Blog (139)
Komentarze (2.1k)
Recenzje (0)
@djDziadekTablet z Windows 8/8.1 zamiast PC? Chyba się do tego przekonałem...

Tablet  z Windows 8/8.1 zamiast PC? Chyba się do tego przekonałem...

31.05.2014 14:32

Nie będę opisywał specyfikacji tabletu, nie będę go testował ani męczył benchmarkami, będę go używał zamiast komputera stacjonarnego przez miesiąc - do wszystkiego, do poczty, do oglądania filmów, do pracy itd. Takie porozumienie zawarłem z firmą Microsoft, którą poprosiłem o udostępnienie mi tabletu z Windows 8 na miesiąc - wrazili zgodę :)

Moi znajomi wiedzą jakie mam podejście do tabletów. Jest to dla mnie a właściwie było protezą, urządzeniem do niczego, no może fajnie siedzi się "tam, gdzie król chodzi piechotą" i przegląda filmiki na YT, zagra w jakąś odmóżdżającą gierkę i tyle.

Do "poważnych" zastosowań się nie nadaje, ale czy na pewno?

Jednym z podstawowych ograniczeń, czy też utrudnień, jest brak fizycznej klawiatury, klawiatura ekranowa, jaka by nie była nie jest tak wygodna jak 102ka na biurku, brak myszy da się jeszcze przeżyć ale po co, skoro można to mieć również przy tablecie w dodatku bez specjalnych nakładów finansowych ?

Tablety, których używałem do tej pory (jak to ładnie brzmi), oparte były o Androida, który (dla mnie) nie jest przyjaznym systemem, nie chcę wdawać się w wojny, po prostu, dla mnie nie jest a wejście micro USB służy w większości tych tabletów do ładowania baterii i niczego więcej.

Tym razem dostałem na miesiąc tablet z 32 bitowym Windows 8.1.

Tablet Toshiba WT8-A z wyświetlaczem 8'' którego ekran jest tylko o 1 cal większy od mojego domowego Asusa z Androidem.

518839

Ekran o rozdzielczości 1280x800 pixeli to w zasadzie jedyna rzecz o jakiej wspomnę jeśli chodzi o specyfikację tego urządzenia, reszta jest tutaj.

Miałem z niego korzystać tak, jak korzystam ze swojego PC - (nie da się na tym zagrać co prawda w BFa - za mało miejsca na dysku, ale można w inne gry :) nawet te z Origina)

518842

Jednak nie korzystam z komputera jak z konsoli, ale jest on dla mnie narzędziem pracy.

Jednym z podstawowych programów dla mnie jest pakiet Office i nie, nie interesują mnie protezy Officea w postaci "otwartych" OpenOffice czy innych alternatyw. Niejednokrotnie pracuję na skomplikowanych makrach i bardzo dziwnych i rozbudowanych prezentacjach, do których jest mi potrzebny pakiet Office od Microsoftu i tutaj najwygodniejszy dla mnie jest zestaw: Windows, Office, mysz i klawiatura - sorry, taki mam klimat.

518845

Tablet ma domyślnie zainstalowany Office 2013 dla użytkowników domowych, jednak mnie do pracy potrzebna jest wersja do zastosowań komercyjnych. Desktopowa wersja Windowsa jest bardzo dużą zaletą tego tabletu, można instalować wszystkie programy, które działają na "piecu", bez potrzeby szukania ich wersji RT w sklepie.

116317
116318

Jedyne rzeczy na które musiałem wydać pieniądze podejmując się tego wyzwania to przejściówki (zupełnie niewyszukane), na które wydałem 20 kilka złotych.

518851

Pozostałe rzeczy, czyli mysz (przewodowa i Bluetoth), klawiatura (najzwyklejsza marketowa), i HUB, czyli to, co normalnie podłącza się do komputera aby wygodnie z niego korzystać, miałem pod ręką.

518853

Czas ruszyć do pracy, jednak bez podstawki, pisanie długich tekstów na tablecie jest strasznie niewygodne. Koszt podstawki to od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, lub trochę pomysłowości, pomocna dłoń domownika i trochę niepotrzebnych śmieci - naprawdę :). W końcu ja też myślę o ekologii. A oto wynik pracy konstruktorskiej:

518855
518856
518857

Czy 8'' jako monitor jest wystarczające? Dla mnie, mimo mojej wady wzroku i sporej mocy szkieł w okularach, rozdzielczość tego tabletu okazała się wystarczająca aby na tak małym monitorze spokojnie pracować.

Zaletą tego tabletu jest normalnie działający port USB. Po podłączeniu HUBa nie ma nawet potrzeby ciągłej manipulacji przy nim, wszystkie peryferia można podłączać do rozdzielacza i nie narażać się na częste rozłączanie USB.

518860
518861

Niektórych może przerazić ilość kabli, przecież nie po stworzono technologie bezprzewodowe - oczywiście, ale pokazuję jak można zastosować takie rozwiązania najmniejszym kosztem :). Tablet posiada czytnik kart microSD, więc można spokojnie przerzucać dane z pedriva na kartę jeśli nie ma już miejsca na dysku twardm.

Jest jeszcze jedna ważna zaleta powyżej opisanego rozwiązania, to wszystko działa gdziekolwiek jesteście, na pikniku, w górach, czy nawet w tak prozaicznej sytuacji jak awaria prądu na dzielnicy ;)

A co jeśli tablet jest za mały? Oglądanie filmów na większym ekranie w towarzystwie? Nic nie stoi na przeszkodzie, tablet wyposażony jest w wyjście microHDMI, pod które (przy pomocy przejściówki) bez problemu można podłączyć telewizor lub monitor. Mnie na próbę udało się to nawet z monitorem analogowym, jednak nie mogę wam pokazać zdjęć, ponieważ przejściówka microHDMI -> HDMI okazała się bardzo delikatna i na skutek podłączania i dźwigania ciężaru dwóch innych wyzionęła ducha

518865

Podsumowanie

Spokojnie do domowego zastosowania, tablet z Windows 8/8.1 może zastąpić komputer stacjonarny, nie zajmuje tyle miejsca, nie zużywa tyle prądu i ma największą zaletę, można go zabrać wszędzie, gdzie się chce.

Dla mnie stał się bardzo ciekawą alternatywą i na pewno wezmę go pod uwagę, przy modernizacji posiadanego sprzętu.

Czy takie rozwiązanie nie ma wad? Ma jedną i to w zasadzie na razie powstrzymuje mnie przed dokonaniem takiej zmiany już teraz. Nie jest to wada oprogramowania, jest to wada tylko i wyłącznie konstrukcyjna.

Ten model tabletu nie pozwala (lub bardzo utrudnia) wykorzystanie obu gniazd micro USB i microHDMI jednocześnie - dlaczego? Odpowiedź poniżej:

518871

Jeśli rozstaw gniazd zostałby zmieniony (zostałyby odsunięte od siebie choćby na 10 mm), polecę zamianę PC na tablet z "windą" każdemu i sam dokonam takiej zamiany.

SprzętHobby
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (55)