Blog (220)
Komentarze (4k)
Recenzje (1)
@djfoxerUmieszczamy własną wtyczkę do Visual Studio w Markecie

Umieszczamy własną wtyczkę do Visual Studio w Markecie

13.05.2017 01:23

Nareszcie udało mi się znaleźć chwilę wolnego po tym całym ślubnym zamieszaniu ;) Wtyczka do Visual Studio monitorująca czas i zdrowie dewelopera już coś zaczyna sobą reprezentować. Postanowiłem zatem dodać rozszerzenie do marketu, aby każdy mógł zainstalować ją w swoim IDE i zgłosić wszelakie błędy i uwagi. W tym poradniku przedstawię sposób na umieszczenie wtyczki do Visual Studio w Markecie.

622243

Przygotowanie pliku manifest

Przygodę zaczynamy od otworzenia pliku source.extension.vsixmanifest. To w nim znajdują się szczegóły, które będą wyświetlane na ekranie dodatku w markecie. Na pierwszej zakładce Metadata można uzupełnić opis, domyślną ikonę czy tagi.

622246

Kolejna, Install Targets, opisuje jakie wersję Visual Studio będą wspierane. Podajemy tutaj nie tylko wersję numeryczną, ale również wersję funkcjonalną. W moim przypadku są to wydania Visual Studio Community, Pro i Enterprise w wersjach 2015 i wyższe.

622248

W oknie Dependencies można określić jakie zależności i w jakich wersjach są wymagane do zainstalowania wtyczki.

622250

Ostatnia zakładka określa jakie elementy i w jakich wersjach powinny znajdować się w zainstalowanej wersji IDE, do której będzie instalowany dodatek.

622252

Po uzupełnieniu pól buildujemy projekt w trybie Release i w folderze \bin\Release otrzymamy gotowy instalator VSIX z naszą wtyczką.

Dodanie wtyczki do Marketu

Mając już plik VSIX możemy przystąpić do umieszczenia dodatku w Markecie Visual Studio. W tym celu przechodzimy na stronę Visual Studio Gallery i klikamy na Upload.

Cały proces trwa bardzo szybko i jest on przeprowadzany za pomocą kreatora. W pierwszej kolejności wybieramy typ naszej wtyczki:

622257

Następnie zaznaczmy chęć wrzucenia dodatku z dysku, po czym wybieramy stworzony przed chwilą plik VSIX z rozszerzeniem. Po zaczytaniu dodatku ujrzymy okienko z informacjami o naszym pluginie.

Są tutaj informacje o nazwie, wersji, opisie, ikonie, a także tagach i kategoriach.

622260

Z pliku odczytane są również wspierane wersje IDE i język. To tutaj umieścimy informację o tym czy wtyczka jest płatna, a także link do kodu źródłowego.

622262

Na samym dole umieszczono prosty edytor WYSIWYG do stworzenia szczegółowego opisu naszej wtyczki.

622264

Po uzupełnieniu pól zapisujemy nasze dane. W tym momencie zostaniemy przekierowani na stronę z podsumowaniem dotychczasowych prac. Wystarczy już tylko kliknąć na przycisk Publish, aby umieścić rozszerzenie w Markecie.

622266

Po chwili będzie ono dostępne dla każdego użytkownika Visual Studio.

622268

Healthy With VS w Markecie

Wraz z tym tutorialem umieściłem bardzo wczesną wersję dodatku w Markecie. Jak pamiętacie Healthy With VS jest pluginem tworzonym na konkurs Daj Się Poznać 2017. Zachęcam do instalacji i zgłaszania uwag. Obecnie dodatek wyświetla Timer Pomodoro na pasku statusu, a na koniec odliczania uruchamia dźwięk i 20 sekundowe slajdy przedstawiające ćwiczenia rozciągające.

622271
622272
Dodatek dostępny jest w markecie pod adresem: Healthy With VS

.

622275

Zachęcam do pobierania i testowania pierwszej wersji. Liczę również na feedback z waszej strony.

Źródła dostępne są na GitHubie (branch master i POC): https://github.com/djfoxer/healthyWithVS/
622278
OprogramowanieWindowsProgramowanie
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)