#dobreprogramy - portalowy kanał na IRC-u
Od około 5 lat, praktycznie codziennie korzystam z IRC-a - czyli legendarnej już usługi sieciowej, będącej kanałem komunikacyjnym umożliwiającym tzw. "czatowanie". Dzisiaj, ta forma komunikacji co prawda jest już niestety wymarła, jednakże -- nadal istnieje garstka ludzi, którzy utrzymują IRC przy życiu :-)
#dobreprogramy -- nieoficjalny kanał społeczności portalu
Te kilka lat siedzenia na różnych kanałach ircowych, dała mi naprawdę sporo -- oprócz poznania sporego grona fajnych ludzi, udało mi się uzyskać sporo wartościowej wiedzy od praktyków tam siedzących. Dodatkowo, częstokroć dane mi było przeczytać coś interesującego, nie znanego nigdzie indziej (np. techniki rowiązywania problemów itd. itp) ;>
Tak czy tak, ostatnimi czasy zacząłem myśleć, że skoro mamy forum, mamy blogi -- to pewnie garstka czytelników portalu, również i na IRC-a by się pokusiła. Choćby kilka osób, które by odwiedzały (nawet sporadycznie) kanał, to zawsze coś! :-)
Zapewne kilka osób powie, po co kanał, skoro jest shoutbox na forum? Niestety, moim zdaniem nie jest on tak dobrym kanałem komunikacji jak IRC. Odpalona przeglądarka zjada zdecydowanie więcej pamięci niż klient IRC + zdecydowanie wolniej działa :P
Jak wejść na kanał?
Przede wszystkim, warto zainstalować/odpalić klienta IRC o czym powiem za chwilę. Najpierw jednak, chciałbym podać dane serwera i kanału.
Sieć PIRC.PL (http://pirc.pl/) Lista serwerów: http://pirc.pl/serwery Przykładowy serwer: paris.pirc.pl Kanał: #dobreprogramy
Zaproponuję jeden graficzny klient IRC - "X-Chat" oraz konsolowy - irssi, który zalecany jest do użytku przy korzystaniu z konta shellowego, o czym też za chwilę :-)
X-Chat
X-Chat jest wielo-platformowym klientem IRC, dostępnym zarówno dla Windowsa jak i Linuxa.
Linux: (zależnie od dystrybucji)
apt-get install xchat
lub
aptitude install xchat
lub
yum install xchat
Windows:
Sam wygląd programu wygląda następująco, niezależnie od systemu:
Pierwszym krokiem jest wybranie pozycji "XChat" z menu głównego, gdzie na rozwiniętej liście klikamy na "Lista sieci" (równie dobrze, możemy też skorzystać z kombinacji klawiszy CTRL+S).
Następnie, w wyświetlonym oknie wypełniamy formularze o pseudonimach, nazwie użytkownika i personaliach (może być analogicznie jak na screenie niżej) i klikamy na przycisk "Dodaj".
W kolejności od lewej do prawej, na screenie wyżej ukazałem sekwencję otwieranych okien. Zaś czynności w nich wykonywane, opiszę poniżej.
Po kliknięciu przycisku "Dodaj" (czerwony obszar), wyświetli się okno z edycją, umożliwiającą dodanie serwera IRCowego. W tym oknie, w pierwszym kroku wpisujemy adres serwera i portu (tutaj "paris.pirc.pl/6667" - widoczne w obszarze żółtym).
Następnie wybieramy zestaw znaków na "UTF-8 (Unicode)". Dodatkowo, wybierzmy też pokój do którego automatycznie będziemy się logować przy połączeniu z serwerem. W tym celu przy opcji "Ulubione pokoje" albo wpiszmy "#dobreprogramy albo kliknijmy na przycisk z trzema kropkami i tam w wyświetlonym oknie, dodajmy nasz kanał. - wszystko to w obszarze zielonym.
Wygląd wszystkiego powinien wyglądać 1:1 jak na screenie powyżej - za to biorę odpowiedzialność, bo... u mnie działa :P
Zapiszmy wszystko i w pierwszym oknie kliknijmy na "Połącz" :-)
Irssi i konta shellowe
X-Chat niestety nie pozwoli trzymać sesji na kanale IRCowym - przez co, nie będą nam się zapisywały rozmowy kanałowe, dzięki czemu łatwiej będzie nas obgadywać przez innych odwiedzających kanał :-P
Dlatego też, zawsze można skorzystać z kont shellowych - są to specjalnie udostępnione konta na serwerach Linuxowych, które można nawet i za darmo uzyskać. Tam niestety, nie mamy graficznego interfejsu, a jedynie konsolowy - za to z drugiej strony, zawsze jesteśmy na bieżąco z tym, co się dzieje na kanale :-)
Osobiście korzystam właśnie z konta shellowego (posiadam aktualnie dwa). Nowe konto, można pozyskać z:
* uw-team.org/uwshell - gdzie (chyba już za darmo) można zarejestrować konto Shellowe.
* własny serwer VPS - w miarę umiejętności i chęci, zawsze można wykorzystać wynajmowany serwer VPS (w OVH kosztuje 10zł/miesiąc)
Tak czy tak, uruchomienie sesji polega na:
- 1. Połączeniu się za pomocą protokołu SSH z serwerem shellowym,
- 2. Uruchomieniu wirtualnego terminala za pomocą polecenia "screen"
- 3. Uruchomieniu irssi
- 4. Połączeniu się z serwerem i kanałem
Po wstępnym skonfigurowaniu, w przyszłości ograniczamy się jedynie do
- 1. Połączeniu się za pomocą protokołu SSH z serwerem shellowym,
- 2. Uruchomienia aktualnej sesji za pomocą komendy "screen -r"
Załóżmy, że posiadamy konto shellowe -- dlatego więc, postaram przeprowadzić najpierw po wstępnej konfiguracji klienta irssi, a następnie jego użytkowaniu.
Do dzieła!
[item]1. Połączenie z kontem shellowym:[/item] Wykonywane komendą:
ssh gbm@uw-shell.uw-team.org -p 5022
[item]2. Wywołanie wirtualnego terminalu[/item]
screen
Czekamy na załadowanie... Akceptujemy informacje licencyjne spacją i mamy gotowy terminal. Teraz wystarczy tylko wpisać
irssi
I naszym oczom ukaże się klient IRC - irssi.
[item]3. Połączenie z serwerem i kanałem.[/item] W tym celu, w pasku poleceń irssi - wpisujemy po kolei następujące komendy. Najpierw połączenie z serwerem
/connect insomnia.pirc.pl
(wykorzystałem inny serwer niż wcześniej, gdyż na serwer paris.pirc.pl w momencie tworzenia wpisu, było za dużo połączeń z jednego serwera shellowego. Jest to częsta sytuacja, ale administratorzy sieci starają się powiększać pulę możliwych połączeń widząc dużą ilość połączeń z serwerów shellowych. Listę serwerów sieci PIRC podawałem przy danych kanału, wyżej)
Ustalamy nasz pseudonim:
/nick czupakabra
Aby połączyć się z kanałem, używamy komendy /join:
/join #dobreprogramy
I git majonez, jesteśmy na kanale :-)
Ważna sprawa - kodowanie!
Starajmy się, wszyscy posiadać jednolite kodowanie znaków, a dokładniej UTF-8. Ustawić je możemy następującymi komendami:
/set term_charset utf-8
I trwale zapisać zmianę w ustawieniach:
/save
No to ircujemy... :-)
Kto chętny, kto może, komu się chce - każdego zapraszam na portalowy kanał IRCowy :-)
Zawsze to kolejna fajna możliwość integracji, a dodatkowo świetna forma kontaktu - zwłaszcza, że większość z nas pracuje - to praktycznie jesteśmy zgrani na "wolne chwile" w pracy :P
Przydatne do poszerzenia podstawowej wiedzy z wpisu:
Dorzucam jeszcze małą bibliotekę wiedzy, przydatną na potrzeby poszerzenia wiedzy z zakresu tematów opisywanych we wpisie:
Jak coś mi się jeszcze przypomni, to dorzucę :-)