O tym jak zabezpieczyć swoje konto na Facebooku słów kilka...
Ostatnio na blogu luqassa można było przeczytać post o Facebooku, i jego społecznym uzależnieniu. W takim razie ja postanowiłem stworzyć mały poradnik o tym jak zabezpieczyć się na Facebooku :)
A więc zaczynamy...
Facebook – to portal o którym praktycznie każdy dzisiaj słyszał. Jego potencjał, wszędobylskość oraz użyteczność jest naprawdę szanowana (i niekiedy nie szanowana ;)) oraz pożądana zarówno przez osoby indywidualne jak i firmy, organizacje, kluby etc. Ta platforma społecznościowa umożliwia darmową i pewną sukcesu reklamę w Internecie.
Dużo można usłyszeć o „teoriach spiskowych” dotyczących Facebooka i jego gromadzenia informacji o swoich użytkownikach. Google i Bing indeksują ludzi oraz strony społeczniościowe w swoich wyszukiwarkach. Plus z tego jest taki że można łatwiej do Nas dotrzeć, minus zaś taki że narusza to poważnie naszą prywatność.
Jeśli jesteśmy jego użytkownikami to warto zadbać o siebie ustawiając odpowiednią politykę bezpieczeństwa w swoim profilu.
FB oferuje bardzo rozbudowaną ustawienia dotyczące bezpieczeństwa i prywatności, które pozwala ustalić np. kto będzie miał pełny dostęp do informacji na Twoim profilu, poprzez zablokowaniu wszelakich aplikacji na portalu, a kończąc na ustaleniu czarnej listy osób i aplikacji.
1. Od czego w ogóle zacząć konfigurację naszej polityki bezpieczeństwa ?
Wystarczy zalogować się na Facebook, a następnie wybrać z górnego menu pozycję „Konto”, a potem „Ustawienia prywatności”.
2. Naszym oczom ukaże się rozbudowany panel ustawień prywatności
Jak widać u mnie ustawienia prywatności są zaostrzone. Wszelkie informacje o mnie, moich zainteresowaniach, życiorysie etc. widzą tylko znajomi, których weryfikuje odpowiadając na zaproszenia do grona znajomych, bądź zapraszając do mojego grona. (Tym, którzy tak nie robią, polecam wykonywać takie czynności ;] )
Warty uwagi jest też tekst u samej góry, który informuje osoby niepełnoletnie że portal Facebook zwiększa ich bezpieczeństwo blokując wyświetlanie niektórych informacji o nich.
U góry mamy też pozycję „Połączenia na Facebooku” co omówię później. Na samym dole mamy następujące pozycję:
„Aplikacje i witryny” – pozwalają na wyłączenie aplikacji, które oferuje Facebook, są to różne gry począwszy od Quizów do Billarda on-line. (to też omówię w dalszej części artykułu).
„Listy zablokowanych” – pozwala na zablokowanie zarówno witryn jak i aplikacji, które nam nie odpowiadają.
„Kontrola nad sposobem udostępniania” – jest to nic innego jak zwykła pomoc/HELP/FAQ prywatności na Facebooku.
3. Następnie klikamy na „Połączenia na Facebooku”.
„Połączenia na Facebooku” jest to gama podstawowych ustawień pozwalających na zwiększenie Naszej prywatności jak i bezpieczeństwa. Nie będę streszczał informacji tutaj zawartych ponieważ są one bardzo dobrze wytłumaczone na stronie Facebookowej.
Aby skonfigurować odpowiednią pozycję wystarczy na liście po prawej wybrać według naszych potrzeb odpowiednią pozycję czyli:
- Wszyscy - Znajomi i Siec - Znajomi znajomych - Tylko znajomi
4. Aby dostać się do działu „Aplikacje i witryny” musimy cofnąć się do strony głównej ustawień prywatności, a następnie kliknąć na „Edytuj ustawienia” w dziale, który aktualnie nas interesuję.
Jak można zauważyć, u mnie domyślnie wyłączone są wszelkie aplikacje. Głównie zamykam je dlatego, gdyż to właśnie one są największym zagrożeniem prywatności i bezpieczeństwa na Facebooku. Można to zauważyć na zwykłej prośbie o udostępnienie różnych informacji, kiedy chcemy skorzystać z danej aplikacji.
Ustawienie „Wyszukiwanie publiczne” jest uaktywnione dopiero wtedy kiedy mamy ukończone 18 lat. Umożliwia ono podgląd naszego profilu, osobom wyszukującym nas przez wyszukiwarkę portalową.
To by było według mnie na tyle z porad dotyczących bezpieczeństwa na Facebooku, jednakże na koniec napiszę w skrócie parę najważniejszych wskazówek, zwiększających naszą prywatność.
1. Politykę bezpieczeństwa na portalu Facebook ustawmy zgodnie z naszymi potrzebami, mamy do wyboru udostępnianie informacji znajomym albo znajomym znajomych ewentualnie wszystkim. Pamiętajmy że informację, które umieścimy o nas na profilu, mogą być różnie wykorzystywane przez innych.
2. Weryfikujmy znajomych, nie dajmy się zapraszać do grona znajomych osobom, które nie znamy bądź nie mamy do nich zaufania.
3. Nie bądźmy przesadnie „mobilni”, nie informujmy wszystkich o wszystkich informacjach o nas np. miejsca, w którym aktualnie się znajdujemy, czynnościach, które aktualnie uprawiamy, sprawach osobistych.
4. Starajmy się zachowywać zgodnie z powszechnie obowiązującymi zasadami moralnymi oraz netykietą.
Facebook jest naprawdę bardzo fajną platformą, jednakże należy pamiętać że może być bardzo niebezpiecznym narzędziem w rękach ludzi, którzy wiedzą jak potencjał tego portalu można wykorzystać w niezbyt dobry sposób. Starajmy się korzystać mądrze i rozważnie z możliwości jakie oferuje ta platforma społecznościowa.