Blog (97)
Komentarze (2.2k)
Recenzje (1)

Mój przyjaciel TrueCrypt - tworzymy zaszyfrowany kontener

@GBMMój przyjaciel TrueCrypt - tworzymy zaszyfrowany kontener21.02.2013 18:57

Udało mi się wreszcie ukończyć drugą część cyklu "Szyfrowania danych w TrueCrypt". W tym odcinku zajmiemy się tworzeniem zaszyfrowanych kontenerów (zwanych też magazynami).

Istota zaszyfrowanego kontenera jest oparta przede wszystkim na mobilności - kontener to tak naprawdę jeden plik. Ważne by był to plik z rozszerzeniem iso, raw, img itd., aczkolwiek zauważyłem że pliki tekstowe nie sprawiają problemów i je również można zamieniać na kontener :)

Taki zaszyfrowany kontener, jest uruchamiany z poziomu TrueCrypta i zamieniany na partycję widoczną w systemie. Ot cała idea - umożliwia ona przenoszenie kontenera między komputerami (w pracy, szkole, w domu, u dziewczyny etc. ;p)

Cały proces tworzenia kontenera danych jest bardzo prosty, oczywiścię poprowadzę czytelnika przez każdy etap, ale na początku chciałbym uzmysłowić cały schemat powstawania kontenera w TrueCrypt.

454416

Taki prosty schemat, pozwala najpierw wstępnie zapoznać się z wszystkimi czynnościami, które będziemy przechodzić, dzięki czemu trudniej będzie nam zabłądzić :)

454418

W tej części, wybieramy opcję "Stwórz zaszyfrowany plik (magazyn)".

1. Typ wolumenu

Standardowy czy ukryty ? No właśnie, tutaj dzielimy się na normalnych użytkowników, którzy nie są inwigilowani przez inne wywiady tudzież służby specjalne, przez co nie muszą zbytnio afiszować się z zaszyfrowanymi danymi na komputerze (ale profilaktycznie chcą po prostu szyfrować dane), a także na tych drugich, niegrzecznie mówiąc - paranoików.

Czyli osoby, które faktycznie czują się zagrożone i oprócz szyfrowania swoich baaardzo ważnych informacji, chcą je jeszcze ukryć tak - aby nikt nie domyślił się ich istnienia.

Ja jestem z tej pierwszej grupy i taką postawę polecam preferować czytelnikom ;>

454424

2. Lokalizacja

Teraz czas na wybór docelowego pliku, który będzie naszym magazynem. Jak już wcześniej mówiłem, nie może to być plik o innym rozszerzeniu jak ISO, RAW, IMG. Z własnego doświadczenia wiem, że dopuszczalne są pliki TXT.

454427

Plik wybieramy, poprzez wpisanie w polu "nazwy pliku" eksploratora - nazwy z rozszerzeniem. W moim przypadku wpisałem "plik.iso". Nie ma się co martwić że żadnego pliku nie wybraliśmy, TrueCrypt sam wygeneruje taki plik jaki wpiszemy.

454429

3. Opcje szyfrowania

Teraz to co tygryski lubią najbardziej :>

Na tym etapie wybieramy algorytm szyfrowania i algorytm mieszający. Zanim wybierzemy konkretne opcje, warto się zastanowić czy...

1. Kontener będzie przenoszony na urządzeniach przenośnych (pendrive, karta pamięci etc.) ?
2. Kontener będzie zwykłym plikiem, znajdującym się w czeluściach naszego dysku twardego.

W przypadku drugiego punktu, to jeżeli nie mamy na żadnym ze stanowisk komputerowych z których korzystamy - dysku twardego "staruszka" - to polecałbym kombinację z przynajmniej dwóch algorytmów szyfrowania.

A no i z algorytmem mieszającym, wahałbym się między SHA-512, a Whirlpoolem ;)

454437

4. Rozmiar kontenera

Tutaj, to już wszystko jest uzależnione od potrzeb użytkownika. Można stworzyć kontener na 0.5 GB, 5 GB, a nawet i 25 GB - kwestia gustu :)

Warto jednak pamiętać o ograniczeniach w przypadku wyboru systemu plików FAT czy NTFS (o tym za chwilę). Jeśli nasz kontener będzie miał mniej niż 4 GB - wybieramy FAT. W przeciwnym wypadku - NTFS

454441

5. Hasło

Oczywiście jak najtrudniejsze, a jednocześnie łatwe do zapamiętania. Przewaga znaków specjalnych, cyfr i naprzemiennie małe i duże znaki. Dobrze było by mieć w haśle minimum 20 znaków ;p

O plikach kluczowych powiem w następnych częściach - brawo za bystry wzrok ;)

454445

6. Formatowanie

W przypadku formatowania, nie ma dużo do mówienia - system plików wybieramy w zależności od wielkości kontenera. Klaster śmiało można wybrać na opcję "Domyślny".

I puścić format :)

454449

7. Mamy kontener ! :)

454451

Taki komunikat powinien nam się pojawić po przeprowadzeniu wszystkich kroków ;)

Teraz czas na...

...8. Montaż kontenera w systemie

Odpalamy TrueCrypt i w głównym oknie, najpierw wybieramy literkę partycji. Potem wybieramy plik (zielona ramka).

454456

TrueCrypt otworzy nam eksplorator, gdzie będziemy musieli wybrać stworzony przez nas magazyn.

Po zatwierdzeniu wyboru, w polu "Wolumen", pojawi nam się pełna ścieżka - więc podłączmy ją jako partycję (czerwona ramka). Jeszcze tylko wpiszemy hasło i mamy gotowy do użytku kontener :)

454459

Teraz możemy go śmiało używać na nasze potrzeby, między różnymi stanowiskami, za pomocą urządzenia przenośnego.

Warto jeszcze pamiętać, że każdy zaszyfrowany wolument - należy odłączyć z poziomu TrueCrypt. Lepiej żeby ważne dane nie skasowały się przez naszą głupotę bądź lenistwo ;)

454462

W następnym wpisie, będę opisywał... a no, sami przeczytacie ;)

OprogramowaniePoradnikiBezpieczeństwo
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)