Blog (1)
Komentarze (0)
Recenzje (0)

Premiera Drupal 9 już z nami. Oto lista nowości

@drupalsolutionPremiera Drupal 9 już z nami. Oto lista nowości
29.10.2020 10:50
712334

3 czerwca 2020 roku oficjalnie światło dzienne ujrzała nowa, już dziewiąta, wersja jednego z najbardziej bezpiecznych systemów CMS na rynku, czyli Drupala. Wydanie Drupala 9 wniosło wiele zmian technologicznych, jednak czy oznaczają one rewolucję dla użytkowników tego oprogramowania? Jakie zmiany przyniósł Drupal 9?

Zmiana cyklu wydawniczego

Na początek warto wspomnieć o wprowadzeniu nowego cyklu wydawniczego, co jest sporym unowocześnieniem. Drupal przyjął półroczne wydania mniejszych wersji z nowymi funkcjonalnościami, co pozytywnie wpływa na np. Symfony, który jest wykorzystywany w CMS-ie. Nowy system wydawniczy pozwala przyjmować najnowsze wersje Symfony w ciągu miesiąca, a nie w ciągu pół roku - jak miało to miejsce poprzednio.

Konieczność oczyszczenia kodu

Twórcy Drupala 9 wyjaśniają, że nowe wydanie zostało oczyszczone z przestarzałego kodu, dzięki czemu wszelkie zbędne dla programistów elementy kodu mogły zostać usunięte. Takie rozwiązanie przyspieszy dodawanie nowych funkcjonalności, a to kolejna zmiana w systemie Drupal 9.

Kompatybilność wstecz

Wydanie najnowszej wersji systemu wiąże się ze zmianą filozofii rozwoju w Drupal, dlatego wszelkie moduły współpracujące z Drupal 8 będą w pełni kompatybilne z Drupal 9. Wszystkie dane i konfiguracje z poprzedniej wersji narzędzia będą kompatybilne z nową, dlatego wszelkie prace i działania nad stroną w Drupalu 8 nie pójdą na marne.

Łatwiejsza aktualizacja

Nie da się ukryć, że zmiany między kolejnymi wersjami Drupala były znaczące. W tym przypadku jest już inaczej - Drupal 9 to zasadniczo Drupal 8 (po usunięciu przestarzałego kodu), dlatego odpowiednio skonfigurowana platforma powinna w bezproblemowy sposób zostać zmigrowana do ostatniej wersji systemu. Prostsza aktualizacja to również zasługa systematycznych zmian wydawanych w mniejszych aktualizacjach, co jest zapowiedzią tego, że w najbliższym czasie nie nastąpią kolejne, aż tak drastyczne modyfikacje.

Pełna lista nowości wraz przewodnikami znajduje się na oficjalnej stronie Drupala 9, dlatego warto tam zajrzeć i rozpocząć przygotowania do update’u na najnowszą wersję, ponieważ wyjście Drupal 9 oznacza rychły koniec wsparcia dla jego najstarszych poprzedników.

Jesteś zainteresowany wdrożeniem na Drupalu? Zajrzyj do nas:

https://drupalsolution.pl/uslugi/strony-internetowe

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)