Blog (220)
Komentarze (4k)
Recenzje (1)
@djfoxerDaj Się Poznać 2016 — podsumowanie prac nad DePeszą

Daj Się Poznać 2016 — podsumowanie prac nad DePeszą

31.05.2016 18:59, aktualizacja: 01.06.2016 22:17

Konkurs Daj Się Poznać 2016, organizowany przez Macieja Aniserowicza, można już uznać za zakończony. Jego celem było promowanie ciekawych pomysłów, blogów i ludzi związanych z programowaniem. O szczegóły odsyłam do pierwszego wpisu z marca.

593276

W ramach konkursu, w którym udział wzięło niemalże 300 osób (!!!), postanowiłem stworzyć aplikację dla użytkowników portalu dobreprogramy.pl. Już od jakiegoś czasu krążył po mojej głowie pomysł, aby przenieść system powiadomień ze strony www do aplikacji, która w tle sama sprawdzałaby nowe notyfikacje. Była ona adresowana do wąskiej grupy odbiorców, czyli do najbardziej aktywnych użytkowników portalu (oczywiście zwrot wąska grupa proszę nie brać dosłownie :P ). Od początku wiedziałem, co chce osiągnąć, dzięki czemu finalny stan na koniec akcji blogowej jest bardzo satysfakcjonujący.

Z racji tego, iż na co dzień związanych jestem z rozwiązaniami Microsoftowymi (.NET, MS SQL), postanowiłem projekt aplikacji stworzyć w C#, a dokładniej w oparciu o nową platformę Universal Windows Platform. Było to dla mnie czymś nowym i stanowiło swego rodzaju wyzwanie, możliwość rozwoju, ale także stworzenie czegoś, co będzie przydatne współużytkownikom portalu dobreprogramy.pl, z którym wszyscy tu jesteśmy związani.

Spis wszystkich wpisów z serii można znaleźć pod tym linkiem:

Podsumowanie prac

Całościowo projekt po tych trzech miesiącach wypada niezmiernie pozytywie. Tak naprawdę udało się osiągnąć znacznie więcej niż zakładałem. Cieszę się, że stworzona seria składa się w wpisów, gdzie każdy z nich jest niezmiernie obszerny i wartościowy. Przyznaję, że wymagało to sporo pracy i poświęceń, ale było warto :) Postanowiłem w kilku punktach zawrzeć najważniejsze informacje o projekcie.

[list] [item]Powstała w pełni funkcjonalna, aplikacja na Windows 10 i Windows 10 Mobile do obsługi powiadomień z portalu dobreprogramy.pl, która dostępna jest już w wersji finalnej w markecie: DePesza [/item][item]Aplikacja nie tylko działa, ale równie całkiem nieźle wygląda i doczekała się własnego logo

593284
593285
593286
593287
593288
593289

[/item][item]Stworzona została dodatkowa funkcjonalność - pobieranie globalnych, statystyk z bloga (znaczne ułatwienie dla blogerów)[/item][item]Powstała niezmiernie szczegółowa analiza systemu logowania i zarządzania powiadomieniami na portalu dobreprogramy.pl (swego rodzaju reverse engineering)[/item][item]Powstał ciekawy zestaw wpisów odnośnie tworzenia aplikacji w Universal Windows Platform[/item][item]Napisałem nawet testy jednostkowe (:P), która finalnie okazały się niezbędne nawet przy tak niewielkim projekcie[/item] [item]Sumarycznie (na dzień tworzenia tego wpisu): ponad 52 000 wyświetleń, 340 komentarzy[/item][item]Najbardziej poczytny wpis: Wyskakujące powiadomienia w Windows 10 (10 000 wyświetleń)[/item] [item]Sporym sukcesem było również ogłoszenie konkursu na nazwę aplikacji, dzięki czemu program z bezdusznego okienka w komputerze/smartfonie stał się poczciwą DePeszą[/item] [item]Udostępniona kilka dni temu finalna wersja aplikacji ma ponad 200 unikalnych użytkowników i średnią ocenę w markecie 4.4[/item][item]Zaangażowanie społeczności portalowej w rozwój aplikacji (duży odzew w konkursie na nazwę, zgłaszane błędy i nowe pomysły) [/item][item]Pierwsza seria wpisów o analizie, wyróżniona w comiesięcznym konkursie blogowym na portalu dobreprogramy.pl[/item][item]Pełen kod źródłowy dostępny na GitHub: https://github.com/djfoxer/dp.notification [/item] [/list]

Sumarycznie (na dzień tworzenia tego wpisu): ponad 52 000 wyświetleń, 340 komentarzy, najbardziej poczytny wpis: Wyskakujące powiadomienia w Windows 10 (10 000 wyświetleń)
Powstała szczegółowa analiza systemu logowania i zarządzania powiadomieniami na portalu dobreprogramy.pl, seria wisów o tematyce Universal Windows Platform, jak i czystym C#
593293
593294

Słowo na koniec

Przyznaję, że ciekawy projekt, który pierwotnie miał być aplikacją do własnego użytku, stał się DePeszą - programem dla czytelników portalu dobreprogramy.pl.

Dziękuję tutaj wszystkim osobom, które zgłaszały błędy, nowe propozycje, brały udział w konkursie na nazwę i comiesięczny konkurs blogowy. Mam nadzieję, że DePesza, tym razem już multiplatformowa, ujrzy światło dzienne równie szybko, jak omawiana wersja na platformę UWP.

OprogramowanieProgramowanieTelefony
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)