Blog (40)
Komentarze (806)
Recenzje (3)

Przyjechaliśmy z HotZlotu w poniedziałek późną nocą i zgodnie z obietnicą od razu wzięliśmy się do roboty. Efekt dwóch dni prac mam nadzieję jest zauważalny w vortalu, ale mimo wszystko postaram się podsumować tutaj, co już udało nam się zrobić i nad czym jeszcze pracujemy.

Najpilniejszymi problemami były niedochodzące e-maile z linkami do aktywacji nowych kont oraz logowanie na forum, które nie zawsze działało tak jak trzeba. Te problemy udało nam się rozwiązać jeszcze wczoraj, od tej pory każdy rejestrujący się w vortalu powinien bez większych przeszkód otrzymać e-maila z linkiem umożliwiającym aktywację konta. Oczywiście gdyby jednak tak się nie stało (niektóre antyspamy są mimo wszystko przeczulone na punkcie takich listów), prosimy o kontakt z redakcją na adres redakcja@dobreprogramy.pl. Odkąd wprowadziliśmy poprawki, prośb o ręczną aktywację kont przychodzi do nas jednak znacznie, znacznie mniej - chyba więc się udało :) Podobnie sprawa wygląda z logowaniem na forum - przypomnę tylko, że forum powinno przejąć fakt zalogowania od vortalu i po przejściu na forum (będąc zalogowanym w vortalu) nie trzeba już logować się po raz drugi. Ważne jest tylko, by pierwsze logowanie przeprowadzone było po stronie vortalu.

Poprawiliśmy także sporo problemów wydajnościowych, mocno odczuwalnych zwłaszcza na przeglądarkach, które niezbyt dobrze radzą sobie z dużą liczbą JavaScriptów. Od teraz domyślnie na stronie programu wyświetlane są tylko komentarze do najnowszej wersji - aby zobaczyć komentarze archiwalne, trzeba je rozwinąć korzystając z odpowiedniego przycisku. Dzięki temu nasze serwery nie muszą generować tyle danych (takie programy jak chociażby najczęściej pobierany u nas Avast to kilka tysięcy komentarzy!), a Wasze przeglądarki nie muszą ich wczytywać. W planach mamy jeszcze wprowadzenie wyboru sortowania komentarzy od najstarszego (czyli tak jak teraz) lub od najnowszego - według własnego uznania.

bEUKNxMD

Funkcją, o którą prosiło wielu użytkowników jest także alfabetyczny spis programów - taka lista dostępna jest już w dziale Programy, tuż pod "chmurą" najczęściej pobieranych programów. Zgodnie z Waszą sugestią powróciliśmy też do wyświetlania kategorii programu w dymku po najechaniu myszą na jego nazwę w boksach "Nowe wersje". Zastąpiliśmy także javascriptowy przycisk pobierania tradycyjnym buttonem, który jest lżejszy dla przeglądarki i działa nawet z wyłączonym JavaScriptem (choć nie zalecamy go oczywiście wyłączać).

Za nami dziesiątki innych, często bardzo drobnych, często po prostu niezauważalnych (choć istotnych i nieraz czasochłonnych) poprawek - wiele jeszcze przed nami. W najbliższym czasie planujemy między innymi dodanie wyszukiwarki użytkowników, by można było łatwiej przeglądać profile znajomych, chcemy także wyróżniać komentarze i wpisy blogowe stworzone przez redakcję (to również Wasza sugestia). Równocześnie budujemy bazę programów dla Linuksa i Mac OS - dzisiaj przybyło kilka, z czasem będzie ich coraz więcej :)

Komentarze (18)
bEUKNxNz