Blog (52)
Komentarze (3.9k)
Recenzje (1)

Powiadomienie o nowych komentarzach na DP - i nic Cię nie ominie!

@DjLeoPowiadomienie o nowych komentarzach na DP - i nic Cię nie ominie!16.02.2013 05:01

Wiele razy, jako aktywni użytkownicy portalu dobreprogramy, spotkaliście się zapewne z uciążliwym problemem ciągłego odświeżania strony i sprawdzania czy ktoś napisał jakiś komentarz w obserwowanym przez Was wątku. Niezależnie czy na blogu, czy na stronie głównej DP, odbywa się to w ten sam sposób. No i nie ma w tym nic złego, ani wybitnie męczącego. Jednak problem zaczyna się wtedy kiedy jakiś wpis lub wątek troszeczkę się starzeje. Dopóki coś jest świeże, lub na początku listy blogów, to jeszcze jakiegoś większego problemu nie stanowi.

Jednak wiele razy miałem taką sytuację, że ktoś napisał coś w moim wpisie sprzed paru tygodni, czy nawet miesięcy, a ja nie miałem pojęcia o tym, że ktoś na przykład o coś mnie we wpisie zapytał. Czasami raz na jakiś czas wracam do ostatnich wpisów, a czasami patrze czy ilość komentarzy się nie zmieniła, o ile pamiętam ile ich było. A nóż ktoś coś naskrobie. No ale jest to męczące i nie zawsze się o tym pamięta.

Szukałem dość długo jakiegoś programu lub wtyczki, która spełniła by moje oczekiwania względem powiadomień o nowych komentarzach i wreszcie trafiłem na wtyczkę do Chroma, która w dużej mierze je spełnia.

Przy okazji mojego ostatniego, dość "szeroko komentowanego" wpisu - link, wyszło na jaw (choć tajemnicą to nie było) iż ta rzecz o której teraz piszę, jest szczególnie pożądana (brakującą) funkcją wśród użytkowników portalu DP.

Bądz na bieżąco...a co!

Rozszerzeniem o jakim mowa w tym wpisie jest: "PAGE MONITOR ". Rozszerzenie ta potrafi wykonywać klika bardzo przydatnych rzeczy. Oczywiście głównie chodzi nam o powiadomienie o nowych komentarzach. Ale przyjrzymy się mu bliżej.

Instalacja programu.

Na początku instalujemy rozszerzenie z w/w linku.

453127

Następnie ukaże się nam taka fajna ikonka, na pasku w naszej przeglądarce.

453129

Dodanie pierwszej strony do programu.

Już w tym momencie mamy możliwość dodawania stron do programu, aby informował nas o zmianach na danej stronie. Robimy to w prosty sposób. Wchodzimy na daną stronę i klikamy na ikonę programu a następnie na "Monitor this page".

453132

I to tyle od tego momentu nasza wtyczka monitoruje całą stronę i sprawdza cyklicznie czy na naszej witrynie nie dokonano zmian.

Nie ma róży bez kolców

Jednak to niestety nie sprawdzi się w przypadku komentarzy na dobrych programach. Ponieważ dodając daną stronę (powiedzmy z wpisem na blogu), rozszerzenie monitoruje cała stronę a więc wszelkie zmiany. Strona jest dynamiczna i wiele rzeczy na niej się zmienia co chwilę (liczba komentarzy, ostatnio komentowane itp.). Dlatego nasze rozszerzenie będzie co chwile nas informować o zmianach na stronie. Musimy wykonać dość prostą operację aby rozszerzenie informowało nas wyłącznie o kolejnym nowym komentarzu. Jak to zrobić? To proste.

Powiadomienie o komentarzach na DP - konfiguracja

W przypadku blogów lub komentarzy pod newsami na stronie głównej portalu DP, problemu większego nie ma. Niestety każdorazowe dodanie strony, wymaga wejścia do opcji rozszerzenia i zaznaczenia odpowiednich części strony (div-ów), w których zmieniają się treści dotyczące komentarzy.

A robimy to tak:

Wchodzimy w dany wątek w którym chcemy monitorować komentarze. I robimy tak samo jak poprzednio czyli dodajemy stronę do obserwowanych. Jednak tym razem musimy wejść do opcji rozszerzenia. A robimy to klikając prawym przyciskiem myszki na ikonę programu i dając "Opcje".

453140

Otworzy się nam okno z opcjami programu, wraz z dodaną przez nas stroną. Mamy tutaj możliwość włączenia dodatkowych opcji "advanced", zmiany nazwy pozycji "rename", usunięcia monitorowanej strony "remove" lub odświeżenia (ponowne sprawdzenie) klikając na ikonę z dwoma strzałkami. My musimy wybrać przycisk "advanced".

453142

Pojawi się nam okno z kilkoma dodatkowymi opcjami. Możemy tutaj ustawić suwakiem indywidualny przedział czasowy, w jakim program będzie sprawdzał zmiany na stronie "Check Interval". Możemy ale nie musimy tego ustawiać, za to musimy wybrać "Custom Mode" i kliknąć na przycisk "Pick"

453144

Naszym oczom ukaże się strona, którą monitorujemy z możliwością zaznaczenia myszką tabeli (div-ów) danej części strony (niebieska przerywana linia).

453146

Musimy więc wybrać taki element strony, który odpowiada wyłącznie za komentarze. W prawym dolnym rogu pojawi się nam małe okienko w którym zatwierdzamy nasz wybór przyciskiem "Done". Tak na prawdę jest kilka elementów strony, które świadczą o nowych komentarzach jak na przykład liczba komentarzy pod wpisem.

453148

Ewentualnie można zaznaczyć liczbę komentarzy wraz ze wszystkimi komentarzami użytkowników. Ja preferuję to zaznaczenie (za chwilę wyjaśnię dlaczego).

453150

Wymaga to trochę wprawy myszką ale to nic trudnego. Oczywiście jeżeli zrobimy to już raz, to następnym razem, przy innym wątku, nie ma potrzeby zaznaczać od nowa danej części strony, można od razu wkleić kod:

#ctl00_phContentLeft_panUpdateComment

W tym miejscu:

453154

To właściwie wszystko od tego momentu będziemy dostawać powiadomienia w postaci ikonki z liczbą zmian:

453156

... i/lub powiadomienie na pulpicie w postaci wyskakującego okienka. Oczywiście towarzyszy temu dźwięk, który możemy w opcjach zdefiniować.

453158

Możemy również podpatrzeć klikając na ikonę programu w opcje "view changes", jakie zmiany zostały dokonane.

453160

No i to jest właśnie to o czym miałem wspomnieć. Wole zaznaczenie w divach liczby komentarzy i same komentarze, ponieważ mam możliwość podpatrzeć co ktoś kombinuje z komentarzami. Trochę jest to zabawne czasami, przeważnie jak ktoś poprawia błędy ortograficzne ;) W dodatku program na czerwono podkreśla tekst, który został usunięty i na zielono dodany.

Nic się nie ukryje ;)

453163

To tyle, jeżeli chodzi o konfiguracje (pod komentarze na DP). Warto jednak zwrócić uwagę na opcje dodatkowe w programie, które dają nam możliwość ustawienia powiadomień na pulpicie, dźwięku powiadomienia oraz czasu (globalnie dla wszystkich wątków).

453165

Mamy też zaawansowanie opcje w których możemy ustawić czas widoczności powiadomienia (okienka) na pulpicie "Notifications Stay", dokładnego czasu sprawdzania "Check Interval", dodania naszego dźwięku powiadomienia "Sound Alert", sortowania monitorowanych stron w określonej kolejności "Sort Pages By" i innych z eksportem i importem stron włącznie.

453167

Finito

To właściwie tyle jeżeli chodzi o komentarze i ich obserwację. Co prawda mega wygodne to to nie jest, ale na pewno jest to jedne z lepszych rozwiązań, jeżeli uczestniczymy w jakieś dyskusji, a nie chcemy się zajechać, non stop klikając na odśwież i wyczekując aż ktoś coś odpowie. No i jeżeli chcemy być informowani o komentarzach do naszych starszych wpisów. Używam od dłuższego czasu tego rozszerzenia i mam relatywnie spokój z częstym odświeżaniem strony. Oczywiście jeżeli obserwuje interesujący mnie wątek. W przeciwnym razie nawet nie ustawiam obserwacji pod danym wpisem.

Mam nadzieje, że to choć trochę Wam ułatwi aktywne korzystanie z portalu DP. Liczę też, że kiedyś na portalu zostanie coś podobnego wprowadzone, jednak do czasu aż to się stanie można się posiłkować właśnie tym rozszerzeniem. Co prawda nie jest już ono rozwijane od 2010 roku, ale jak na razie wystarczy i spełnia swoją funkcje, a o to chodzi.

Testowałem już kilka programów, które robią coś podobnego, jednak ten jest najprostszy i w miarę intuicyjny. A to też jest dla mnie ważne. Jeżeli ktoś z Was ma inne ciekawe rozwiązanie dotyczące powiadomień o komentarzach, to proszę o podzielenie się tym pod tym wpisem.

Pozdrawiam DjLeo

453173

Przestańcie umieszczać koty pod wpisami!!

OprogramowaniePoradniki
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (66)