Blog (12)
Komentarze (48)
Recenzje (0)

Usługi Microsoft w chmurze

@duszek.mestreUsługi Microsoft w chmurze04.05.2012 21:39

W dużej mierze ten wpis będzie streszczeniem tego co pojawiło się na blogu Build Windows 8. Jednakże postaram sie też coś dodawać od siebie bądź rozszerzać w miarę swojej wiedzy i możliwości.

Usługi Microsoft w chmurze (ale nie tylko te) dotychczas nazywane Windows Live są jednymi z najbardziej rozwiniętych usług online (w sumie istnieją już od 1 listopada 2005 roku). I nie jest to tlyko moje zdanie ale na prawdę wielkiej rzeszy ludzi na całym świecie. Microsoft podał kilka ciekawych statystyk związanych z ich usługami. I od nich zacznę:

 • 500 mln aktywnych użytkowników posiadających konto Live (teraz Microsoft Account) w każdym miesiącu (aktywny to taki, który chociaż raz w miesiącu wyśle maila, wyśle wiadomość komunikatorem lub wrzuci przynajmniej jeden plik na dysk)
 • 350 mln aktywnych użytkowników Hotmail (okazuje się, ze najwięcej spośród wszelkich usług pocztowych) + 105 petabajtów danych przechowywanych na hotmailu!
 • 300 mln aktywnych użytkowników messengera
 • 130 mln użytkoników posiada Skydrive z czego 17 mln wrzuca przynajmniej jeden plik miesięcznie
 • Większość z tych użytkowników korzysta również z pakietu Live Essentials (poźniej opowiem co to takiego)

Microsoft Account - paszport internetowy

Dość kontrowersyjnie nazwałem konto Microsoft. Ale w sumie jesli nawet jeszcze tym nie jest to właśnie do tego zmierza. Nie jest może aż tak popularny jak teraz konto Facebook, które coraz częściej służy do logowania do różnych usług, ale wydaje mi się, że ku temu zmierza by osiągnąć wielką popularność.

Czym jest takie konto? To taki nasz identyfikator, którym możemy logować się do różnych usług internetowych: strona live.com (i wszelkie usługi z nią związane), konto Zune, konto Windows Phone, konto Microsoft Windows 8 (można logować się do systemu), konto Xbox, konto billingowe. Dostrzegłem również już na kilku stronach możliwość logowania się za pomocą konta Microsoft do różnych stron (np. www.codeguru.pl), dzięki czemu możemy udostępniać nasze dane do danej strony (podobnie jak z kontem Facebook).

Korzyści korzystania

Postaram się bardziej wypisać w podpunktach:

 • Korzystanie z wszelkich usług Live
 • Synchronizowanie konfiguracji między komputerami z systemem Windows 8
 • Dostęp do kontaktów, kalendarza, maila i plików z różnych urządzeń i z każdej przeglądarki internetowej - np. dodajemy kontakt na telefonie a mamy dostęp do tego z poziomu strony, Skydrive, Hotmail, Windows 8

Pewnie i więcej jest ale to takie trzy wg mnie najważniejsze

Usługi Microsoft

Wymienię po krótce jakie są usługi i opowiem o nich troszkę (więcej lub mniej - będę wymieniał najciekawsze funkcjonalności):

Hotmail

W sumie co tu dużo mówić: poczta internetowa - rozszerzona o kalendarz i kontakty. Ma kilka fajnych funkcjonalności:

 • Aliasy - korzystanie z jednej poczty posiadając kilka adresów, jakby kilka nazwisk do jednej osoby
 • Sprawny filtr Microsoft Smart Screen ostrzegający o zagrożeniach oraz filtrujący wiadomości oddzielając dobrze spam
 • Porządkowanie skrzynki poprzez filtry i reguły (znane w wieli pocztach) + gotowe reguły do np oddzielania maili z sieci społecznościowych

Messenger - komunikator

Cóż. Wiele nie opowiem bo to taki komunikator. Umożliwia dodatkowo komunikację z ludźmi z Facebooka. Posiada fajną funkcję - wyświetlanie powiadomień z innych sieci społecznościowych i serwisów informacyjnych - jest ich ponad 200 do wyboru.

SkyDrive - dysk online

Pisałem ostatnio w moim artykule o SkyDrive więc opowiem tylko kilka ciekawostek nowych:

 • Dostęp do dysku z Windows 8 poprzez FilePicker (np. okienko zapisz plik w...)
 • Dla programistów powstało API do dostępu do SkyDrive - można wykorzystać np jako przestrzeń na przechowywanie ustawień w chmurze ;)
 • Zdjęcia zrobione za pomocą Windows Phone są automatycznie zapisywane na dysku SkyDrive - tak by móc mieć do nich dostęp natychmiast na wszystkich urządzeniach po zrobieniu zdjęcia (Ekstra sprawa! - nie muszę już kopiować zdjęć)

Calendar - kalendarz

Kalendarz z możliwością udostępnaionia wydarzeń lub całego kalendarza konkretnym osobom. Tworzenie spotkań - czyli dodaanie innych za pośrednictwem maila z potwierdzeniami itp. Subskrypcje cudzych kalendarzy do odczytu (lub też edycji jeśli kalendarz jest utworzony na calendar.live.com i daje prawa edycji)

Photos/Videos

Zdjęcia i wideo online - podgląd, przechowywanie itp. Wszystko na SkyDrive jednakże nazywane jest to jako oddzielna usługa gdyż w Windows 8 oraz Windows Phone jest dedykowana do nich aplikacja oraz ma swoje dedykowane API do własnych aplikacji.

Docs - dokumenty

Przechowywanie, edycja, udostępnianie - wszystko synchronizowane i mozłiwosć edycji z poziomu Web (SkyDrive - Office Web Apps) oraz naszego Office na komputerze (oczywiście edytowane jako online!) Swoją drogą mało kto wie ale istnieje taka strona do współtworzenia Dokumentów za pomocą Office Web Apps i połączone z Facebook (kontakty z facebook mogą wspólnie edytować) - docs.com

Dodatkowe ciekawostki

Socl.com

Portal społecznosciowy do dzielenia się wynikami wyszukiwania na bingu ;) - świetna sprawa. Portal dopiero raczkuje. W razie potrzeby mogę rozdać sporo zaproszeń jeszcze (każdy może zaprosić 300 osób). Po prostu szukasz czegoś i komponujesz swój wpis na tablicy łączac zdjęcia, strony, filmy w jedną całość. Plus dodatkowa funkcjonalność - możliwość wspólnego oglądania filmików znalezionych w internecie. Razem tworzy się playlistę i ogląda filmiki ;) - fajna sprawa, podobna do tego z G+.

Skype

Zapowiadane jest także zjednoczenie Skype z Microsoft Account (w sumie to i tak Microsoftu już).

Podsumowanie

Tak właśnie to wygląda :) - ja widze w tym przyszłość. Łączenie urządzeń jednym identyfikatorem. Paszport internetowy. Wspaniała wg mnie sprawa. Jedno konto do wszystkich usług. Microsoft to zaczał - podchwycił to Facebook. To się zwyczajnie sprawdza. Czekam na rozwój oraz na wasze komentarze ;)

InternetWindows
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)