Blog (97)
Komentarze (2.2k)
Recenzje (1)
@GBMWarto zobaczyć: cert.pl

Warto zobaczyć: cert.pl

04.02.2012 20:55

W tym wpisie, chciałbym przedstawić stronę CERT - czyli (Computer Emergency Response Team) po polskiemu to zespół powołany do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w Internecie. W Polsce wyróżniamy dwa "oddziały" CERT-u. Otóż, cert.pl - jest powiązany z NASK, zaś cert.gov.pl jest już rządowym zespołem (i tyle już chyba wystarczy informacji ;).

Aby tak mniej więcej powiedzieć, czym się zajmuje i po co w ogóle istnieje CERT, pozwoliłem sobie skopiować ze strony przydatne informacje.

Zespół CERT Polska działa w strukturach Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej. Działalność zespołu jest finansowana przez NASK. Do głównych zadań zespołu należy: [list] [item]rejestrowanie i obsługa zdarzeń naruszających bezpieczeństwo sieci[/item][item]alarmowanie użytkowników o występieniu bezpośrednich dla nich zagrożeń[/item][item]współpraca z innymi zespołami IRT (Incidents Response Team) w ramach FIRST[/item][item]prowadzenie działań zmierzających do wzrostu świadomości dotyczącej bezpieczeństwa teleinformatycznego[/item][item]prowadzenie badań i przygotowanie raportów dotyczących bezpieczeństwa polskich zasobów Internetu[/item][item]niezależne testowanie produktów i rozwiązań z dziedziny bezpieczeństwa teleinformatycznego[/item][item]prace w dziedzinie tworzenia wzorców obsługi i rejestracji incydentów, a także klasyfikacji i tworzenia statystyk[/item][/list]

Co znajdziemy na CERT.pl ?

Oprócz tego, na stronie cert.pl znajdziemy dużo innych informacji. Między innymi, możemy dowiedzieć się o projektach w których CERT uczestniczy, raporty dotyczące m. in. zgłoszonych do CERT-u zagrożeń i incydentów, a także dokładnych statystyk dotyczących zgłoszeń.

Przykładowe statystyki :)
Przykładowe statystyki :)

Prowadzone są także aktualności, które podsumowują najnowsze newsy. Przykładowo, możemy przeczytać o popularnym temacie DDoS'ów kierowanych na polskie strony rządowe.

Dodatkowo, dla osób bardziej związanych bądź zaciekawionych tematem - na cert.pl istnieją zakładki informujące o ofertach pracy, a także o prowadzonych szkoleniach przez CERT.

Podsumowując, CERT to bardzo ciekawa inicjatywa, której IMHO warto się przyglądać, a także dopingować :) Wydaję mi się także, że warto cert.pl jak i cert.gov.pl dodać do naszego czytnika RSS ;)

InternetBezpieczeństwo
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)