Intel NUC5i7RYH i prezentacje 3D, a także praca na systemie Windows 8.1
Zgodnie z trwająca akcją Intela, postanowiłem podzielić się drugim wpisem recenzującym szybkość i pracę Intel NUC5i7RYH na systemie Windows 8.1. Dodatkowo dużo uwagi poświęciłem na benchmark 3D z użyciem programu Unigine Heaven Benchmark 4.0.
Niestety, pomimo że sprzęt oddałem już w czwartek - to okres dwóch tygodni nie jest wystarczający aby wykonać naprawdę dobre testy. Miałem pomysł na stworzenie środowiska serwerowego z użyciem NUC5i7RYH, gdzie postawiona webaplikacja byłaby testowana z użyciem oprogramowania jMeter. Myślę, że byłby to sposób na sprawdzenie wydajności NUC'a w realnych warunkach. Natomiast pomimo podjętych prób, nie udało mi się dokończyć tego pomysłu - stąd niestety tylko te dwie recenzje...
Dla zainteresowanych pierwszym testem, rozbebeszającym NUC-a do części prawie pierwszych ;-)
Tymczasem przejdźmy do meritum wpisu...
NUC5i7RYH oraz Windows 8.1
Gdy zabierałem się do testów działania systemu operacyjnego na NUC-u, miałem już przygotowany pendrive z instalatorem Windows 7. Natomiast spotkała mnie miła niespodzianka ponieważ na dysku znajdował się już system w postaci Windowsa 8.1. Nie powiem, ale trochę mi to oszczędziło pracy, a także zwiększyło merytoryczność wpisu z uwagi na to, że coraz częściej użytkownicy (stety niestety) wybierają właśnie "ósemkę" jako główny system.
Co prawda przy okazji przeglądania zawartości zainstalowanych programów, a zwłaszcza przeglądarki - natknąłem się na bardzo ciekawy przypadek naruszenia prywatności, a właściwie zupełnej niedbałości o nią... Jednakże ten incydent warty jest opisania, co oczywiście poczynię tylko za jakiś czas... jak temat trochę ochłonie :D
Uważni Czytelnicy zapewnie zauważą różnicę w ilości pamięci RAM względem pierwszego mojego wpisu. Ten szczegół zauważyłem dopiero w trakcie tworzenia wpisu i nie jestem w stanie zidentyfikować źródła tego błędu ponieważ testowany model oddałem już do Redakcji.
Bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie szybkość uruchamiania, a także wyłączania się systemu. W trzech próbach wyniki były następujące:
W przypadku uruchomienia wyniki były mierzone od momentu kliknięcia przycisku na obudowie, do momentu w którym kursor przestaje się ładować i system gotowy jest do działania. Zaś w przypadku zamknięcia - od momentu kliknięcia w "Zamknij" do... czarnego ekranu z informacją o braku sygnału ;-)
Szybkość SSD w NUC-u
W kolejnym kroku postanowiłem zapuścić benchmarki dt. wydajności zapisu/odczytu zainstalowanego dysku SSD (a jest to SSDSCKJF360A5 na złączu M2 SATA).
CrystalDiskMark wskazał całkiem niezłe wyniki:
Podobnie jak AS SSD Benchmark:
Użyłem także programu testującego NovaBench, jego wyniki na zrzucie niżej:
NUC5i7RYH i prezentacje 3D
Jako, że Intel NUC5i7RYH to sprzęt dedykowany pod segment multimedialny w naturalnym środowisku. Wykorzystałem ku temu wspomniany na początku wpisu program - Unigine Heaven Benchmark 4.0 (dostępny w bazie programów Dobreprogramy.pl). Pozwolę sobie nawet zacytować jego opis:
Unigine Heaven Benchmark to pierwszy na świecie benchmark wspierający DirectX w wersji 11, dostępny dla systemów Windows, Linux i Mac OS. Umożliwia testowanie wydajności układów graficznych poprzez obciążanie GPU skomplikowanymi obliczeniami związanymi z technologią teselacji, renderowaniem realistycznych i szczegółowych obiektów, a także zjawisk fizycznych. Program wspiera DirectX 9, 11 i OpenGL (Linux) w wersji 4.0.
Przy okazji poprzedniej akcji testowania sprzętu z Intelem - z tego programu korzystał Gowain w ramach... testu NUC-a DC3217BY :-)
Unigine Heaven Benchmark umożliwia przeprowadzenie testów Basic, Extreme, a także Custom, czyli z użyciem zdefiniowanych parametrów przez użytkownika. Dla celów testów, przeprowadziłem testy Basic oraz Extreme. Na każdym ze zrzutów ekranu oprócz nagrania 3D, monitorowałem także temperatury, napięcia i obroty wentylatora (z użyciem SpeedFan ), a także obciażenie CPU i RAM (z użyciem wbudowanego w Windowsie Menadżera Zadań).
Na początek wstępne odpalenie programu i rzut okiem na obciążenie NUC'a.
Testy Basic
Testy Basic opierają się na renderingu z użyciem biblioteki Direct3D9 przy rozdzielczości 1280x720.
W prawym dolnym okienku programu Unigine Heaven Benchmark, mamy do dyspozycji dokładne parametry przeprowadzanego testu m. in. prezentujące ilość FPS (ang. frames per second) czyli klatek na sekundę.
I podsumowanie testu:
Jak widać na powyższych obrazkach, NUC poradził sobie nawet nieźle z testem. Grafika odtwarzała się płynnie, procesor nie przekroczył 32% obciążenia (używając częstotliwości na poziomie 1.67GHz-2.17GHz), a także temperatury 57 stopni. Zaś obciążenie pamięci RAM balansowało w okolicach 30-35% czyli ~2.6 GB. Dodatkowo zauważyłem, że wentylator znajdujący się w NUC-u dopiero przy okazji 16. sceny zaczął się głośniej odzywać - poza tym, w warunkach pokojowych był ledwie usłyszalny.
Testy Extreme
Testy Extreme opierają się na renderingu z użyciem biblioteki Direct3D11 przy rozdzielczości 1600x900.
Wyglądały następująco:
I podsumowanie testu:
W przypadku testu Extreme bardzo odczuwalna była mniejsza ilość FPS, a obraz znacznie się zacinał. Co ciekawe obciążenie procesora było nawet i ponad dwa razy mniejsze niż w teście Basic. Podejrzewam, że spowodowane to było skorzystaniem z nowszej biblioteki Direct3D. Natomiast prawie że od samego początku słychać było głośniejszą pracę wentylatora, przez co temperatura procesora wahała się w podobnych wartościach co dla testu Basic.
A jak to wygląda na i7-4770 w zestawie z GTX 970
Dla porównania kolega z pracy udostępnił mi wyniki testów Unigine Heaven Benchmark na platformie o następującym procesorze i grafice:
- Intel(R) Core(TM) i7-4770 CPU @ 3.40GHz (3400MHz) x4
- NVIDIA GeForce GTX 970 10.18.13.5850 (4095MB) x1
- Windows 7 (build 7601, Service Pack 1) 64bit
Oto wyniki przeprowadzonych przez niego testów:
Jak widać różnica jest znaczna aczkolwiek warto zauważyć że klasy sprzętu i jego energooszczędności też robią swoje :)
Czy NUC5i7RYH nadaje się do prezentacji 3D?
Na prezentacjach w firmach, targach, konferencjach, szkoleniach czy np. muzeach - potrzebny jest sprzęt, który udźwignie nie tylko proste prezentacje video lub wizualizacje 3D. Często też potrzebny jest sprzęt do prezentacji złożonych wizualizacji i tutaj jakakolwiek by ona nie była, a jednocześnie wymagała rozdzielczości wyższej niż 1280x720 - to moim zdaniem NUC już wymięka w tej kategorii.
Uważam, że w tej kategorii NUC na pewno ustępuje Ultrabook'om posiadającym na pokładzie jedną z nowszych grafik Nvidii. Dodatkowo przy okazji rekonesansu możliwości NUC'a przeczytałem iż obsłuży ona rozdzielczość 4K na częstotliwości 60Hz - patrząc przez pryzmat wyżej zamieszczonych wyników testów, mam mieszane co do tego uczucia...
Co jednak nie zmienia faktu, że nadal uważam iż NUC jest świetnym narzędziem do sal szkoleniowych, konferencyjnych czy wystawowych. W momencie gdy prezentacje/wizualizacje nie są złożone - inwestycja w NUC-a NUC5i7RYH zwróci się bardzo szybko - przede wszystkim z uwagi na jego energooszczędność, która jest na wysokim poziomie.