Blog (52)
Komentarze (3.9k)
Recenzje (1)

Oficjalna premiera Google Nexus 5 i Android 4.4 KitKat już za nami!

@DjLeoOficjalna premiera Google Nexus 5 i Android 4.4 KitKat już za nami!01.11.2013 17:57

Wczorajszy dzień przyniósł to na co wielu użytkowników systemu Android i fanów produktów z linii Google Nexus, oczekiwało już od dawna. Wraz z wczorajszą premierą nowego telefonu Nexus 5, Google zaprezentowało wraz z nim nową wersję systemu Android 4.4 KitKat. Dobra wiadomość jest taka, że system ten już jest gotowy. Zła, że niestety cała reszta urządzeń z linii Nexus otrzyma aktualizację dopiero w przeciągu kilku tygodni. Smaczku dodaję fakt iż Google nie specjalnie rozdmuchało tę premierę, co jest dość dziwnym (choć zapewne celowym) ruchem. Czyżby nie było się czym chwalić? Według mnie wprost przeciwnie. Nowy Nexus 5 jest całkiem udanym telefonem, sam system (ku mojemu zdziwieniu) wprowadza dość znaczną ilość zmian i poprawek.

Smartfon LG Google Nexus 5 - specyfikacja

488650

Nowy telefon został wyposażony w 4 rdzeniowy układ Qualcomm Snapdragon 800 o taktowaniu 2,26 GHz, 2 GB pamięci wewnętrznej, grafikę Adreno 330, pamięć wewnętrzną 16/32GB, wyświetlacza oczywiscie FullHD o rozdzielczości 1920x1080 (445 ppi), łączność 4G LTE, 8 megapikselowy aparat z optyczną stabilizacją obrazu, akumulator 2300mAh i oczwywiście systemem Android 4.4 KitKat. Cały telefon waży 130 gramów i posiada następujące wymiary, 137,84 x 69,17 x 8,59mm.

Cena w oficjalnym sklepie Google Play za wersję z 16GB wynosi 349$, natomiast 32GB kosztuję już 399$. Na obecną chwilę nie wiadomo kiedy i ile ten telefon będzie kosztować w Polsce (prawdopodobnie niewiele poniżej 2000zł za wersje 16GB). Co ciekawe cała parta dostępnych urządzeń została już w USA wyprzedana, kolejna dostawa zapowiadana jest na 7 listopada.

488654

O ile sam telefon prezentuję się bardzo dobrze, ma dedykowane osłonki w różnych kolorach (dodatkowo do nabycia), posiada możliwość ładowania bezprzewodowego, 2 wersje kolorystyczne (czarna i biała), posiada powłokę Gorilla Glass 3, jest o 9 gramów lżejszy od poprzedniego modelu, jak również posiada technologię NFC, to jest też zła wiadomość dla posiadaczy 2 letniego Galaxy Nexusa. Google oficjalnie zrezygnowało ze wsparcia tego telefonu. Tym samym osoby posiadające ten telefon nie mogą już liczyć na nowsze wersje systemu Android.

488656

Te wiadomości nie są zbyt optymistyczne, użytkownicy produktów z linii Nexus nie mogą już być pewni, że w najbliższym czasie ich urządzenie dostanie aktualizację do najnowszych wersji systemu. Ze względów PR-owcyh jest to kiepski ruch ze strony Google. Dużym błędem w moim odczuciu jest też to, że nowy Android jest praktycznie niedostępny w dniu jego oficjalnej premiery, na szereg innych urządzeń z linii Nexus. Również mojego Nexusa 7 (1 generacji). Kiedy możemy się spodziewać aktualizacji do najnowszej wersji? Tego nikt nie wie, może to być kilka dni, jak również kilka tygodni.

Android 4.4 KitKat - nowości funkcje i zmiany

488659

Czego możemy się spodziewać po nowym systemie od Google? Według zapewnień producenta, nowy system będzie działać prawidłowo na telefonach z 512 MB ramu. Cokolwiek znaczy słowo "prawidłowo". Jak już wyżej wspomniałem, KitKat ma być dostępny w bliżej nieokreślonym czasie, jednak jedyny szczegół jest taki, że będzie to w terminie do kilku tygodni i aktualizacje otrzymają Nexusy 5,4,7,10, Samsung Galaxy S4 i HTC One, w wersji Google Play Edition.

Zmian w nowej odsłonie jest sporo. Komenda głosowa "OK Google" będzie teraz działać w Google Now i na ekranie domowym. Podczas słuchania muzyki lub podczas stremowania wideo, na ekranie blokady będziemy widzieć dużą okładkę (grafikę) albumu lub filmu. Nowością jest też tryb w którym podczas czytania książek, oglądania wideo lub grania z ekranu znikają wszelkie przyciski nawigacyjne i paski statusu. Przyspieszony multitasking, nowa aplikacja telefonu (kolejność kontaktów w zależności od częstości używania danego numeru). Nowatorska obsługa caller ID, przy braku informacji o dzwoniącym w bazie Google, wyszukuję poprzez Google Maps.

Duże zmiany również znalazły się w aplikacji Hangouts, jest już w nią wbudowana obsługa SMS i MMS, jak również będzie możliwość podawania lokalizacji rozmówcy oraz wysyłania animowanych GIF-ów. Dodano obsługę Message Access Profile (MAP) w Bluetooth, jak również obsługę urządzenia Chromecast. Aplikacje renderujące strony internetowe będą korzystać z silnika Chrome. Dodano zdalne zarządzenie urządzeniem poprzez Android Device Manager. Zmiany w aplikacji Download, nowa aplikacja poczty, łatwiejsza zmiana ekranów domowych. Tapety teraz są na całym ekranie, również na pasku notyfikacji i klawiszach systemowych! Wbudowana obsługa HDR i portu podczerwieni.

Wprowadzono optymalizację odtwarzania muzyki, dzięki czemu będzie można jej słuchać, rzekomo do aż 60h na baterii. Ułatwiono dostęp do odpowiedniego fragmentu muzyki lub filmu z poziomu blokady telefonu (dłuższe przyciśnięcie Play. Dodano obsługę krokomierza. Zmiany uległy też w obsłudze NFC, dodano Host Card Emulation (HCE), dzięki czemu aplikacje będa mogły symulować działanie kart płatniczych, będzie też wsparcie dla trybu Redaer Mode. I dość enigmatyczna zmiana czyli "lepsza obsługa ekranów dotykowych".

488665

Jak widać zmian nie brakuje. W najbliższych dniach zapewne dowiemy się o wiele więcej o nowym systemie, jak również po jakimś czasie pierwsi użytkownicy dokładnie przetestują nowego Nexusa 5 (choć już teraz wiele filmików jest w sieci). Czy Nexus 5 wraz z nowym Androidem zdobędzie serca mobilnych użytkowników? Tego jeszcze nie można być pewnym, zapewne najbliższe tygodnie to zweryfikują.

488667

Jeżeli ktoś nie chce czekać, aż jego urządzenie otrzyma aktualizację, lub zwyczajnie chce pobrać najnowsze aplikacje z wersji KitKat 4.4 (jeszcze nieobecne w Google Play). Polecam odwiedzić stronę - www.androidpolice.com. Tam znajdziecie, większość aplikacji z nowej wersji systemu Android. Poniżej przykładowe aplikacje:

Hangouts - link

Poczta - link

Zegar - link

SprzętLinuxTelefony
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (53)