Blog (97)
Komentarze (2.2k)
Recenzje (1)

Od teraz "Zrozumieć programowanie" będzie jeszcze łatwiej. Recenzja książki Gynvaela Coldwinda

@GBMOd teraz "Zrozumieć programowanie" będzie jeszcze łatwiej. Recenzja książki Gynvaela Coldwinda04.11.2015 20:57

O programowaniu powstało już naprawdę mnóstwo książek, zarówno opisujących same języki programowania jak i masę frameworków czy metodyk tworzenia kodu. Generalnie literatury jest sporo i naprawdę jest w czym przebierać, niezależnie od interesującej nas technologii.

Natomiast w poniedziałek 27 października 2015 - premierę miała książka autorstwa Gynvaela Coldwinda pt. "Zrozumieć programowanie". W założeniu ma ona opisywać podstawowe zagadnienia dotyczące programowania z którymi programiści stykają się w codziennej pracy. Opisane przykłady omawiają często nawet najniższe warstwy środowiska wykonania, a zaprezentowane są z użyciem języków C, C++, Python oraz Java.

572138

Książka została napisana w taki sposób, że wszystkie poruszone tematy i zagadnienia można odnieść do każdego innego języka programowania (opartego na paradygmacie obiektowym lub proceduralnym). Wszystko napisane lekkim, łatwym do przyswojenia językiem, ale o tym za chwilę...

Mała uwaga na początek:

Charakter wpisu oraz bloga jest w pełni osobisty. Zamieszczam tutaj prywatne opinie, komentarze, przemyślenia – za żadne z nich nie dostaję wynagrodzenia, a także innych korzyści. Zamieszczane wpisy są moją własną, prywatną inicjatywą.

Kilka słów o autorze...

Zanim przejdę do meritum wpisu, chciałbym przytoczyć sylwetkę autora książki. Gynvael Coldwind pracuje w Google Security Team jako Information Security Engineer. Jest to postać bardzo dobrze znana na polskiej (i nie tylko!) scenie bezpieczeństwa komputerowego, a także w środowiskach GameDev/RE (Reverse Engineering). Coldwind jest także kapitanem polskiego team'u "Dragon Sector" biorącego udział w rozgrywkach CTF (ang. Capture The Flag) osiągającego bardzo duże sukcesy m. in. 1-sze miejsce na świecie w 2014 roku.

Gynvael postanowił przelać swoje ponad dwudziestoletnie doświadczenie programistyczne na papier, dzięki czemu powstała książka "Zrozumieć programowanie", o czym informował na blogu. ..

...książka będzie nosić tytuł "Zrozumieć programowanie" i kieruje ją głównie do osób początkujących oraz średnio zaawansowanych programowaniem [...] Głównym moim celem jest aby po aktywnym (tj. z wykonaniem sugerowanych ćwiczeń/zadań) przeczytaniu książki czytelnik nabrał samodzielności w rozwiązywaniu problemów związanych z tworzeniem oprogramowania, potrafił poruszać się i analizować nieznany sobie kod bardzo dużych projektów, a także zyskał sporo praktycznej i szczegółowej wiedzy na tematy związane z różnymi składowymi programowania.

...można śmiało wywnioskować, że "Zrozumieć programowanie" to zestaw dobrych/polecanych w opinii autora praktyk przy programowaniu.

Swoją drogą Gynvaela miałem przyjemność poznać wirtualnie (m. in. na IRC-u), a także osobiście przy okazji różnych konferencji. Jego twórczość jest mi znana od 2010 roku (po wysłuchaniu prelekcji dt. Reverse Engineeringu ) i od tamtej pory na biężąco staram się czytać blog lub oglądać podcasty jego autorstwa.

"Zrozumieć programowanie"

Książka dostępna jest w księgarni PWN, aktualnie z 30% obniżką. Egzemplarze w tym momencie są dostępne w formie "przedsprzedaży" - także do 18 listopada 2015 można je kupić w cenie 48,30 zł (jednak warto mieć na uwadze, że wysyłka realizowana będzie od 19 listopada), a po tym czasie wróci do ceny 69,00zł (co dla mnie osobiście jest świetną ceną w kategorii "cena/jakość").

129745
129746

Zamieszanie związane z dostępnością i wysyłką książek po premierze ma związek z okresem przedsprzedaży, który ruszył 1 października. Natomiast 19 października okazało się, że zainteresowanie książką jest tak duże iż pierwotny (de facto raz rozszerzony) nakład rozszedł się w całości. Sam autor jak i wydawnictwo PWN nie spodziewali się takiego obrotu sytuacji. Natomiast efekt przedsprzedaży jedynie podkreśla bardzo dobrą renomę i popularność autora w środowisku programistów.

572154

Książka "Zrozumieć programowanie", która przyszła do mnie dwa dni po premierze - to 623 stronicowa dawka naprawdę sporej wiedzy dt. programowania, systemów operacyjnych (m. in. z punktu widzenia ich działania) czy dobrych praktyk programowania.

129748
129749

Składa się ona z następujących części: (ich szczegółowy opis można znaleźć w tym wpisie )

Przedmowa (3 strony) Część I. Kilka codziennych czynności (29 stron) Część II. Podstawy (132 strony) Część III. Wykonywanie programu (107 stron) Część IV. Pliki i formaty danych (127 stron) Część V. Komunikacja (109 stron) + dodatkowa część: Programowanie dla zabawy (15 stron)

Przykładowe fragmenty książki:

Osobiście rozpoczynam już część II - natomiast po dotychczasowej lekturze + zaglądnięciu w kilka rozdziałów z innych części śmiało mogę powiedzieć, że:

  • Książka - jak pisalem wcześniej - napisana jest lekkim i bardzo przyswajalnym językiem
  • Omawiane zagadnienia są szczegółowo opisane, dodatkowo bogate są o uwagi/opinie/komentarze autora
  • Po każdym rozdziale zamieszczono bibliografię, dzięki której temat można przyswoić w szerszym zakresie.
  • Jest to prawdopodobnie pierwsza techniczna książka, którą przeczytam od deski do deski, a nie "z doskoku" ;p
  • Jakość papieru nie jest najgorsza (tzn. nie rozrywa się przy byle pogięciu), okładka jest "pół twarda/pół miękka" i daje radę w plecaku ;-)
Przyjazny opis kodowania LEB128 :P
Przyjazny opis kodowania LEB128 :P

Zauważyłem także sporo pozytywnych ocen przy okazji rozmów na kanałach IRCowych. Generalnie jest bardzo pozytywny feedback i myślę, że problem z tym nadrukiem w wydawnctwie może się znowu pojawić ;p

Spotkania autorskie w listopadzie

Przy okazji recenzji warto wspomnieć o planowanych spotkaniach autorskich, które rozpoczynają się już w najbliższy weekend:

Osobiście uda mi się wziąć udział w spotkaniu krakowskim. Z tego co wiem, to ma być do wygrania kilka egzemplarzy książki, a także prelekcja Gynvaela pt. "o książce, o programowaniu, o bezpieczeństwie" połączona z innymi prelekcjami w ramach Sekurak Hacking Party.

Dokładne informacje dotyczące spotkań są zamieszczone w tym wpisie.

Czy warto zaopatrzyć się w "Zrozumieć programowanie"?

Myślę, że warto. Każdy programista znajdzie tutaj coś dla siebie, co na pewno przyda mu się przy kolejnych wyzwaniach programistycznych. Dodatkowo jest to pozycja w której mamy opisane szerokie spektrum istotnych tematów m. in. architektura systemu, komunikacja TCP/IP, pliki i formaty danych etc. Osobiście nie mogę się doczekać aż przejdę do rozdziału z przykładem związanego z czatem P2P bazującym na protokole UDP :D

Tego typu przykłady tylko nadają książce smaczku, który mówiąc najprościej - pozytywnie odbije się na doświadczeniu i umiejętnościach programistycznych (oczywiście gdy po przestudiowaniu rozdziału, będziemy także bawić się z kodem tam zamieszczonym).

PoradnikiProgramowanieHobby
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)