Blog (97)
Komentarze (2.2k)
Recenzje (1)

Intel NUC — domowy poligon do nauki dla programistów i adminów?

Strona główna@GBMIntel NUC — domowy poligon do nauki dla programistów i adminów?
16.03.2015 20:37

Intel NUC - to znany i popularny komputer HTPC, dedykowany do odtwarzania multimediów w zaciszu domowym. Różnorodność modeli oraz ich parametrów, zapewnia różne wymiary rozrywki czy możliwości użytku domowego.

Główną cechą NUC'ów jest cena, wydajność, a przy okazji tego wszystkiego – niskie zużycie energii. To wszystko dzięki uroczemu i wszędzie się mieszczącemu "komputerkowi" :-)

Jednakże, jako pasjonat informatyki specjalizujący się w programowaniu i systemach linuxowych - odkryłem jeszcze jedną zaletę. Sprzyja ona między innymi domowym samoukom, którzy potrzebują maszynki ze środowiskiem do nauki. Czyli tzw. "poligonu naukowego", który umożliwi wsparcie czy fundament dla realizowanych projektów w domowym zaciszu.

Kilka słów o parametrach mojego NUC-a

Mój model, a dokładnie NUC Kit DN2820FYKH wygrałem przy okazji konkursu blogowego. Jest to nagroda, która przysporzyła mi bardzo dużo radości i uprościła realizację kilku projektów, które w wolnych chwilach tworzę w domu.

bEhYUxhj

W kwestii recenzji pozwolę sobie polecić wpis Januszka, który opisał ten sam model NUC-a jednocześnie umieszczając także kilka zdjęć.

Od siebie mogę dodać, że moje parametry są bardzo zbliżone i różnią się jedynie pojemnością dysku twardego. Aczkolwiek swoimi zdjęciami także chętnie się podzielę:

123831
123832

Pod obudową tego maleństwa mieści się dwurdzeniowy procesor Intel Celeron N2820 pracujący z częstotliwością 2.4GHz. Oprócz tego, możliwe jest zamontowanie pamięci DDR3 (niskonapięciowej 1.35V), w moim przypadku jest to 4GB. Oraz oczywiście dysk twardy 2.5 cala.

123833
123834

W kwestii aspektów sieciowych NUC również wyróżnia się fajnymi parametrami albowiem oprócz standardowego portu Ethernet 10/100/1000 Mb/s w środku znajduje się karta bezprzewodowa pracująca w standardach 2.4GHz (802.11b/g/n) oraz 5GHz (802.11n).

bEhYUxhp

Warto wspomnieć, że sam pobór mocy jest bardzo dużą zaletą NUC-a. Zaprezentowane poniżej zdjęcia przedstawiają pobór mocy w trakcie rozruchu, zwykłego użytkowania i pełnego obciążenia: (za zdjęcia wielkie dzięki dla Januszka!)

Rozruch...

548567

...zwykłe użytkowanie...

548569

...i przeprowadzenie testu obciążeniowego z użyciem Prime95 i Windows 8:

123837
123838
548574

Prawda, że niezłe wyniki poboru mocy na tle możliwości parametrów sprzętowych? W takim razie czy NUC to...

...świetna baza pod domowy serwer oparty na Linuxie?

Patrząc przez pryzmat specyfikacji technicznej, Intel NUC już dla modelu DN2820FYKH, spełnia się jak najbardziej jako platforma sprzętowa sprzyjająca dystrybucjom Linuxowym. A warto zauważyć, że na rynku dostępne są już mocniejsze modele wyposażone w procesory i3/i5/i7 oraz standardowy port SATA (czego niestety w moim modelu brakuje :<). Przykładowo poniżej zdjęcie modelu D54250WYB:

źródło: http://www.hardwarezone.com.sg/review-intel-nuc-kit-d54250wyk-haswell-comes-nuc
źródło: http://www.hardwarezone.com.sg/review-intel-nuc-kit-d54250wyk-haswell-comes-nuc

Widać dobrze, że ten model jest już bogatszy nie tyle o mocniejszy procesor (Intel i5-4250U na Haswellu) ale także dwa sloty dla pamięci RAM oraz port SATA.

bEhYUxhq

W takim razie Debian czy Fedora dla początkujących adminów i mało wymagających programistów sprawnie będzie działać na NUC-u. Zaś dla bardziej zaawansowanych, dobrze skonfigurowany Arch Linux lub Gentoo sprawią, że DN2820FYKH czy nowsze/lepsze modele - staną się demonami prędkości.

Z drugiej strony, jakie usługi można zestawić na NUC-u? Baza SQL, serwer VPN czy FTP?

NUC jako "domowy VPS"

Tak! Wszystkie trzy wymienione właśnie propozycje będą spokojnie funkcjonować i zapewniać stabilne oraz wydajne środowisko. W moim zaciszu domowym NUC pełni rolę serwera z następującymi usługami serwerowymi:

bEhYUxhr
  • Apache2
  • MySQL
  • środowisko Oracle-jdk7
  • Tomcat7
  • prawie działający SVN
  • OpenVPN
  • vsftpd
  • TOR i TOR Proxy

Póki co, funkcjonuje na nim tylko kilka projektów, ale do tej pory na Debianie Wheezy - sprzęt nie zająknął się ani razu w trakcie pracy :-)

Warto jednak rozważyć sens bytu poszczególnych usług w systemie albowiem vsftpd może spokojnie być zastąpiony przez SCP czy SSHFS. A to jest tylko kropla w morzu możliwości zoptymalizowania systemu, jednakże... to już jest zabawa dla wymagających i zdeterminowanych power-userów :P

Zapewne kilka osób wspomni, że VPS może być lepszym rozwiązaniem niż NUC. I wcale nie zaprzeczę, aczkolwiek... dzierżawa wirtualnego serwera generuje koszta per miesiąc/rok, a do tego podejrzewam, że wynik kalkulacji dotyczącej utrzymania serwera VPS (z przyzwoitymi parametrami albo chociaż porównywalnymi do NUCa) w porównaniu do rachunków za prąd wygenerowany przez NUC i router - w skali roku mogą działać na korzyść NUC-a.

bEhYUxhs

Aczkolwiek NUC wymaga działającego serwera VPN czy SSH i wystawienia na świat z naszej domowej sieci. Co z punktu bezpieczeństwa komputerowego zwiększa możliwość zagrożenia i skuteczności ataków z zewnątrz, ale z drugiej strony przy odpowiednio ustawionych regułach firewalla i konfiguracji routera/Linuxa na NUC-u - w znaczny sposób można zniwelować ten problem.

Stąd moim zdaniem, NUC sprawdzi się zdecydowanie lepiej jako "poligon naukowy" niźli VPS :-)

Inwestycja niecałego tysiąca złotych, która z powodzeniem zaprocentuje

Najtańszy NUC na dzień dzisiejszy (tj. 16 marca 2015) to koszt rzędu ~500-600zł. Do tego warto doliczyć zakup pamięci DDR3 1.35V oraz dysku twardego 2.5 cala, których nie ma w podstawowym zestawie. Aczkolwiek na pewno w którymś pudle (naszym lub znajomych) po starych sprzętach znajdziemy jakiś stary laptopowy dysk, czy też możemy kupić używany na np. OLX albo Gumtree. Co może zmniejszyć koszta całościowej inwestycji.

Samouk, który stworzy sobie odpowiednie środowisko na NUC-u, będzie miał zapewnioną stabilność i wydajność dla różnorodnych projektów. Czy to dla Javy, Pythona, Linuxa czy innych ścieżek/możliwości rozwoju.

Zainwestowane pieniądze na pewno zaprocentują już w pierwszej pracy, do której dostaniemy się właśnie dzięki zdobytemu doświadczeniu i wyszlifowaniu umiejętności z udziałem NUC-a. A sam komputerek, dużych kosztów nam nie wygeneruje ze względu na swoją małą zasobożerność :-)

PS. Chodzi mi po głowie, ile to osób wykorzystuje NUC-a w podobnych rozwiązaniach jak ja? Czy ktoś również widzi w tych komputerach potencjał zdecydowanie większy niż tylko HTPC?

bEhYUxif