Okiem młodego dewelopera — przydatne źródła wiedzy dla programisty
Po ponad półrocznym już stażu programistycznym - w pełni przekonałem się, że rozwiązywanie problemów jest wpisane w zawód programisty. Praktycznie codziennie na swojej drodze idzie mi się zmierzyć z jakimś problemem, błędem czy nowym zadaniem - na wszystko zawsze znajdzie się rozwiązanie...
...czasem jednak wymaga ono czasu, wytrwałości lub po prostu... poszerzenia wiedzy. I właśnie ten temat chciałem poruszyć w tym wpisie. Jako, że od kilku miesięcy zakładek w przeglądarce mi tylko przybywa - chciałem się podzielić najbardziej wartościowymi z nich, które także dla innych okażą się naprawdę wartościowymi źródłami wiedzy :-)
Podlinkowane poniżej źródła dobrane są w bardzo subiektywny sposób ze względu na moją specyfikę/specjalizację zawodową. Dlatego też o ile w przypadku języków programowania aspekt będzie ogólny, to w przypadku systemów dotyczyć będzie Linuxa.
Zacznijmy więc... trzeci odcinek "przygód młodego dewelopera" :D
Stack Overflow
Stack Overflow - to mój (i nie tylko) lider pośród portali typu "pytanie-odpowiedź". Jest to niezwykle pomocne źródło z ogromną bazą omawianych zagadnień m. in. programistycznych. Zarówno początkujący, zaawansowani jak też i profesjonaliści dzielą się swoimi problemami właśnie za pośrednictwem StackOverflow. Wspólnie je rozwiązując w odpowiedzi uzyskają kilka/dziesiąt/set odpowiedzi. A wszystko odbywa się na wysokim i merytorycznym poziomie.
Twórcy StackOverflow realizują misję projektu w bardzo przemyślany sposób. Przykładem tego mogą być choćby skategoryzowane technologie o których mowa na łamach portalu, dzięki czemu łatwiej jest obserwować interesujące nas zagadnienia.
StackOverflow w praktyce spotykany już jest na co dzień. Przy większości zapytań w Google, pośród wyników znajdują się właśnie odniesienia do tego portalu. Moim zdaniem jest to cenne źródło wiedzy możliwe do wykorzystania przez każdego programistę, niezależnie od poziomu zaawansowania.
Tutorials Point
Tutorials Point to portal skupiający się na tworzeniu i udostępnianiu (za darmo) cennych kursów związanych z popularnymi w branży technologiami. Oprócz języków programowania, znajdziemy tam także wprowadzenia do przeróżnych rozwiązań jak np. Apache Maven, systemów telekomunikacyjnych jak 3G albo LTE, a także bibliotek jak jQuery czy języków skryptowych.
Wszystkie kursy, zostały zgromadzone w jednym miejscu w postaci "biblioteki":
Częstokroć korzystam z dobrodziejstw TutorialsPoint aczkolwiek jedynie jako wprowadzenie w dane zagadnienie. Klarowny i merytoryczny opis pozwala w późniejszych czasie na łatwiejsze zgłębienie tematu :-)
Super User
Super User, to identyczny portal jak Stack Overflow aczkolwiek poruszający aspekty związane bardziej z systemami operacyjnymi, oprogramowaniem czy też hardwarem.
Ów portal traktuję jako świetne uzupełnienie dla Stack Overflow, które pozwala znaleźć odpowiedzi na problemy inne niż programistyczne. Wyniki Google także częstokroć kierują na Super User.
DigitalOcean Tutorials
DigitalOcean sprawdza się nie tylko jako świetny hosting, ale także... źródło wiedzy. Zgromadzona i na bieżąco rozbudowywana oraz aktualizowana baza wiedzy, to ogrom wartościowych i klarownych poradników. Z czego większość omawiana jest na przykładzie dystrybucji Ubuntu oraz CentOS, a także Unixowym FreeBSD. Dodatkowo można tam znaleźć także sporo poradników omawiających instalację i konfigurację popularnych usług lub narzędzi sieciowych.
Warto zauważyć, że większość artykułów to nie tylko suchy zbiór komend do przeklejenia w konsolę. Częstokroć można spotkać się także z radami typu "Best practices" czy też opisami danych poczynań oraz ich następstw. Bardzo dobrze sprawdza się także dostępna na stronie wyszukiwarka:
Tutoriale zamieszczone na DigitalOcean to dla mnie pierwsze źródło, którym wspomagam się przy jakichkolwiek pracach związanych z administracją Linuxem. Warto jeszcze wspomnieć o tym, że DigitalOcean to nie tylko poradniki, ale także rozwiązania wybranych zagadnień:
Linode
Inna usługa hostingowa, a dokładniej Linode - także udostępnia bazę wiedzy, która nie ma się czego wstydzić w porównaniu do konkurencji. Zachęcić może choćby ciekawa forma artykułów jak i przemyślane skategoryzowanie omawianych zagadnień.
Omówione artykuły tak jak w przypadku DigitalOcean - to nie tylko zbiór suchych komend, ale także komentarze i opisy omawianych zagadnień. Dodatkowo poruszane są także aspekty ich wdrożenia na platformie Linode.
Czyli kolejny portal do wrzucenia w zakładki... ;-)
nixCraft
nixCraft to portal także związanych z systemami Linux oraz Unix, którymi wspieram się w moich dotychczasowych zainteresowaniach i pracach. Jednakże w przeciwieństwie do DigitalOcean - nixCraft traktuje jako swego rodzaju "natchnienie" lub wprowadzenie do przestudiowania nowo poznanego rozwiązania czy oprogramowania.
Poziom merytoryczny omawianych tematów jest na naprawdę wysokim poziomie. Dzięki przestudiowaniu zamieszczonych materiałów na stronie, poznajemy przede wszystkim dobre praktyki i rozwiązania dla codziennych zagadnień administratorskich. Dodatkowo na nixCraft znajdziemy także sporo podręcznych artykułów w postaci "TOP 10/30/100" np. "Top 30 Nmap Command Examples For Sys/Network Admins".
Osobiście tego typu artykuły uważam za jedno z najcenniejszych źródeł... :-) Warto polajkować także fanpage nixCraft na Facebooku ze względu na częste zamieszczanie szybkich i przydatnych wskazówek oraz komend.
Na zakończenie...
Dla osób potrzebujących znacznie rozszerzonych i bogatszych w teorii materiałów - polecam zbiór darmowych ebooków dostępnych na GitHubie :
Dodatkowo miałbym jeszcze prośbę do Czytelników. Jako, że blogi na DP cieszą się sporym zasięgiem - jeśli macie propozycję swoich "źródeł wiedzy", którymi warto się podzielić - napiszcie o tym w komentarzu. Chętnie dorzucę je do treści wpisu jako rzeczy przydatną dla potomnych :-)
Propozycje uznanych źródeł wiedzy przez Czytelników:
- Howtoforge Linux Tutorials (Marek607)
- Learn to Code | Codeacademy (Lasdar)
- Getting Git Right | Attlasian Git Tutorial (Lasdar)