Blog (10)
Komentarze (1.4k)
Recenzje (5)
@GL1zdAAcer Aspire V5-573PG - benchmarki

Acer Aspire V5-573PG - benchmarki

27.01.2014 00:44

Po powierzchownym sprawdzeniu z czym mam do czynienia przyszedł czas na bardziej intensywne testy notebooka Acera bazującego na niskonapięciowym Core i5-4200U. Bardzo byłem ciekaw jak wypadnie na tle swoich większych braci.

Pod górkę

Na początek postanowiłem uruchomić klasyczny 3DMark. Ściągnąłem jego demo na Steam, uruchomiłem i po kilkudziesięciu minutach miałem wyniki. Moje podejrzenia wzbudził jednak ten wykres:

Wydajność systemów podobnych do Acer Aspire V5-573PG w teście 3DMark First Strike
Wydajność systemów podobnych do Acer Aspire V5-573PG w teście 3DMark First Strike

Dlaczego mój Acer dostał tylko 1/3 punktów, które uzyskują podobne konstrukcje oparte o Core i5-4200U i GeForce 750M? Sterowniki mam aktualne, Windows Update nic nie zgłasza, wyszukiwarka aktualizacji Acera też jest pusta. Pierwsza myśl: przez ostatnie dwa dni intensywnie instalowałem gry i benchmarki, może jakiś proces gdzieś wisi i pożera moc? Szybki rzut okiem na Menadżer zadań - wszystko w porządku. Spróbowałem zrestartować komputer i uruchomiłem ponownie 3DMark - bez zmian. Nadszedł więc czas na rozwiązanie ostateczne - upgrade do Windows 8.1. Nie instalowałem go dotychczas w obawie, że może coś zdestabilizować i z testów będą nici, ale w takim przypadku nie miałem wyboru. Uruchomiłem aktualizacje i czekam. Ściągnęła się, zaczęła instalować, jakiś restart, bach! blue screen DXcośtam... Instalator sam się zrestartował i "trwa odzyskiwanie instalacji". Udało się, w końcu wita mnie ekran utworzenia konta MS. Po pięciu minutach szukania znalazłem opcję "bez konta MS". System wstał. Ale nie załadowały się sterowniki do GeForce'a. Uruchomiłem Menadżer urządzeń, a tam na karcie grafiki wykrzyknik. Sprawdzam co: Kod 43. Wybornie, mam do przetestowania notebook do gier bez działającego akceleratora. Szybka wycieczka na geforce.com, ściągam sterowniki, instaluję - nie udało się. Uruchamiam jeszcze raz, wybieram opcję "czyszczenia poprzedniej instalacji", znów porażka. Odinstalowuje całe oprogramowanie NVIDIA, restart, ponowna instalacja - nadal nie działa. Pytam Duck Ducka - okazuje się, że nie jestem sam, kilka innych wyników i sugestia, by przeinstalować sterowniki Intela. Otwieram Intel Download Center, uruchamiam Intel Driver Update Utility - mam aktualne sterowniki. No to próbuję ręcznie - grafika, w laptopie, 4 generacja z HD Graphics 4400. Znalazł sterowniki, patrząc na numerek starsze niż moje, ale mają status "Latest". Postawiony pod ścianą próbuję. Zainstalowałem, restart (pełen - wyłączenie, włączenie). Wystartowało. Co prawda GeForce Experience twierdzi, że mój GT 750M nie jest wspierany, ale przynajmniej karta działa. Odpalam 3DMark i w końcu zwycięstwo. Mój notebook uzyskuje spodziewaną liczbę punktów. Przeanalizujmy wyniki.

3DMark

Wyniki 3DMark.

Uznałem, że podanie samych wyników nie będzie miało wielkiego sensu bez podania jakiegokolwiek kontekstu, dlatego korzystając z wyszukiwarki na stronie 3DMarka postanowiłem zrobić małe porównanie z podobnymi notebookami. Oto ich lista:

  • GDDR5 - notebook Della z identycznym procesorem i kartą graficzną, ale wyposażony w pamięć GDDR5 zamiast DDR3 o pojemności 2 GB zamiast 4 GB.
  • Core i5-4500U - identyczny notebook Acera z ciut mocniejszym procesorem.
  • Core i5-4200M - notebook Acera ze standardowym dwurdzeniowym procesorem Intela.
  • Core i5-4702MQ - notebook Acera taki jak wyżej, ale z energooszczędnym czterordzeniowcem.
  • AMD Radeon HD 8870M - notebook Della z identycznym procesorem ale najmocniejszą kartą konkurencji, którą producenci dodają do pary z tym procesorem.
  • MacBoook Pro 2013 15" - najwyższy model MacBooka Pro: Intel Core i7-4750HQ i grafika GeForce GT 750M - taka jak w testowanym Acerze.
  • Razer Blade 14" - lekki notebook do grania od Razera. Intel Core i7-4702HQ i GeForce GTX 765M

Fire Strike 1.1

3DMark Fire Strike (źródło: Futuremark)
3DMark Fire Strike (źródło: Futuremark)
Wyniki testu 3DMark Fire Strike 1.1
Wyniki testu 3DMark Fire Strike 1.1

Fire Strike to test dla najmocniejszych PCtów przeznaczonych do grania. Korzysta on z silnika opartego od DirectX 11. Testy korzystają mocno z teselacji, oświetlenia wolumetrycznego, efektów cząsteczkowych oraz zaawansowanej fizyki.

Jak widać na wykresie, testowany Acer nie radzi sobie źle na tle konkurencji. Dopiero zastosowanie czterordzeniowego procesora lub znacznie mocniejszego układu graficznego pozwoliłoby na osiągnięcie lepszych wyników. W tym przypadku widać też, jak dużą przewagę dają szybkie pamięci GDDR5.

Cloud Gate 1.1

3DMark Cloud Gate (źródło: Futuremark)
3DMark Cloud Gate (źródło: Futuremark)
Wyniki testu 3DMark Cloud Gate 1.1
Wyniki testu 3DMark Cloud Gate 1.1

Test Cloud Gate jest przeznaczonych dla notebooków i komputerów domowych. Wykorzystuje on funkcjonalności zawarte w DirectX 10. Wykorzystywane są modele składające się z bardzo wielu trójkątów, efekty cząsteczkowe i postprocessing. Wykonywane są również obliczenia fizyczne na procesorze.

W tym teście konkurencja zaczyna uciekać testowanemu notebookowi. O ile w przypadku First Strike ograniczeniem była karta graficzna, o tyle tutaj więcej rdzeni procesora pozwala rozwinąć skrzydła akceleratorowi.

Ice Storm 1.2

3DMark Ice Storm (źródło: Futuremark)
3DMark Ice Storm (źródło: Futuremark)
Wyniki testu 3DMark Ice Storm 1.2
Wyniki testu 3DMark Ice Storm 1.2

Ice Storm jest najprostszym testem w zestawie. Opiera się o funkcjonalność DirectX 9 i służy do testów urządzeń mobilnych, w tym tabletów i ultraprzenośnych notebooków. Karta graficzna musi przetworzyć szczegółowe modele obiektów, cienie oraz efekty. Fizyka jest mniej dokładna niż w poprzednich dwóch testach.

Najmocniejszy Razer osiąga w tym teście wynik prawie dwukrotnie większy niż testowany Acer. Po raz pierwszy widać też przewagę notebooków z szybszym, dwurdzeniowym procesorem.

PCMark 8

Nie ma jeszcze wielu wyników w bazie Futuremark dla najnowszych wersji testów PCMark, a wyniki ze starszych wersji nie są kompatybilne z nowszą wersją, więc porównanie ograniczę tylko do testu Home Accelerated. W tym teście sprawdzana jest wydajność komputera w takich zadaniach jak przeglądanie Internetu, edycja tekstu, proste gry, obróbka zdjęć i czat wideo przy włączonej obsłudze akceleracji OpenCL.

Wyniki testu PCMark 8 Home 3.0 Accelerated
Wyniki testu PCMark 8 Home 3.0 Accelerated

Testowany Acer sprawnie radzi sobie z typowymi domowymi zastosowaniami. Dopiero zastosowanie najmocniejszego czterordzeniowego procesora dałoby znaczący przyrost mocy.

Cinebench R15

Cinebench testuje procesor komputera renderując fotorealistyczną scenę z użyciem różnych algorytmów obciążających wszystkie rdzenie procesora. Testowana jest też wydajność podsystemu grafiki w OpenGL poprzez renderowanie złożonej sceny przedstawiającej pościg samochodowy z wykorzystaniem szczegółowych modeli i różnych efektów.

Wyniki testu Cinebench R15
Wyniki testu Cinebench R15
Cinebench - ranking OpenGL
Cinebench - ranking CPU

W przypadku renderowania z wykorzystaniem procesora notebook nie ma szans z wielordzeniowymi procesorami do stacji roboczych, całkiem nieźle za to radzi sobie w trybie OpenGL. Warto też zauważyć, jaki przyrost wydajności daje Hyper-Threading - w przypadku tego testu jest to aż 1/3 mocy.

Unigine Heaven i Unigine Valley

Benchmarki firmy Unigine to popularne narzędzia do testowania wydajności układów graficznych. Do przetestowania Acera użyłem testów Valley i Heaven. W obu przypadkach, by uruchomić testy w wyższej rozdzielczości korzystałem z zewnętrznego monitora połączone przez dostarczoną przejściówkę D-Sub. Nie udało mi się skonfigurować połączenia przez HDMI - benchmarki nie uruchamiały się w takim przypadku w żądanej rozdzielczości.

Unigine Heaven

Unigine Heaven 4.0 (źródło: Unigine)
Unigine Heaven 4.0 (źródło: Unigine)

Unigine Heaven testuje takie funkcjonalności jak: teselacja, oświetlenie globalne czy ambient occlusion. Benchmark posiada dwa predefiniowane ustawienia: Basic (1280x720, 2xAA, DirectX9) oraz Extreme (1600x900, 8xAA, DirectX11).

Wyniki testu Unigine Heaven 4.0
Wyniki testu Unigine Heaven 4.0

Unigine Valley

Unigine Valley 1.0 (źródło: Unigine)
Unigine Valley 1.0 (źródło: Unigine)

W przypadku Unigine Valley renderowana jest otoczona górami dolina oglądana z perspektywy lotu ptaka. W porównaniu do Unigine Heaven pojawia się trzecie predefiniowane ustawienie: Extreme HD (1920x1080, 8xAA, DirectX11).

Wyniki testu Unigine Valley 1.0
Wyniki testu Unigine Valley 1.0

Wyniki nie napawają optymizmem. Jeśli będziemy chcieli grać, to w przypadku wymagających gier będziemy musieli ograniczyć się do najniższych detali. Możemy też odpuścić sobie podłączanie zewnętrznego monitora o wysokiej rozdzielczości - zamiast gry zobaczymy pokaz slajdów.

Catzilla

Catzilla do polski benchmark, który w zamierzeniu autorów ma służyć do porównywania wydajności komputerów w grach. Wyniki dzielone są na dwanaście przedziałów wydajności, które określają przydatność komputer do grania.

Catzilla 576P

Wyniki Catzilla 576P

Toplista laptopów 576P

Wyniki testu Catzilla 576P
Wyniki testu Catzilla 576P

Catzilla 720P

Wyniki Catzilla 720P

Toplista laptopów 720P

Wyniki testu Catzilla 720P
Wyniki testu Catzilla 720P

Catzilla 1080P

Wyniki Catzilla 1080P

Toplista laptopów 1080P

Wyniki testu Catzilla 1080P
Wyniki testu Catzilla 1080P

Wyniki Catzilli potwierdzają to co widzieliśmy w przypadku Unigine: jeśli grać, to tylko w niższych rozdzielczościach. W przypadku rozdzielczości 720P, która jest najbliższą natywnej rozdzielczości Acera, otrzymaliśmy zaledwie dwie gwiazdki w najniższej randze. Niestety toplisty Catzilli rozwiewają wszelkie wątpliwości: do grania w najnowsze produkcje potrzebujemy czterordzeniowego procesora, warto też zainwestować w mocniejszą grafikę.

Crystal Disk Mark

Na życzenie TadueusTaD podaję wyniki testu CrystalDiskMark.

Wyniki testu CrystalDiskMark
Wyniki testu CrystalDiskMark

Jak widać szału nie ma. Jeśli ktoś raz zakosztował SSD, to w przypadku tego Acera będzie zawiedziony. Gdybym mógł wymienić jeden podzespół w tym laptopie, to byłby to właśnie dysk twardy.

W następnym odcinku

Benchmarki dla jednych są wyrocznią, inni uważają, że gry są bardziej miarodajnym wskaźnikiem wydajności komputerów. Dlatego w następnym wpisie skupię się właśnie na nich. Na pewno będą chciał przetestować jedną z gier Blizzarda, najprawdopodobniej będzie to StarCraft II i/lub Diablo III. Będę też chciał sprawdzić jak Acer działa w FPSach - może Max Payne 3 albo Batman? Standardowo - jeśli ktoś ma jakieś sugestie, to proszę o zostawienie ich pod wpisem.

SprzętGryTelefony
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)