać do kanonu bajek dla dzieci w wieku od 2-6 lat :) (choć i to nie bardzo, gdyż wyżej wymieniony filozof uważał, że człowiek przychodząc na świat jest jak niezapisana kartka papieru (Tabula Rasa) )

A maskotka zostanie bo się podoba dziewczynie, a okienka o programie i tak nikt nie otwiera :)

436736

Windows Łosiem to najlepszy system do:

I. Instalacji (instalacja systemu Windows 8 oraz innych komponentów) II. Personalizacji (omówienie wielu narzędzi dostarczonych przez MS) III. Rozrywki (obsługa multimediów, IE 10) IV. Pracy (omówienie podstawowej pracy, Delphi XE3, Visual Studio 2010)

I. Instalacja systemu Microsoft Windows 8

1.1 Prezentacja platformy testowej

No to teraz na poważnie, oto prezentuje państwu zrzuty ekranu z swojego systemu reprezentujące mój komputer od strony sprzętowej. Dwa tygodnie temu pobrałem system Windows Enterprise 90 days, aby rozwiać swoje obawy czy mój program będzie działał poprawnie na najnowszym systemie Microsoftu.

Mój procesor ma już 7 lat i dzięki Windows Łosiem jeszcze mi posłuży
Mój procesor ma już 7 lat i dzięki Windows Łosiem jeszcze mi posłuży
... ale karta graficzna to ATI 2400HD ... dałem młodszemu bratu moją 6600 GT by mu Minecraft chodził
... ale karta graficzna to ATI 2400HD ... dałem młodszemu bratu moją 6600 GT by mu Minecraft chodził

1.2 Wrażenia ...

System był gotowy do pracy po około 20 minutach !

To była najszybsza instalacja systemu operacyjnego w moim życiu w przypadku mojego PC. Oczywiście instalowałem system z pendrivie, który utworzyłem przy pomocy Windows 7 USB/DVD. Myślę, że program jest tak prosty w obsłudze, że nie ma sensu się nad nim rozpisywać.Instalacja przeszła bez żadnych problemów.

1.3 Problemy ze sprzętem

A właściwie ich brak :) Na pokładzie mam również kartę dźwiękową Creative X-Fi Gamer i wiele innych egzotycznych sprzętów - nie było żadnego problemu - wyświetliła się chorągiewka w zasobniku systemowym, że Windows znalazł sterowniki i dalej poszło bez problemu.

1.4 Uruchamianie ...

Na moim poczciwym komputerze który ma już 7 lat (wrzesień 2005, pamięci DDR I 330MHz dokładane później!)

Komputer jest gotowy do pracy po około 20 sekundach !

Nie kłamie (nigdy nie kłamie, bo mam potem pecha) - naprawdę weryfikacja sprzętu przez BIOS trwa 50 % tego czasu. Nie wiem jak MS to zrobił, ale to jest pierwsza rzecz która mnie zamurowała. Oczywiście zaraz po instalacji trwało to dłużej około 40 sekund. Dopiero po paru dniach komputer dostał mocy :)

1.5 Miła niespodzianka ...

Korzystam od 4 lat z usługi Microsoft Live w skład którego wchodzi: Hotmail (teraz Outlook), SkyDrive 25GB (teraz chyba 7GB) oraz wiele spiętych usług m.in Facebook czy YouTube. Po instalacji okazało się, że Windows 8 wymaga ..... czy to jest wymóg ? - zalogowania do Windows Live !

To jest piękne bo mam ekspresowo wszystko skonfigurowane - po chwili ukazała się moja poczta czy Facebook w kafelkach. Owszem niektóre kafelko - aplikacje należy jeszcze porozwijać, ale i tak byłem zadowolony :)

Jeśli chcemy korzystać jeszcze wygodniej z naszego SkyDrive polecam aplikacje MS SkyDrive

SkyDrive po ludzku w Exploratorze
SkyDrive po ludzku w Exploratorze

II. Personalizacja nowego Windows' a

2.1 Wyrażanie siebie ...

System Windows Łosiem daje nam tutaj pole do popisu. Wiem, że wydaje się to być "hipsterskie", ale jeśli zachowamy rozwagę możemy stworzyć piękną i orginalną kompozycje. To tak jak malowanie pokoju, lecz w tym przypadku preferuje Calvados' owe meble oraz pochmurny niebieski kolor. Dlatego w środowisku pracy (komputer) mam karmazynowo - czarny temat, a na przykład w moim projekcie znanym tutaj na dobrychprogramach: biały - niebieski - czarny. (odkryłem, że takie same ma Visual Studio - pytanie do MS - Nie chcecie maskotki w tej kolorystyce :) ? ) To nie jest tak, że komuś się nudzi, a wynika to z psychologi. Dzielimy wówczas kolorami poszczególne rzeczy czy środowiska w których pracujemy czy żyjemy.

Windows Łosiem ma:

 • Klasyczny Pulpit zwany Pulpitem
 • Kafelkowe menu start zwane Start Screen (oraz reszta Modern UI wraz z aplikacjami)
 • Ekran logowania zwany Lock Screen

2.2 Twoje miejsce pracy - Twój pulpit  ....

W Windows 8 możemy dowolnie dostosować swój pulpit dzięki narzędziom dostarczonym wraz z systemem, które ukazuje na poniższych zrzutach ekranu. Aby je wywołać klikamy prawym przyciskiem myszy na Pulpit, a następnie opcję z menu Personalize.

Ustawianie koloru okienek oraz paska zadań
Ustawianie koloru okienek oraz paska zadań

Windows Łosiem potrafi sam zmieniać kolorki w zależności od tapety, z jednej strony fajne a z drugiej strony w przypadku mojej kucykowej tapety zabarwił mi kolor okienek na chamski róż - a wg mnie winien być to odcień czerwieni. Bez przesady nie zniósł bym różowych okienek, choć podobno z punktu widzenia psychologii jest wykorzystywany do niszczenia więźniów

Chcesz puste tło jako tapete lub pokaz zdjeć - zobacz jakie to proste z Windows 8
Chcesz puste tło jako tapete lub pokaz zdjeć - zobacz jakie to proste z Windows 8

Byłoby nie ładnie się nie pochwalić w tym miejscu swoim pulpitem w czarnych ramkach:

Jako fan kucyków (ktoś się postarał, ale niektórych będzie boleć co na tym jest)
Jako fan kucyków (ktoś się postarał, ale niektórych będzie boleć co na tym jest)
Jako facet - choć wolę brunetki ;)
Jako facet - choć wolę brunetki ;)

Choć najczęściej podczas wizytacji dziewczyny mam ustawionego na "sztywno" kucyka by nie doprowadzać do konfliktów zbrojnych lub zerwania stosunków dyplomatycznych - naprawdę polecam uważać, bo to może być szczegół i.... Wasze życie stanie się koszmarem :) Bardziej polityczne tapety podkreślające minimalizm i piękno nowego systemu znajdziecie tutaj. Chyba, że ktoś z Was jest fanem koników polecam galerię Karola Pawlickiego (polak mieszkający w niemczech)

Fajne menu dodatkowe..

<klawisz windows> + X, choć i tak wolę "admin kafelki" (poniżej opiszę)

2.3 Twój start - Twoje kafle ...

Wszystko zaczyna się od kafelków. Brawo dla Microsoftu za godnego następcę dla mało praktycznego już menu Start - zapraszam do dyskusji wg mnie kafelki są o co najmniej 20% bardziej fajniejsze. W końcu zagospodarowano cały ekran jak należy tworząc swego rodzaju przytulne miejsce z którego możemy rozpocząć zadania.

Start Screen > Menu Start + 20% (Menu Start)

Mój Start - ekran I
Mój Start - ekran I
Mój Start - ekran II
Mój Start - ekran II

Porada: Mój komputer ....

Należę do grona osób które bardzo często korzystając z Luny pod Windows XP przechodziły do miejsca zwanego Mój komputer z poziomu właśnie menu Start. Pasuje mieć ten skrót również między kafelkami, aby podtrzymać tradycje

Krok I - Wywołanie okna Eksploratora systemu Windows
Krok I - Wywołanie okna Eksploratora systemu Windows
Krok II - Tworzenie skrótu dla kolekcji kafli
Krok II - Tworzenie skrótu dla kolekcji kafli

Porada: Przycisk wyłącz komputer

Miałem zabrać się za pisanie własnego zamykacza systemu, ale jest to bez sensu, dlatego że:

 • Podoba mi się zamykanie systemu które wdrążył MS
 • Aplikacje do zamykania systemu napisał na sgj na swoim blogu. W informatyce liczy się współpraca więc po co mam pisać to co już było ? Można by jeszcze dorobić zamykanie za pewien czas bo tego brakuje, a jeśli ktoś nie wierzy w moje możliwości to zaprezentuje inny przykład metro aplikacji w Pascalu (tak Pascalu)
Czy to takie trudne ? Tutaj w stylu Jacka Gmocha :)
Czy to takie trudne ? Tutaj w stylu Jacka Gmocha :)

Porada: Magiczny ruch #1

Aby dostać się do wielu fajnych rzeczy bardzo szybko MS dał nam prawy pasek narzędziowy Uważaj! Ten ruch będzie potrzebny - nie lekceważ go! - zapamiętaj go - daje Ci teraz czas na ćwiczenie jeśli korzystasz z Windows Łosiem :)

Dwa ruchy do tego co najistotniejsze
Dwa ruchy do tego co najistotniejsze

Mamy boczny pasek. Na początku będziesz myśleć(ała), że to bardzo trefne rozwiązanie. Po około 3 razach powtórzonych czynności pokazanych na powyższym screen' ie wejdzie Ci to w nawyk i stanie się bardzo praktyczne. Oczywiście możesz wywołać ten pasek również z poziomu klasycznego Pulpitu - ale tutaj docelowe miejsca będą się nieco różnić :)

Przykład na podstawie Ustawień:

 • Pulpit Klasyczny -> Prawy pasek narzędziowy -> Opcje -> Opcje dla pulpitu klasycznego
 • Modern UI -> Prawy pasek narzędziowy -> Opcje -> Opcje dla Modern UI

Porada: Magiczny ruch #2

Była prawa strona to teraz będzie lewa strona. Po lewej stronie po wykonaniu odbicia lustrzanego wykonanego wcześniej gestu uzyskujemy łatwe przejście:

( Start Screen<->ModernUI ) <-> Klasyczny Pulpit Wiem, że Start Screen jest elementem Modern UI, ale tak będzie lepiej nauczyć początkującego użytkownika :). Dodatkowo po wybraniu "okienka" aplikacji Modern UI z pod prawego przycisku myszki mamy do dyspozycji standardowe menu okienkowe.

436794

Porada: Masz pełną władzę nad Twoimi kafelkami ...

Klikając prawym przyciskiem myszy na dowolną kafelkę uzyskamy wiele przydatnych opcji które pozwolą nam zarządzać nimi jak tylko się nam marzy. Nie umiem zmienić koloru kafelki - a szkoda bym pokazał :(

436797

Porada: Włączanie Admin-Kafelków

Admin-Kafelka to coś więcej niż kafelka. To władza nad Twoim komputerem. Po włączeniu tej opcji do naszej kolekcji kafelków dojdą dosyć przydatne rzeczy z punktu widzenia programisty amatora. Wystarczy wykonać Magiczny ruch #1 i wybrać ostatnią ikonkę (zębatka). Następnie postępujemy jak na załączonych niżej obrazkach.

Krok I - Włączanie Admin-Kafelków
Krok I - Włączanie Admin-Kafelków
Krok II - Włączanie Admin-Kafelków
Krok II - Włączanie Admin-Kafelków

Mamy więc Admin-Kafelki, już mówiłem kafelki które potrafią więcej. Na zrzutach ekranu widać co to za skróty i do jakich narzędzi. Omówię te narzędzia w dalszej części prezentacji.

Porada: Oczyszczanie Twoich kafelków ...

Przy okazji zwróć uwagę, na pewną funkcje pod przełącznikiem Admin-Kafelków:

Clean Personal Info from my tiles Po kliknięciu na Clear, wszystkie biedne kafelki zostaną uwolnione od naszych facebook' owych przyjaciół wysyłającym nam milion zaproszeń do dziwnych spamowych gier czy kolejnej oferty pracy w zawodzie znalezioną 200 km od miejsca zamieszkania :) Krótko mówiąc, nasze dane prywatne znikają z kafelków, ale uwaga do czasu, aż któryś z kafelków nie wpadnie na genialny pomysł i nie pobierze sobie aktualizacji z np Facebooka

Porada: Zmiana wyglądu tła kafli

Klasyczny pulpit jest już naszą wizytówką - lepszą lub gorszą w zależności od okazji. Teraz pasuje dostosować Start Screen do naszych potrzeb. Należy wykonać Magiczny ruch #1 i wybrać ikonkę Opcji. Następnie klikamy jak na poniższych obrazkach (zaznaczone na czerwono)

Wybierz opcję Change PC Settings
Wybierz opcję Change PC Settings

Z zakładek po lewej stronie wybieramy Personalize . Następnie przejdź do Start Screen i miłej zabawy :)

Wybierz kolor oraz deseń
Wybierz kolor oraz deseń

2.4 Zmiana wyglądu ekranu logowania

Trzecia ostatnia rzecz, którą koniecznie musimy dostosować do własnej osoby jest Ekran logowania (Lock Screen). Oczywiście mamy do wyboru kilka tapet przygotowany przez firmę Microsoft, ale równie dobrze możemy wybrać coś z swojej kolekcji.

Zmiana ekranu logowania
Zmiana ekranu logowania

Aplikacje dla ekranu logowania ! Możemy dodać parę aplikacji do naszego ekranu logowania co widać w dolnej części powyższego zrzutu ekranu. Możemy wybrać czy mają być to dokładne powiadomienia czy tylko skrócone informacje w obawie utraty jakiś cennych prywatnych wiadomości :)

2.5 Zmiana obrazka profilu

Jest to bardzo proste wystarczy będąc w Ustawieniach wybrać Account Picture i następnie postępować jak nam intuicja podpowiada :)

Zmiana obrazka konta
Zmiana obrazka konta

2.6 Zarządzanie użytkownikami w Łosiem

436819

2.7 Synchronizacja naszych ustawień, gdy mamy parę komputerów ...

Synchronizacja ustawień nigdy nie była tak prosta !
Synchronizacja ustawień nigdy nie była tak prosta !

Napisać o udostępnianiu drukarek czy dokumentów ? Po co ... kiedy jest to dziecinnie proste :)

III. Rozrywka na Windows Łosiem !

3.1 Windows Internet Explorer 10

Zachowany w podobnie uroczym minimalizmie oraz przyzwoicie dobrej wydajności. Nową przeglądarką mogą cieszyć się nie tylko użytkownicy systemu Windows 8, ale również równie udanej choć w innym smaku 7. Osobiście się ciesze z nowej odsłony tej przeglądarki, bo dla programisty oznacza to nową wersję silnika Trident który jest nie zastąpiony podczas programowania pod Windows. Spróbujcie użyć Webkita jak twórcy GG i Wasz program na start pochłonie około 100 MB nie licząc dodatkowego obciążenia dla instalatora. (dla Delphi było to około 30 MB !). Podobnego zdania jest nawet twórca bardzo popularnego komunikatora AQQ który w swoim oprogramowaniu korzysta również z Tridenta ;)

Ale miałem pisać o rozrywce. W IE 10 znajdziemy wiele nowości oraz poprawek z kategorii bezpieczeństwa. Nie ma problemów z Flashem, przeglądarka chodzi na moim starcu płynnie.

Windows Internet Explorer 10
Windows Internet Explorer 10
Windows Internet Explorer 10 z włączonym klasycznym menu (klawisz ALT)
Windows Internet Explorer 10 z włączonym klasycznym menu (klawisz ALT)
WIE - Konsola dla programistów (klawisz F12)
WIE - Konsola dla programistów (klawisz F12)
WIE - Manager dodatków który ma ręce i nogi - pozdrawiam Chrome ;/
WIE - Manager dodatków który ma ręce i nogi - pozdrawiam Chrome ;/
WIE - Opcje związane z bezpieczeństwem
WIE - Opcje związane z bezpieczeństwem

Jestem zły na MS, bo Windows IE jest nadpobudliwy ! Jak można w moim oprogramowaniu znaleźć złośliwe oprogramowanie ! ;/ - Żartuje oczywiście, każdy nowy program w dodatku nie podpisany certyfikatem jest brany za potencjalne zagrożenie. W sumie to jest dobre, ale uderza w hobbistów czy uczących się dopiero fachu :) Zwykły użytkownik posłucha raczej przeglądarki i odrzuci mój program. Podobnie miałem z Chrome, ale ten chciał tylko założenia konta w Google Webmasters i weryfikacji, że ja to autor tego i to mój hosting.

WIE - Manager pobierania ze skanerem zagrożeń
WIE - Manager pobierania ze skanerem zagrożeń

Z drugiej strony WIE jest pierwszą przeglądarką na której filmy w HD 1080p na YouTube w trybie pełnoekranowym nie tną się czego nie można powiedzieć o Chrome ;/ Nie wiem co jest tego winą (kodek zaszyty w flashu h.256?).

Jeśli poniższa opcja jest zaznaczona - przeglądarka NIE pomaga sobie GPU zaś jeśli odznaczona (stan domyślny) - pomaga sobie GPU.

WIE - Dlaczego domyślnie ta opcja jest wyłączona ?!
WIE - Dlaczego domyślnie ta opcja jest wyłączona ?!
Gdy włączymy film np na YT odtwarzana w tle muzyka np z Aimp zostanie przyciszona do miłego poziomu
Gdy włączymy film np na YT odtwarzana w tle muzyka np z Aimp zostanie przyciszona do miłego poziomu

3.2 Microsoft Speech Recognizer 8.0

Bardzo fajne oprogramowanie które znajdziemy na pokładzie systemu Windows Losiem, a służy do sterowania komputera mową. Mój angielski jest średni, ale program dawał radę i naprawdę jest to kolejna droga sterowania naszego PC. Bardzo nowoczesna i myślę, że jeśli chodzi o tablety jest jak najbardziej na miejscu. Ale wyobraźmy sobie sytucje kiedy pracujac na zwyklym biurkowcu krzyczymy do niego: Close this window! Łopen Paint

MS VR - Konfiguracja
MS VR - Konfiguracja
MS VR - Wydawanie poleceń
MS VR - Wydawanie poleceń

Testowałem ten program na mikrofonie Media Tech MT382 kupionym 5 lat temu za chyba 20 zł (mikołajki w gimnazjum) oraz karcie Creative X-Fi Gamer, którą znalazłem w kompie do za złomowania (niektórzy ludzie ... a mniejsza).

3.3  Windows Media Player

Oczywiście wraz z systemem został dostarczony WMP 12 oraz parę kafelkowych aplikacji. Nie ma złudzenia, że bazują one na silniku WMP który jest powszechnie dostępny w systemie - choć osobiście z niego nie korzystam - wolę Un4seen Bass :)

Kafelkowy Music Player z pięknymi minimalistycznymi wizualizacjami
Kafelkowy Music Player z pięknymi minimalistycznymi wizualizacjami
Windows Media Player 12.09
Windows Media Player 12.09

3.4 Gier nie będzie ...

Kiedy dostałem swój I komputer od rodziców, kumpel z podstawówki przyniósł mi grę Postal 2. Gram, gram ... niestety po 2 godzinach gry zrobiło mi się strasznie niedobrze. Mam jakomś dziwną chorobę, że nie potrafię patrzeć na obraz 3D renderowany przez komputer - kręci mi się w głowie i jestem fioletowo-zielony. Pewnie dlatego zacząłem programować już w gimnazjum - bo chciałem coś robić, a grać nie mogłem. Chociaż uwielbiałem grę 2D Pekka Kana 2. Oglądałem na YT kiedyś bardzo popularne let's play z ciekawości co kręci tych ludzi w pikselach i niestety nie wytrzymałem więcej niż 20 min (niedobrze :(

IV. Praca z Windows Łosiem

4.1 Szukaj ....

Wbrew pozorom jedno z najbardziej cennych narzędzi w każdym oprogramowaniu. Nawet ja stanąłem w obliczu napisania własnej szukarki dla mojego programu. Jeśli ktoś myśli, że jest to proste to się grubo myli i polecam popróbować swoich sił nawet w Pascalu czy PHP.

Naciskamy <klawisz z okienkiem> + F i po lewej stronie ekranu mamy idealnie przygotowaną wyszukiwarkę :)

W końcu szybka i podręczna wyszukiwarka (Windows + F)
W końcu szybka i podręczna wyszukiwarka (Windows + F)

4.2 Eksplorator Windows na 5+ ...

Jeszcze 3 tygodnie temu korzystałem z Eksploratora dostarczonego wraz z Windows XP - jak mam wrócić do niego za te 70 dni to już mi smutno :( W końcu Explorator jest zrobiony naprawdę porządnie i wygodnie .

Nowy Windows Explorer na RibbonUI (wstążki) z masą funkcji i opcji których brakowało
Nowy Windows Explorer na RibbonUI (wstążki) z masą funkcji i opcji których brakowało
Windows Explorer - Jeszcze lepsze bezpieczeństwo
Windows Explorer - Jeszcze lepsze bezpieczeństwo
Windows Explorer - Wygodna praca dzięki wielu opcją pod ręką
Windows Explorer - Wygodna praca dzięki wielu opcją pod ręką
Wiersz poleceń oraz PowerShell dostępny od ręki !
Wiersz poleceń oraz PowerShell dostępny od ręki !

Pozwolicie, że nie napiszę o takich drobnostkach jak eleganckie kopiowanie plików z możliwością wciśnięcia pauzy czy rysowaniem wykresu wydajności kopiowania

4.3  Manager Zadań, prawdziwy manager zadań

Jeśli nie poczuliście smaku zabijania własnego programu by ratować system przed katastrofą to koniecznie polecam :) Jako programiście amatorowi bardzo podoba mi się nowy manager zadań. Jest dużo szczegółów, mogę np sprawdzić ile moje radyjko "pobiera Internetu" itd.

Manager Zadań -- tryb prosty
Manager Zadań -- tryb prosty
Manager Zadań -- tryb duży z widocznymi szczegółami np CPU
Manager Zadań -- tryb duży z widocznymi szczegółami np CPU

Dlaczego znikły priorytety aplikacji ?

Nie znikły tylko są w lepszym miejscu.

Ustawianie Priorytetu dla procesu w Windows 8
Ustawianie Priorytetu dla procesu w Windows 8

Windows Łosiem z wbudowanym Windows Defender !

Manager Zadań z wyszczególnionym procesem dbającym o bezpieczeństwo naszego PC
Manager Zadań z wyszczególnionym procesem dbającym o bezpieczeństwo naszego PC

Powyższy tajemniczy proces to usługa programu Windows Defender, który zabezpiecza nasz komputer przed m.in spyware, malvare etc.

Ochrona w czasie rzeczywistym obejmuje m.in.

 • Ochronę autostartu przed niepożądanymi programami
 • Ochronę ustawień systemu
 • Ochronę dodatków do przeglądarki Internet Explorer
 • Ochronę ustawień programu Internet Explorer
 • Ochronę pobieranych plików
 • Ochronę sterowników i usług
 • Ochronę aplikacji i programów

4.4 PowerShell

Marzeniach niektórych fanów systemu z rodziny okienek spełniły się, mają swój windowsowy terminal jeszcze w dodatku zorientowany obiektowo.

PowerShell z poleceniem które zna chyba każdy ;)
PowerShell z poleceniem które zna chyba każdy ;)

4.5 Zarządzanie dyskami ...

Ucieszył mnie fakt, że nie ma potrzeby defragmentowania dysków jak w XP (to już było w 7) oraz wprowadzono ich szyfrowanie.

Już nie trzeba defragmentować
Już nie trzeba defragmentować
Szyfrowanie dysków w Windows 8
Szyfrowanie dysków w Windows 8

4.6 Pascal na najnowszym Windows dla Modern UI

Nie byłbym sobą, gdybym nie sprawdził najnowszego Delphi - jestem miłośnikiem Pascala w wydaniu obiektowym. Najnowsze środowisko dedykowane dla systemu Windows 8 wraz ze wsparciem dla Modern UI możemy pobrać z tej strony (30 days trial).

Delphi XE 3 dla klasycznych okienkowych aplikacji
Delphi XE 3 dla klasycznych okienkowych aplikacji
Delphi XE 3 Projektowanie aplikacji Modern UI
Delphi XE 3 Projektowanie aplikacji Modern UI
Delphi XE 3 uruchomiona aplikacja
Delphi XE 3 uruchomiona aplikacja

Niestety firma na literę E zapomiała o biednych studentach takich jak ja. 200 Euro dla studenta to za dużo. Dlatego przyjrzyjmy się co oferuje nam Microsoft za DARMO nawet do zastosowań komercyjnych !

4.7 Visual Studio 2012 Express Edition

Czyli najtańsza droga do Modern UI. Przyznam, że jestem miłośnikiem Delphi, ale w tym wypadku skorzystam z darmowego VS 2012 EE który można pobrać z tąd. Dlaczego opis dwóch IDE w artykule o Windows - to proste - piszę oprogramowanie i chcę wiedzieć jakie narzędzia mam do dyspozycji - ja wiem, i znam piękno pisania programu w C/C++ w Vi


vi program.cpp
g++ program.cpp -o myprogramos

Ale mamy XXI wiek - owszem powyższa metoda niezawodna - ale ja też chce sobie poklikać, a nie bawić się w stolarza budującego okno na niskim poziomie :D

Visual Studio 2012 EE - Instalacja
Visual Studio 2012 EE - Instalacja
Główne okno IDE zaraz po uruchomieniu
Główne okno IDE zaraz po uruchomieniu
VS 2012 EE - Zakochałem się w tym podświetlaniu składni
VS 2012 EE - Zakochałem się w tym podświetlaniu składni
Obsługa różnych architektur CPU
Obsługa różnych architektur CPU
Projektant imituje tablet na którym będziemy projektować wygląd naszej aplikacji
Projektant imituje tablet na którym będziemy projektować wygląd naszej aplikacji
Projektowanie aplikacji
Projektowanie aplikacji

Opisy dla tych dwóch wspaniałych środowisk będą na osobnych artykułach, gdyż nie jest to miejsce aby się nad tym rozpisywać, a chce jeszcze popisać o samej 8. W każdym razie narzędzia są i można z nich korzystać choć tutaj polecał bym Visual Studio EE bo jest darmowe.

Wielkie testowanie

Dwa tygodnie temu .... Gdy mój komputer był już gotowy i pobawiłem się w układanie kafelków, przystąpiłem do instalacji swojego programu. Oczywiście Windows 8 wyświetlił mi piękny komunikat przez połowę ekranu, iż UP Radio to program nie znanego pochodzenia i może być złośliwy - tak chcę przejąć nim władzę nad PC na całym świecie i zmusić ludzi do słuchania tylko wybranych przeze mnie stacji radiowych :D

UP Radio na nowym systemie
UP Radio na nowym systemie

Pełna kompatybilność !

Oczywiście jest parę błędów, ale to głupie błędy popełnione przeze mnie m.in przy wywołaniu funkcji ShellExecute z ShellAPI oraz parę nieprawidłowych kolorów - ale to też moja wina. Za to aplikacja chodzi leciutko i bez większych problemów oprócz tego wymienionego wcześniej. Błąd polega na tym, że pod niektórymi przyciskami społecznościowymi występuje w zapytaniu parę złych znaków które powinienem wyeliminować i adres jest rozcinany na kawałki przez co jest otwierany na parunastu kartach przeglądarki.

Co myślę kiedy widzę logo Windows

;)
;)

I) Wytworny Mogę tym systemem wyrazić siebie niczym najbardziej zagorzały fanboy Apple. Microsoft dużo dał nam do personalizacji i możemy stworzyć z systemu prawdziwe arcydzieło. Dobrze, że usunięto Aero, a zastąpiono go czymś o wiele praktyczniejszym i bardziej minimalistycznym. Jak nie wiecie dalej o co mi chodzi polecam np Zen Garden - "To co proste jest piękne !"

II)Wartościowy Masa narzędzi dostarczonych od firmy MS. Nawet głupie wycinki ekranu są bardzo przydatnym programem. Nowy Eksplorator czy Manager zadań . Do tego dostajemy za darmo potężne środowisko programistyczne oraz możliwość sprzedaży swoich aplikacji w sklepie Windows Store. Nie wspominam już IE 10, która pozwala mi się cieszyć kucykami w HD :D (na wszelki wypadek jakby dziewczyna czytała - kucyki mogą być , ale coś innego nie )

III) Wygodny Nowe menu Start, czyli Start Screen - w końcu zagospodarowano całą przestrzeń ekranu. Przełączanie ekranów, wyszukiwanie czy udostępnianie jest błyskawiczne dzięki prawemu paskowi narzędziowemu. Mogę rozmawiać poprzez Messagera na Modern UI i przechodzi np do Delphi jednym przyciskiem na klawiaturze (okienko) . Naprawdę pracuje na nim 2 tygodnie i xp się chowa.

IV) Wydajny Na moim starym komputerze Windows Łosiem chodzi rewelacyjnie. Brawo dla Microsoftu, bo to jest piękno rozwijania oprogramowania. Szczerze wątpiłem w okna kiedy wyszła Vista, potem 7 już było lepiej, ale teraz ...dla mnie to wydajność XP SP3.

Ja prawie jak IT Evangelist
Ja prawie jak IT Evangelist

Moje zainteresowanie tym system, to były głównie obawy co ten MS zrobił że ludzie uciekają. I co ja zrobię ze swoim programem na Windows teraz .... To były bzdury - system jest bardzo dobry :)

Windows Losiem - szlachetna ryba w oceanie technologii
Windows Losiem - szlachetna ryba w oceanie technologii

Dlaczego "Łosiem"

Dlatego, że dużo ludzi tutaj na południu, szczególnie bardzo starych tak wypowiada "8". A kojarzy mi się to z bardzo szlachetną rybą (i zresztą bardzo dobrą ^^) Łososiem.

Gdy dodamy do środka OS co znaczy "Operating System" wychodzi:

łOSosiem -> Łosiem

Niestety jak możemy spróbować łososia od ładnej hostessy w hipermarkecie nabitym na wykałaczkę, tak i podobnie ma miejsce sprawa z systemem Windows 8. Jako, że jestem tylko studentem i dorabiam za grosze nie stać mnie ani na Łososia ani Windows Łosiem. W dodatku muszę pokrywać 25 % rachunku za prąd oraz płacić za Internet. Naprawdę to, że wydałem swój program to cud ponieważ wiele osób w moim domu patrzy na to krzywo, że robię co za darmo - dlatego m.in w czerwcu było co było :(

Za 73 dni i tak wrócę do XP Home, a nowy OS na razie poczeka. Może Delphi XE 3 w wersji student stanieje, bo 200 euro to za dużo jak dla mnie na oprogramowanie, więc powracam do Delphi 2005 Personal - ostatniego darmowego Delphi w jego historii.

Ja wiem, że pewne osoby powiedziały by mi jak mam zrobić, ale się tego po prostu brzydzę bo sam wiem ile trzeba klepać, aby cokolwiek działało. Jeden z użytkowników mojego programu doradził mi, abym skopiował bazę radiostacji z programu RadioSure. Przez dwa miesiące sam dodałem około 4000 stacji zamierzam w najbliższym czasie opublikować przy aktualizacji . Uważam, że to nie jest moralne - człowiek musi na wszystko zapracować, a nie kraść cudzej pracy

A o Windows 8 nie kłamie - naprawdę fajny system, tylko nie mam na razie na niego gotówki. I sorki za kucyki, ale mają swoje zastosowanie :)

Mogłem napisać więcej o obsłudze czy konfiguracji ale inni to już zrobili, a na konkurs tak nie liczę bo chyba milion razy pogwałciłem zasady gramatyczne - i tu przestrzegam przed kawą - przez nią mylę litery czy szyk w zdaniu :(

Pozdrawiam, DelphiX

OprogramowanieWindowsProgramowanie
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (51)