Blog (139)
Komentarze (2.1k)
Recenzje (0)
@djDziadekSmart DVR1300L GPS - zupełnie subiektywna recenzja kamery DVR z GPS

Smart DVR1300L GPS - zupełnie subiektywna recenzja kamery DVR z GPS

27.02.2018 19:14, aktualizacja: 27.02.2018 20:53

Popularność car DVR (z angielskiego: digital video recorder), czyli kamer samochodowych rośnie, prekursorami popularności tych urządzeń są nasi sąsiedzi ze wschodu, u których łamanie przepisów drogowych wydaje się być codziennością. Z resztą wystarczy poszukać na YouTube :).

Rodzajów kamer samochodowych jest bez liku, są wbudowane w lusterka, są samodzielne, są wewnętrzne i są zewnętrzne (taka ciekawostka).

Sam jakiś czas temu stałem się właścicielem takiego urządzenia, które kosztowało 50 zł (sic!) i wydawało mi się że spełnia moje oczekiwania... Miałem rację - tylko mi się wydawało.

Kiedy otrzymałem przesyłkę z zestawem Smart DVR1300L GPS, po rozpakowaniu nie zrobił na mnie wrażenia.

149786
149787

W zestawie otrzymujemy:

Kamerę, kabel zasilający z ładowarką pod zapalniczkę samochodową i 8 szt samoprzylepnych zaczepów do kabla zasilającego

644616

Ot... Kolejna kamera, która wzornictwem specjalnie nie wyróżnia się wśród setek tego typu produktów - specyfikacja techniczna poniżej:

644618

Kompletnie nie mam pojęcia o matrycach, sensorach, procesorach w tego typu urządzeniach, więc cyferki i numerki nic mi nie mówią, przemawia do mnie za to to, co takie urządzenie potrafi w praktyce i tutaj niespodzianek jest sporo :) - ale po kolei.

Na pewno obiektyw o 160 stopniowym polu widzenia daje świetne - szerokie i wyraźne pole widzenia, bez przesadnego efektu rybiego oka na nagraniach, obraz nie rozmazuje się przy brzegach a jednocześnie odkształcenie nie jest zbyt mocno widoczne.

Karty microSD to też standard, ta kamera pozwala zastosować karty do 128GB class 6.1 i wyżej. Na karcie 16GB w formacie HDR 1920z1080 30kl/s można zapisać ponad 2 godziny materiału, lub ponad 5300 zdjęć..

Jakość nagrań - aby porównać jakość Smart GPS z "normalną" kamerą, należałoby porównać oba nagrania, miałem możliwość wykonać takie porównanie a więc proszę - tak wygląda to w dzień:

A tak w nocy:

Oczywiście jakość to jakość, dobrze rejestrujących kamer jest sporo na rynku, ale właśnie, przecież w nazwie i specyfikacji jest GPS? A jest, i tu pierwsza niespodzianka, bo przecież włączając DVR i ruszając w trasę kto spodziewałby się informacji...

"Attention stationary radar is close" z wyświetleniem odległości do fotoradaru, aktualną prędkością pojazdu i dopuszczalną prędkością w jego zasięgu...

Co ciekawe, dystrybutor udostępnia plik z aktualizacjami lokalizacji fotoradarów w Polsce a samo zaktualizowanie urządzenia polega na ściągnieciu ze strony dystrybutora takiego pliku, zapisaniu go na karcie pamięci i umieszczeniu tej karty w urządzeniu - reszta robi się sama.

Poza tym, to nie koniec atrakcji związanych z funkcją GPS, można spokojnie po powrocie z wycieczki przejrzeć zapisaną trasę z widokiem mapy:

W tym rejestratorze można również zdefiniować dopuszczalną prędkość, o przekroczeniu której DVR będzie informował a to może pomóc zaoszczędzić niezły grosz, zwłaszcza w krajach, w których policja uczulona jest na chociażby najmniejsze przekroczenie prędkości:

Czymże byłby taki DVR, jeżeli nie można by nim w razie potrzeby wykonać zdjęcia, czy to uszkodzeń powstałych w wyniku nieszczęśliwego zdarzenia, czy chociażby ciekawego miejsca w drodze, można i to w dodatku w ciekawych rozdzielczościach:

9M - 4000x2250, 6M - 3264x1836 oraz 4M 2688x1512 - wszystkie w proporcji 16:9, czyli idealne do współczesnych telewizorów i monitorów.

Zdjęcie w rozdzielczości 4000x2250
Zdjęcie w rozdzielczości 2688x1512

Dodatkowo kamera udostępnia kilka predefiniowanych trybów ekspozycji: automatyczny, sztucznego oświetlenia (tutaj zwany: żarówki), światła słonecznego (słonecznie) i tryb "pochmurnie".

Trybów pracy samej kamery też jest sporo, między super HD w rozdzielczości 2304x1296 i 30kl/s a 1280x720 i 30kl/s znajduje się również tryb HDR 1920x1080 z 30kl/s. Dodatkowo jest tryb hiper :) -2560x1080 30kl/s i proporcji 21:9. Można także włączyć WDR, lub ustawić znacznik czasu. Dodam tylko, że nawigowanie po menu jest zupełnie intuicyjne i nie sprawia kłopotów.

W ustawieniach samego urządzenia są takie ciekawostki jak: możliwość wpisania numeru rejestracyjnego pojazdu, co jest świetnym rozwiązaniem w wypadku "pomyłki" panów policjantów.

Kolejną ciekawą funkcją, jest możliwość ustawienia alarmu świateł. Na czym to polega? Na tym, że jeśli kamera nie wykryje w obrazie świateł samochodu uruchomi alarm, który można wyłączyć dotknięciem klawisza MENU.

Co do G-sensora, mam niestety mieszane uczucia, ciężko go skalibrować tak aby dziury w jezdni nie powodowały włączania się zabezpieczenia nagrań, dlatego też nie mam go włączonego, podczas jazdy samo włączenie zabezpieczenia nagrania ogranicza się do dotknięcia przycisku MENU.

Czy Smart DVR1300L GPS wyróżnia się czymś szczególnym? Tak, w swoim przedziale cenowym nie spotkałem tak wyposażonego urządzenia, ale też i nie szukałem. Cytując pewną kwestię - Dla mnie w sam raz.

Nie podam konkretnej ceny tego DVR, bo ta może się szybko zdezaktualizować, powiem tylko, że jest w 100% warte swojej ceny.

Aktualną ofertę tego i innych urządzeń możecie znaleźć tu.

Czy warto posiadać DVR w samochodzie? Warto, często studzi zapędy ulicznych "cwaniaków", którym wydaje się, że są panami świata :)

SprzętPoradnikiBezpieczeństwo
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)