Blog (12)
Komentarze (48)
Recenzje (0)

Office 2013 Preview - świeże spojrzenie

@duszek.mestreOffice 2013 Preview - świeże spojrzenie
18.07.2012 00:05

Nie będę opisywał wszystkiego, bo nie wgłębiałem się we wszystkie aplikacje i we wszystkie funkcjonalności jednakże chciałbym opisać programy i zmiany, które zauważyłem podczas używania nowego Office przez ten jeden dzień od premiery. Dodatkowo zdjęcia przedstawiają widoki lecz swoje prywatne rzeczy usunąłem z widoków. Z tego samego względu nie będzie screenów z outlooka (choć bardzo fajny jest).

Instalacja

Zacznę od dość ciekawej kwestii. Nie mam zielonego pojęcia jak MS to zrobił ale wykonał ten krok po prostu genialnie. Instalator. Po pierwsze bardzo przyjemny i przejrzysty (przepraszam za brak screenów ale nie chcę przeinstalowywać office). Po drugie mimo tego iż instalacja online trwa dobre 20 min to już podczas instalacji można używać oprogramowania. To było dla mnie mega zaskoczenie. Instaluje a tu ciekawy filmik o nowym Office oraz możliwość obejrzenia prezentacji (już w nowym PowerPoint) w trakcie instalacji. Rzecz niespotykana a jakże bardzo miło i ciekawa :)

Konto

Po instalacji pierwsza rzecz, która mnie zainteresowała to możliwość zalogowania do aplikacji. Co to daje? Głównie zacznę od tego, że wszystkie nasze ustawienia aplikacji są synchronizowane z chmurą. Dodatkowo wszystkie dokumenty tworzone w ramach pakietu Office mogą być zapisywane bezpośrednio na naszym koncie SkyDrive (lub Office 365 lub Sharepoint - i to wygląda na nadchodzącą zmianę, SkyDrive Pro). Tk samo jeśli chodzi o odczyt plików. Też możliwe jest to bezpośrednio z magazynu w chmurze - wspaniała sprawa jak dla mnie. Korzystam ze SkyDrive od dłuższego czasu i to doda mi wielu opcji, których od dawna mi brakowało.

Microsoft Office Word

Głównie będę starał się umieszczać screeny i krótki ich opis.

1
1
2
3
4
5
 • 1 - widok tworzenia nowych dokumentów. Jak widac mamy wiele gotowych szablonów. Także dostępnych online. Widok prosty i przejrzysty.
 • 2 - Widok ogólny okna.
 • 3 - Widok okna po włączeniu maksymalizacji (opcja pełnego ekranu jest dostępna w normalnym widoku w prawym górnym rogu obok ikonki minimalizacji - jest ona dostępna w każdym programie z pakietu Office)
 • 4 - Możliwość otwierania plików z różnych lokalizacji, także z lokalizacji SkyDrive oraz Office 365 Sharepoint
 • 5 - Informacje o kontach oraz licencji Office

Microsoft Office OneNote

6
7
 • 6 - Główny widok aplikacji + widać na środku małe okienko skrótów do notatek
 • 7 - Widok aplikacji w trybie full screen, widać, ze mamy dostęp do wszystkich notatników przez menu boczne. Edycja jest tutaj znacznie uproszczona ale widać definitywnie, ze ten widok jest przeznaczony do ekranów dotykowych do lepszego wprowadzania treści.

Microsoft Office OneNote MX

12
94507

Właśnie udało mi się jeszcze zainstalować dodatkowo aplikację OneNote MX, który jest przeznaczony na Windows 8 na widok metro. Jako iż używam Windows 8 od kilku miesięcy to chciałem mieć też takiego OneNote. Jest naprawdę sensowny. Pisanie notatek to teraz wspaniała sprawa zwłaszcza na tabletach. Na screenie widać jak wygląda cała aplikacja oraz dodatkowo jak działa menu podręczne. Super sprawa :)

Microsoft Office Power Point

8
94509
 • 8 - główny widok aplikacji
 • 9 - znacznie wg mnie lepszy widok prezentera niż dotychczas. Mamy dostępny widoczny następny slajd, oczywiście notatki, dodatkowo czas prezentacji i kilka innych ciekawych opcji takich jak wskaźnik laserowy czy wygaszanie ekranu (zrobienie całego czarnym lub białym w celu wstrzymania prezentacji.

Microsoft Office Excel

94510
94511
 • 10 - główny widok aplikacji + przykładowe dane i jakiś wykresik z widocznym panelem edycji wykresu (na podstawie templatki wprowadzenia do Excela)
 • 11 - Widok tworzenia arkusza. Jak widać tutaj przedstawione jest wyszukiwanie templatki ze strony MS oraz jak widać też na dole jest możliwość obejrzenia templatek dla pozostałych aplikacji z pakietu Office.

Pozostałe

Cóż. O pozostałych aplikacjach powiem tylko, że wygląd został zmieniony analogicznie do tych tutaj widocznych. Wskazałem tylko na te aplikacje, które używam na co dzień (pominąłem także szczegółowy opis Outlooka ze względu na brak screenów i zbyt krótki czas użytkowania). Outlook w skrócie dla mnie zmienił bardzo wygląd na lepsze i teraz przyjemniej mi się z nim pracuje. Ogólnie działa szybciej i mniej topornie.

Ogólny mój komentarz

Podsumowując. Tutaj wyrażę swoją opinię i może ona nie być zgodna z opinią wszystkich. Jak na betę działa stabilnie. Jeszcze mi się nie wywaliło nic a dziś dość sporo korzystałem. Ogólnie wrażenie wizualne jest niesamowite. Wszystko działa płynnie, ładne animacje (jak ktoś będzie używał to zauważcie, że jak się pisze tekst to kursor pisząc literkę animuje ją a nie przeskakuje). Ogólnie wszelkie zmiany są mega widoczne. Można to zauważyć już od samej instalacji aż po tworzenie dokumentów. Jest wg mnie to zmiana na plus. Nie wspomnę i niesamowitej integracji ze SkyDrive, który uzyskał także nową wersję (widać, zę jest intensywnie rozwijany). Podoba mi się tryb maksymalizacji w niektórych aplikacjach jak OneNote czy Word (zwłaszcza przy dłuższym pisaniu suchego tekstu). Fajna jest też opcja po uruchomieniu ponownym dokumentu, ze można szybko wrócić do ostatnio przeglądanego elementu (strony, slajdu, komórki). Także to, że jak uruchomi się z dysku z folderu SkyDrive to automatycznie wykrywa, ze to plik online i uruchamia się w trybie online (czyli także pisanie kilku osób na raz).

I na koniec tradycyjnie filmik (przy okazji widać jak bardzo przydatny jest rysik!): [youtube=http://www.youtube.com/watch?v=9zf0dqzTUPk]

OprogramowanieWindows
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)