Blog (52)
Komentarze (3.9k)
Recenzje (1)

I love you Lara Croft! - nowy Tomb Raider już 5 marca!

@DjLeoI love you Lara Croft! - nowy Tomb Raider już 5 marca!22.02.2013 06:16

Od razu na wstępie powiem, że są gry w moim "umysłozbiorze", do których mam olbrzymi sentyment. Taką grą jest między innymi Tomb Raider. A ponieważ zagadki połączone z akcją, są tym co najbardziej lubię, to ta seria jest dla mnie wyjątkowa i ku mojej i milionów fanów na całym świecie radości, już lada dzień ujrzy światło dzienne nowa odsłona gry Tomb Raider. W dodatku na 3 platformy (PC, PS3, XBOX).

454512

Nie ma wiele takich gier, które gdyby ktoś mnie obudził w środku nocy i zapytał o ulubioną, mógłbym z czystym sumieniem, bez zastanowienia podać jako pierwsze w kolejności. Taką grą jest Tomb Raider. Tak, Pani Lara Croft pamięta jeszcze czasy pierwszej konsoli PlayStation i ciupania w pierwszą, druga i kolejne części, przy podłączonych kolumnach 100 Watowych, ku wątpliwej uciesze sąsiadów, którzy musieli znosić cały dzień nap..... z UZI.

Moje serce krwawi..

454515

...jak widzę w pierwszych scenach z gry, jak 21 letnia Lara jest kłuta, cięta, szarpana, bita w twarz, podpalana i generalnie cała wybabrana we krwi zmieszanej z błotem, to trochę mi smutno. No cóż, ale ja też nie jestem bez winy. Przyznaje, zabiłem ją już tyle razy, że aż wstyd się przyznać. No ale jak widać, legendarna kobieta z dużymi ........ ambicjami :) jest nieśmiertelna.

Przy okazji Guardian of Light (de facto całkiem udanej produkcji), miałem lekkie obawy, że nowej klasycznej wersji tej gry nie będzie. Jak obwieszczali twórcy, skończyła się im koncepcja. Na szczęście już za około 2 tygodnie, dowiemy się jak bardzo byli w błędzie myśląc, że Larę Croft tak łatwo jest uśmiercić.

Czas na przygodę. A raczej na przetrwanie.

Oto trailer:

Po kolejnym trailerze, możemy się spodziewać klimatu rodem z Resident Evil:

A tak to będzie wyglądać gameplay:

Kto za tym stoi?

Ponownie produkcją zajęło się studio Crystal Dynamics, a wydaniem koncern Square Enix. Jednak ta część to nie powrót do historii to coś świeżego, nowego. Poniżej przedstawię różnice i kilka nowości w tej części Tomb Raidera.

Niby taka sama a inna.

No tym razem producenci pojechali po bandzie. Odmłodzili Larę (21lat) do wieku w którym, praktycznie nic co miało miejsce w innych częściach, jeszcze nie nastąpiło (jakkolwiek to dziwnie brzmi). Jeżeli brakuje koncepcji na nowe części, to trzeba cofnąć się w czasie i stworzyć całkowicie nową markę. Na tym własnie zależało Crystal Dynamics, aby wystartować od początku. No cóż, ciężko to przełknąć, ale dla Lary wszystko!

Co nowego w tej części?

454530

W tej części sceny śmierci, są bardzo dokładnie przedstawione. W poprzednich Lara paliła się, łamała sobie kości, nabijała na jakieś włócznie i jakoś nie specjalnie było to przerażające. No może poza jej krzykiem przed samą śmiercią. W tej części sceny mordu są o tyle drastyczne, że wrogowie potrafią wbić nóż w klatkę piersiową Lary i po jej agonalnej śmierci zamknąć jej oczy. Dlatego gra jest dozwolona od 18 lat wzwyż.

Sama Lara korzysta ze sprawdzonych broni tj. łuk, strzelba, pistolet i inne mniej lub bardziej wymyślne narzędzia. Twórcy w tej części zrezygnowali z automatycznego celowania i zaimplementowali system w którym to Lara musi namierzać wrogów. Także to jest już całkiem inna rozgrywka.

Kolejną innowacją jest rozwój Lary, podobno w grze trzeba będzie zdobywać umiejętności i rozwijać swoje możliwości fizyczne. Głównym zamierzeniem twórców tej części było oddanie klimatu osoby, która chce przetrwać walkę o życie. Także możemy się domyślać, że tym razem to Lara wpadła w tarapaty, a nie jak w innych częściach, sama się w nie pchała.

Kolejną innowacyjną rzeczą, odróżniającą tę część od pozostałych jest swoboda działania. Tutaj możemy poruszać się w całkowicie swobodny sposób, dosłownie możemy pójść wszędzie i to od nas zależy w jaki sposób rozwikłamy daną misję. W poprzednich częściach mimo rozmachu, lokacje były prawdę mówiąc szczelne i jak sami autorzy twierdzą była to raczej "iluzja wolności". Oczywiście za pięknie być nie może i wszędzie się nie dostaniemy, dopóki Lara nie nabierze wymaganych umiejętności, aby eksplorować dalsze zakątki wyspy.

Kolejna różnica to tzw. ustawianie baz wypadowych. Lara w różnych częściach wyspy musi tworzyć swoje bazy, a w nich używać różnych przedmiotów i rozwijać swoje umiejętności. Również pełnią one rolę szybkiego przemieszczania się. Co ciekawe nasza Lara musi wreszcie jeść i pić :). W tej odsłonie, będzie konieczne gromadzenie tych rzeczy aby przetrwać.

Jak widać zmian sporo, a jak to będzie w rzeczywistości wyglądać? Mam nadzieje, że ta część wyznaczy kierunek kolejnym, choć bardzo się obawiam, czy w ten sposób klimat z poprzednich części nie zostanie delikatnie nadszarpnięty. Oby nie! Wkrótce się o tym przekonamy.

A jakie wymagania?

OS: Windoes XP, Vista, 7 Procesor: 2GHz Dual Core (Intel Core 2 Duo or better, AMD Athlon X2 or better) Pamięć: 1 GB (Win XP), 2 GB (Win Vista/7) Karta: nVIDIA GeForce 8800 / AMD Radeon HD 2900 or better

Jak widać wymagania nie są wygórowane, co cieszy. Na szczęście żadna z części nie powalała wymaganiami, bo nie o fajerwerki graficzne tutaj chodzi. Ale prawdę mówiąc mimo to, gra na lepszym sprzęcie prezentuję się całkiem przyjemnie.

Jak i gdzie kupić?

No na szczęście z tym nie ma większego problemu. Grę możemy już teraz nabyć na platformie steam oraz na allegro i generalnie w wielu miejscach w sieci.

Bonusy dla kupujących w przedsprzedaży.

Na steamie można już teraz zakupić wersje Tomb Raidera z aż 3 dodatkami, które po premierze będą/są osobnymi produktami.

  • Lara Croft and the Guardian of the Light
  • "Tomb of the Lost Adventurer" for Tomb Raider
  • Shanty Town Multiplayer Map for Tomb Raider

Co ciekawe pierwszy dodatek to dobrze znana nam wcześniejsza gra z Larą. Ale drugi to już dodatkowa mapa, a trzeci to mapa multiplayerowa. Bardzo ciekawi mnie jak będzie wyglądać rozgrywka na takiej mapie.

Jest jeszcze inna opcja czyli Survival Edition czyli to co powyżej plus dodatki:

  • Digital 32-page mini art book compiled by TOMB RAIDER’S Art Director Brian Horton
  • 10 downloadable tracks from TOMB RAIDER’s atmospheric soundtrack
  • Digital double sided map of the game’s mysterious island setting and the iconic cover image
  • Digital comic - Tomb Raider: The Beginning
  • "Guerilla Skin" in-game outfit
  • Three in-game weapons from "Hitman: Absolution" for use in "Tomb Raider": The Silverballer, Agency SPS 12, and HX AP-15

czyli zdjęcia, muzyczka z gry, komiks, jakieś bronie w sumie szału nie robi ta wersja, ale dla kolekcjonera jak znalazł :)

Pierwsza opcja kosztuje 44,99€ a druga 52,19€. Na allegro można już zamówić wersje Tomb Raider Survival Edition za około 200zł. Więc ciut taniej. Ja osobiście preferuję steama. Wersja zupełnie podstawowa na PC kosztuję ok. 120zł, a na konsole po ok. 220zł.

Oczywiście wybór należy do Was :)

Na koniec

Mam nadzieję, że paru zapaleńców na DP również podziela mój sentyment do Pani archeolog. Tym wpisem chciałem przypomnieć o tym ważnym w świecie cyfrowej rozrywki wydarzeniu. Ja na pewno przyjmę Larę w moim domu z otwartymi ramionami. I Wam też polecam :)

454555

Pozdrawiam Lara Fan

Tak na marginesie, choć nie do końca.

Zupełnie poza tematem tego wpisu, to inna również świetna gra, miała wczoraj swoją premierę w Polsce. Chodzi o Crysis 3 wydaną przez Electronic Arts Polska. W dodatku warto wspomnieć, że gra ma pełne spolszczenie i napisy. Ją również polecam, daje kopa!

GryHobby
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (38)