Blog (40)
Komentarze (807)
Recenzje (3)

Wstążka w Eksploratorze - szybciej, więcej, łatwiej ;-)

Strona główna@DocentWstążka w Eksploratorze - szybciej, więcej, łatwiej ;-)
29.09.2012 20:47

Przepraszam ale nie mogłem się powstrzymać. No dobrze. Mogłem się powstrzymać, ale nie chciałem. Co rusz napotykam bowiem jakieś dziwadła w Windows 8, które pięknie komplikują mi życie. Jestem przyzwyczajony do pewnych schematów działań, rzeczy które wykonuję albo codziennie, albo po prostu bardzo często, i za każdym razem spodziewam się je wykonać równie szybko. Spodziewam się też, że tę samą rzecz po raz milion drugi zrobię równie bezmyślnie, jak po raz milion pierwszy - w końcu to tylko narzędzie, cel mojej pracy jest zupełnie inny. Niestety tak się złożyło, że owy milion drugi raz przypadł na komputerze z Windows 8 i trzeba było pomyśleć. I to ciężko.

Celem mojej pracy (a przynajmniej celem pośrednim) było pobranie pewnego pliku z serwera. Sęk jednak w tym, że plik ten był na dysku sieciowym w redakcji, a ja byłem w domu. Nie będę się chwalił, że z domu do redakcji mam 3 ms opóźnienia dzięki temu, że komunikacja pomiędzy naszą redakcyjną serwerownią a moim routerem w przedpokoju biegnie w całości po światłowodzie, to nie o to tu chodzi ;) :P Mimo tego superpołączenia mój Windows uznał, że należy pracować w trybie offline, coby przyspieszyć operacje na plikach - opóźnienie to nie wszystko co świadczy o parametrach sieci. Zgadzam się z nim. Plik mi potrzebny był jednak w trybie offline niedostępny - nie synchronizuję go. Nic to jednak - wystarczy przejść na chwilę do trybu online.

No i w ten oto sposób, panie i panowie, rozpoczałem poszukiwania opcji "pracuj w trybie online". To nie żarty, poddałem się po kilku chwilach i musiałem rozwiązanie wygooglać. Czapki z głów przed specjalistami UX w Microsoft, było to zadanie specjalne godne konkursu z diodą ;)

Na początek zobaczmy, jak robiło się to w Windows 7. Podziękowania dla Kristova_pl za screenshot, ja już takich przedpotopowych systemów nie używam... :P

431695

Proste? Banalne. Jedno kliknięcie. W Windows XP jeśli mnie pamięć nie myli trzeba było udać się do menu Narzędzia i stamtąd wybrać opcję Pracuj w trybie online. Bułka z masłem, ale kliknięć dwa. Mimo tego wszystko logiczne.

Teraz zobaczmy Windows 8. Tutaj mamy do czynienia ze wstążką w Eksploratorze, co teoretycznie powinno ułatwić sprawę. W praktyce jednak kilka razy już się przekonałem, że wstążka akurat w tym miejscu systemu raczej utrudnia, niż ułatwia - chyba, że ktoś ma problemy ze wzrokiem, bo faktycznie przyciski są teraz większe niż wcześniej. U mnie efekt ten potęguje dodatkowo ustawienie 125% DPI, notabene domyślna wartość w Windows 8 dla mojego notebooka.

To gdzie ta opcja? Nie ma jej w grupie "Drive Tools", która domyślnie otwiera się na wstążce gdy pracujemy z dyskiem sieciowym. Mogę tam za to uruchomić defragmentację, bardzo przydatna opcja w przypadku zmapowanego udziału sieciowego ;) Mógłbym zrobić jeszcze parę innych rzeczy, ale niestety wszystkie opcje poza wspomnianą defragmentacją są wyszarzone :( Ot, ułatwiająca życie wstążka, która zabrała mi 150px okna po to, żeby wyświetlić 8 opcji, z czego 1 aktywną.

431699

Może "View"? To byłoby nawet logiczne. W tej grupie jednak raczej znajdziemy same opcje związane z wyświetlaniem plików, ich sortowaniem i grupowaniem. Ewentualnie możemy tu szybko włączyć lub wyłączyć pokazywanie ukrytych plików (ej, to nawet jest fajne!). Myślałem, że poszukiwana przeze mnie opcja będzie pod strzałką skrywającą więcej opcji, obok przycisku "Options". Niestety, strzałka skrywa tylko opcje folderów, te same co przycisk "Options" nad nią. To po co ta strzałka? Bo ładnie wygląda?

431701

Zakładce "Share" początkowo nawet się nie przyglądałem, bo ukrycie tam opcji dotyczącej trybu offline byłoby absurdem, którego chyba nawet zespół od interfejsu Metro by nie wymyślił. Ostatecznie i tam się udałem, ale poszukiwanej opcji brak. Na szczęście.

431703

Pozostaje "Home". Dużo opcji, więc sporo szukania. Na szczęście większość wyszarzonych ;) Properties? Pudło. Wreszcie jest! Nie zgadniecie gdzie.

431705

W systemie Windows 8, aby będąc na dysku sieciowym przełączyć się do trybu online (lub offline), należy:

  • przejść na wstążkę "Home"
  • udać się do grupy opcji zatytułowanej "New"
  • rozwinąć listę opcji "Easy access"
  • kliknąć "Work offline"
431708

Innymi słowy mówiąc, opcji przechodzenia do trybu offline należy szukać w grupie umożliwiającej tworzenie nowego folderu albo nowych plików. Następnie należy rozwinąć grupę opcji, które (przynajmniej mi) kojarzą się z ułatwieniami dostępu dla osób niepełnosprawnych. Wtedy cel zostanie osiągnięty! :) Windows 8 kolejny raz ułatwił mi pracę i pomógł wykonać codzienne zadania szybciej ;) Nie musiałem mysleć o narzędziu, tylko o tym, nad czym pracuję. W końcu jak mawiał Steve Jobs, it just works!. Eee, przepraszam, to nie ta bajka...

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)