Blog (40)
Komentarze (807)
Recenzje (3)

Nowy Hotmail z ActiveSync, ale nie dla wszystkich

@DocentNowy Hotmail z ActiveSync, ale nie dla wszystkich
20.08.2010 14:27

Na pewno część z Was kojarzy sprawę nowej wersji usługi Windows Live Hotmail, czyli hostowanej poczty Microsoftu. Wraz z tą nową wersją, znaną też jako Wave 4, wprowadzonych zostało szereg naprawdę interesujących funkcji - być może część nie jest zbyt nowatorska w stosunku do konkurencji, ale na pewno fajna dla dotychczasowych użytkowników Hotmaila. O nowej wersji pisaliśmy niejednokrotnie, sam napisałem newsa na temat funkcji, która dla mnie wydała się najciekawsza i najprzydatniejsza - chodzi o obsługę ActiveSync.

Zanim przejdę do rzeczy, może kilka słów na temat tego, czym jest ActiveSync i dlaczego dla mnie jest on taki ważny. Mówiąc w uproszczeniu, funkcja ta umożliwia synchronizację poczty, kalendarza, zadań i kontaktów na żywo oraz w technologii "push e-mail" (serwer wysyła e-maile do nas jak SMSy, nie musimy sami sprawdzać poczty) z naszym telefonem komórkowym. Telefon oczywiście musi ActiveSync obsługiwać, ale dobra wiadomość jest taka, że praktycznie każdy smartfon obecny na rynku (wcale nie tylko te wyposażone w Windows Mobile!) taką funkcję posiada. Jest to bowiem ta sama technologia, która używana jest do synchronizacji telefonu z serwerem Exchange - centralą poczty w wielu firmach. Nie dziwi więc, że wszystkie biznesowe modele telefonów to obsługują.

Osobiście od dawna szukam złotego sposobu na moją pocztę, kontakty i kalendarz. Na co dzień używam Outlooka i nie mogę się z nim rozstać, pracuje mi się w nim bardzo wygodnie. Wielu znajomych uważa mnie za totalnego geeka outlookowego jeśli chodzi o wykorzystanie najdziwniejszych funkcji - najważniejsze są dla mnie flagowanie wiadomości z możliwością jednocześnego przypisania terminu zadania (np. flagi Dzisiaj, Jutro itp.), a także przypisywanie kolorowych kategorii do maili (np. maile od czytelników kolorowane są u mnie na zielono, wewnętrzna korespondencja u nas w redakcji na niebiesko itp.). Jednocześnie szukam sposobu na przechowywanie tego wszystkiego w chmurze tak, by synchronizacja z moim smartfonem (Windows Mobile) mogła przebiegać jak najsprawniej i abym mógł uzyskać dostęp do wszystkiego także bez posiadania laptopa. Niestety żadna znana mi usługa poza Exchange nie pozwala na zachowanie wszystkich tych funkcji przy jednoczesnym dostępie via ActiveSync lub inny protokół synchronizacji. IMAP na przykład nie ma w ogóle kolorowych kategorii, flagi zaś mogą być tylko postaci 0/1 (jest flaga, albo nie).

Z utęsknieniem więc spoglądałem w stronę nowego Hotmaila, bo on te wszystkie rzeczy posiada (flagi, kategorie), a jednocześnie w nowej wersji miał pojawić się ActiveSync. Ponadto, jak sobie myślałem, to jest Microsoft, powinien najlepiej działać z innymi produktami Microsoftu. Zadałem sobie więc odrobinę trudu, zrobiłem porządek w kontaktach i byłem gotowy do "migracji" do Hotmaila. Okazało się jednak, że nic z tego - telefon stwierdził "nieprawidłowe hasło". Eee? Szybko sprawa się wyjaśniła - przyszedł automatyczny mail:

Hello Wojciech Kowasz, To get Hotmail on-the-go, you recently tried to set up a service called ActiveSync from your mobile device. We are really glad that you're interested, but we had so many sign-ups that we had to temporarily stop accepting new ones. We're making constant improvements and we should be accepting new requests fairly soon. Please check the following website in about two weeks to see what's happening: http://www.hotmail.com. Thanks again for using Hotmail--we're really sorry about this delay.

Dwa tygodnie to jeszcze nic strasznego, niestety wizyta w Googlach pozbawiła mnie nadziei - podobne maile inni użytkownicy dostawali jeszcze kilka tygodni temu, niemal od razu po uruchomieniu nowego Hotmaila. Dowiedziałem się też, że w samej witrynie Hotmaila opcje dotyczące konfiguracji ActiveSync zniknęły, czego wcześniej nie zauważyłem. Szkoda, że w oficjalnej informacji o dostępności nowego Hotmaila dla wszystkich zabrakło tego drobnego szczegółu, że jednak nie wszystko jest dostępne...

Jeśli ktoś jest zainteresowany, może sprawdzić sam. W telefonie w opcjach synchronizacji z ActiveSync jako nazwę serwera należy podać "m.hotmail.com", nazwa użytkownika to nasz e-mail, a domenę należy pozostawić pustą. Podobno niektórym się udaje...

Czy nowy Hotmail będzie odpowiedzią na moje potrzeby - jeszcze nie wiem. Próbowałem już wielu rzeczy, więc jestem przygotowany na najgorsze ;) A może macie jakieś inne propozycje?

Internet
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)