Blog (218)
Komentarze (4k)
Recenzje (1)

Błędy .NET w języku angielskim

Strona główna@djfoxerBłędy .NET w języku angielskim
17.04.2012 19:26

Pisząc aplikacje w .NET często spotykamy się z wyjątkami (ktoś złośliwy mógłby napisać, że nie :P ). Dzięki polu Message w obiekcie Exception, dostajemy w postaci stringa opis błędu. Polski język nie jest obcy dla frameworku, co za tym idzie, wszelkie komunikaty otrzymujemy w naszej ojczystej mowie. Dużym plusem tego, jest możliwość "wyrzucenia" komunikatu z błędem, dzięki czemu każdy, bez znajomości języka angielskiego, może szybko (lub nie) zdiagnozować błąd.

Są jednakże i minusy. Otóż niektóre komunikaty błędów nie są tak oczywiste w języku polskim, jak w angielskim, co nie jest jeszcze dużym problemem. Większym problemem jest wyszukanie informacji (rozwiązania) o błędzie. Można być pewnym, że wpisując w google błąd w języku polskim, nie natrafimy na satysfakcjonujące nas rezultaty.

Powinniśmy zatem przetłumaczyć tekst na angielski i dopiero taki ciąg znaków szukać. I teraz zaczyna się "bajka". Wiadomo, iż tłumaczenia nie zawsze są jednoznaczne, ale co gorsze, można przecież dany zwrot przetłumaczyć na kilka sposobów.

bEDoJvvX

Np. wyjątek w języku polskim:

Nie można odnaleźć wartości literału.

Można przetłumaczyć na:

Can not find the literal value.
bEDoJvwd

Ale czy znajdziemy szybko, rozwiązanie? Niestety pewnie nie. Gdyż w oryginalnej wersji językowej (angielskiej) wyjątek ma opis:

Literal value was not found.

Zatem czy my, osoby korzystające z polskich komunikatów w .NET, jesteśmy na straconej pozycji? Oczywiście nie :)

Zmiana komunikatów z błędami w .NET na język angielski

Jest kilka wyjść, które pomogą nam uporać się z polskimi komunikatami z błędami w .NET.

FindErr.NET / Unlocalize

413453

Gdy nie możemy/nie chcemy zmieniać komunikatów w oryginalnej aplikacji (bez naruszania kodu po stronie klienta/serwera), warto skorzystać ze strony FindErr.NET (http://finderr.net/ ), gdzie wystarczy wkleić komunikat w języku polskim, aby otrzymać oryginalną wersję w języku angielskim. Dostajemy również katalog, z możliwością przejrzenia/wyszukania zgromadzonych komunikatów. W taki oto sposób, łatwo wyszukamy źródłową wersję komunikatu w języku angielskim.

bEDoJvwe

Podobną funkcjonalność oferuje Unlocalize: http://www.unlocalize.com

Zmiana bezpośrednio w wątku

Mając taką możliwość, podmianę języka komunikatów można zrobić wstawiając do kodu:

Thread.CurrentThread.CurrentCulture = new CultureInfo("en-us");
Thread.CurrentThread.CurrentUICulture = Thread.CurrentThread.CurrentCulture;

Zmiana w web.configu

Jeśli chcemy w naszej aplikacji ASP.NET zmienić język komunikatów z błędami na np. angielski, wystarczy dodać do web.configu w sekcji <system.web> :

bEDoJvwf
 <globalization culture="en-US" uiCulture="en-US" />
przed...
przed...
...i po
...i po

Oczywiście jest jeszcze możliwość odinstalowania "spolszczeń" do .NETa i/lub zabawy z językiem w systemie, jednakże nie zawsze te chwyty działają. A wymienione wyżej wyjścia pozwolą w miarę szybko i bezstresowo uporać się z angielskimi komunikatami w .NET.

bEDoJvwT