Blog (97)
Komentarze (2.2k)
Recenzje (1)
@GBMDla Ciebie grat, a dla mnie…

Dla Ciebie grat, a dla mnie…

11.05.2012 15:56

W tym wpisie chciałbym powiedzieć coś o mojej pasji, którą zapewne zarażonych jest także kilku (jak nie kilkunastu) innych użytkowników dobrychprogramów, a dokładniej…

Zbieranie, rozbieranie i używanie części komputerowych, inaczej – chomikowanie komputerowe

Generalnie, od paru lat sukcesywnie zbieram sprzęt komputerowy, począwszy od pustych obudów z samymi śrubkami, a kończąc na pełnych zestawach komputerowych.

Pewnie zastanawiacie się, po co mi ten sprzęt ? A no dlatego, że mam w sobie coś z „chomika”, który lubi zbierać (chomikować) różne rzeczy, twierdząc że „kiedyś się może przydać”. Dużo czytelników Dobrych Programów ma zapewne podobnie – ilu z Was ma pochowane na strychach albo piwnicach Atari albo Commodore ? ;)

"Magazynów" moich części mam kilka. Są to albo pudełka w pokoju, albo piwnica zapchana również pudełkami :) Jednakże mam swój podręczny magazyn, który przechowuje te najpotrzebniejsze części :)

Najważniejszy magazyn
Najważniejszy magazyn

Ale wracając do mojej pasji, to co chomikowi jest do szczęścia potrzebne ?

1. Działające podzespoły komputera to podstawa.

Takie części rzeczywiście mogą się przydać podczas różnych przygód, są to: dyski twarde, procesory, płyty główne, pamięci RAM etc. – jest tego trochę i posegregowane leży u mnie w różnych pudełkach czekając na swoją kolej.

W sumie to nie raz przy jakiejś awarii karta graficzna uratowała mi życie, albo zasilacz pomógł wyeliminować awarię innego zasilacza ;)

2. Zepsute bądź nie w pełni sprawne podzespoły też bardzo się przydają ;)

Uwielbiam rozbierać części komputerowe, zawsze wtedy różnoraką elektronikę (kondensatory, rezystory, tranzystory etc) jestem w stanie odzyskać i wykorzystać w innych celach. Np. jak command-dos, zastosować dobre kondensatory to wymiany zepsutych na płycie głównej.

Mam też taki zwyczaj, że dyski twarde mniejsze niż 10 GB rozbieram i próbuję zastosować jako szlifierkę, aczkolwiek ciężko jest znaleźć odpowiedni dysk bez blokady rozruchu. Ale nic straconego – talerze dysku mogą służyć jako bardzo dobre lusterka :D

3. Lecz nie samą elektroniką, człowiek żyje…

Bo oprócz elektroniki, to komputery zawierają także elementy metalowe czyli… śrubki ! Wszelakiego rozmiaru i zastosowania. Oczywiście, zrozumiecie istotę ich zbierania, jak będziecie poszukiwali małej śrubki zastępczej do zegarka :P

Przydatne są także śledzie czy zaślepki metalowe do obudowy. Często także sam szkielet obudowy jest w sam raz jak potrzebujemy podstawy pod blat w piwnicy ;)

4. Inne warte zbierania rzeczy z komputerem związane.

W pierwszej kolejności to wszelakiego rodzaju i zastosowania przewody. I to nie dlatego że miedź jest droga :D

Przede wszystkim przewody zarówno te wewnątrz obudowy jak i na zewnątrz – są najczęściej poszukiwane i potrzebne pośród znajomych – 70% zapytań moich znajomych o konkretną rzecz związaną z komputerem to właśnie przewody ;)

Interesy... :>

aktualne ceny złomu
aktualne ceny złomu

Jeśli ktoś chce zarobić na miedzi i ma sporo zepsutych zasilaczy, to zawsze może się bawić w wylutowanie przewodów zasilacza i ściąganie izolacji – w przypadku około 15 zasilaczy, to może jakieś 0.5 kg się zbierze :D

A skoro jesteśmy przy interesach, to nadmiar części komputerowych jest idealny argumentem do prowadzenia handlu wymiennego :D

Ale jeśli nie czujesz bluesa w komputerowym chomikowaniu…

To polecam zastosować się do poleceń Dj Dziadka, który w ramach ochrony środowiska poleca oddane sprzętu do miejsca skupu.

Albo możecie też taki sprzęt oddać takiemu potencjalnemu chomikowi, który na pewno będzie po stokroć szczęśliwy za niesamowitą darowiznę :P

Pozdrawiam i życzę miłej zabawy ! :)

SprzętPoradnikiHobby
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)