Blog (40)
Komentarze (807)
Recenzje (3)

Co nowego na blogu dobrychprogramów?

@DocentCo nowego na blogu dobrychprogramów?08.12.2011 18:28

Nie będę pisał, że wczoraj uruchomiliśmy długo oczekiwaną nową odsłonę blogów, bo to wszyscy już wi(e)dzą ;) My z kolei wiemy, że odkrywanie nowych funkcji samodzielnie sprawia ogromną frajdę, dlatego zostawiliśmy Wam kilkanaście godzin na to, by samodzielnie i na spokojnie wszystko przeklikać. Mimo wszystko należy się jednak przynajmniej kilka słów redakcyjnego wprowadzenia - zapraszam więc na "nowe blogi w pigułce" ;)

Wygląd

Nowa szata graficzna wzbudziła wiele emocji. Naszym celem było poprawienie czytelności treści, ale przede wszystkim zwiększenie możliwości promocyjnych - więcej wpisów na stronie głównej bloga, lepsza ekspozycja awatarów autorów. Tytuły i awatary są więc większe, podobnie jak najważniejsza treść.

Słuchamy Waszych głosów i większość komentarzy jest pozytywna. Jesteśmy świadomi, że bardzo silnie działa tu przyzwyczajenie, mamy więc nadzieję, że nowy wygląd z czasem zyska coraz większe uznanie w Waszych oczach. Będziemy oczywiście stale go poprawiać - już wprowadziliśmy drobne poprawki (między innymi w wyświetlaniu komentarzy). Za sprawą Waszych sugestii planujemy też poszerzyć treść w widoku pojedynczego wpisu blogowego (czyli tam, gdzie wyświetla się pełna treść oraz komentarze).

Widok listy blogów-zajawek pozostanie zwężony, z dużą liczbą komentarzy po lewej stronie. Wprowadzimy jednak dodatkowo możliwość opublikowania zajawki w formie grafiki - nie będzie to jednak pierwszy obrazek z galerii we wpisie, będzie to specjalna, oddzielnie wybierana przez Was grafika o rozmiarach 500x100px, umieszczona ponad tekstem zajawki. Udostępnimy możliwość kadrowania grafiki-zajawki podczas publikacji wpisu, dzięki czemu będziecie mieli pełną kontrolę nad tym, co dokładnie będzie promować Wasz wpis na głównej stronie.

Dużą zmianą jest rezygnacja z tapet, które wszyscy użytkownicy mogli wysyłać do swojego bloga. Dajemy Wam jednak w zamian dwie rzeczy. Po pierwsze na własnym blogu możliwy jest wybór motywu graficznego z listy kilkunastu dostępnych na starcie (będziemy dodawać kolejne, a sporo pewnie pojawi się w wyniku konkursu urodzinowego ). Wybrany motyw wyświetlać się będzie wszystkim, którzy odwiedzą Wasz blog. Ten sam motyw jednak dekorować będzie także stronę główną bloga, która dotąd była biała i pusta.

400011

W niedalekiej przyszłości szykujemy parę niespodzianek związanych z motywami. Jedną zdradzę już dziś: najaktywniejsi blogerzy otrzymają możliwość przygotowania własnego motywu dla swojego bloga, którego nikt inny nie będzie mógł wykorzystać. Redakcja pomoże w przygotowaniu takiego motywu, jeśli będziecie naszej pomocy potrzebować.

Funkcje

Blog dobrychprogramów ma już prawie dwa i pół roku! :) Przez ten czas pojawiło się kilka tysięcy wpisów, a wiele z nich jest przecież ponadczasowa. Coraz trudniej jednak było odnaleźć się w tym gąszczu blogów, które ostatecznie nie były przecież w żaden sposób poukładane. Postanowiliśmy to zmienić wprowadzając "tematy". Każdy wpis na blogu można, a nawet trzeba, przypisać do jednego, dwóch lub trzech tematów. Lista tematów została przez nas przygotowana tak, aby w większości przypadków łatwo można było określić te, które są najbardziej adekwatne, a także aby osoby zainteresowane konkretnymi treściami mogły, korzystając z tych filtrów, łatwiej je znaleźć.

Szczególnie zwracam uwagę na dwa tematy: "hobby" oraz "inne". Hobby przygotowaliśmy z myślą o tych wszystkich, którzy chcieliby na swoim blogu poruszać bardzo zróżnicowaną tematykę, często wykraczającą poza ramy komputerów, Internetu i szeroko rozumianego IT. Chcecie prowadzić bloga o swoich podróżach, podbojach kulinarnych, codziennych przemyśleniach? Nie mamy nic przeciwko! Temat "inne" przeznaczony jest z kolei dla tych, którzy mimo wszystko nie potrafili znaleźć bardziej właściwego tematu. Z czasem będziemy analizować popularność wszystkich tematów i łączyć je bądź wydzielać nowe.

Galerie obrazków to chyba najbardziej oczekiwana nowość :) Do każdego wpisu można teraz wrzucić do 50 zdjęć, screenów i innych plików graficznych. Aktywnych blogerów będziemy w przyszłości wyróżniać możliwością dodawania większej liczby grafik (jeśli będą mieli taką potrzebę).

Warto tu jednak wspomnieć, że zmienił się nieco system osadzania ich w treści. Każdy obrazek ma teraz swoją nazwę (tag) - domyślnie jest to nazwa pliku graficznego bez rozszerzenia. Należy posłużyć się odpowiednim tagiem, a następnie podać nazwę obrazka:

400018

Grafiki możemy też podpisywać - tekst podpisu uzupełniamy w Galerii, tuż obok wyboru nazwy obrazka (można ją oczywiście zmienić). Należy pamiętać, że samo wrzucenie obrazka do galerii nie spowoduje jego wyświetlenia na dole wpisu! Z pomocą w pozycjonowaniu zdjęć przyjdzie funkcja Podgląd, która w każdej chwili przed publikacją pozwala Wam (i tylko Wam!) zobaczyć, jak to będzie wyglądać w rzeczywistości ;)

Co jeszcze?

Drobnych zmian i nowości jest jeszcze trochę, wymienić ich tu wszystkich nie sposób - zwłaszcza, że nie jest to praca skończona. Ogromny wpływ na nią macie Wy, drodzy Blogerzy. Cały czas czekamy na sugestie. Nawet jeśli wszystko się Wam podoba, to też będziemy wdzięczni za słowo komentarza ;)

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (69)