Blog (24)
Komentarze (174)
Recenzje (0)

Gramy na Linuksie #1 - Team Fortress 2

@guildosGramy na Linuksie #1 - Team Fortress 222.02.2013 12:20

Chciałbym wam przedstawić nową serię, którą będę prowadzić. Mianowicie "Gramy na Linuksie". Wbrew pozorom Linuks jest platformą na której znajdziemy bardzo dużo gier natywnych, nawet o Wine nie wspominając (na razie) :) Zacznijmy od specyfikacji sprzętowej mojego głównego pracownika:

Mam nadzieję, że da radę :)
Mam nadzieję, że da radę :)

No dobra, jak już wyczytałeś w tytule - pierwsza część będzie o grze Team Fortress 2. Jest to natywna gra na Linuksa, darmowa. Możemy ją pobrać z tej strony: TF 2

Przedstawienie

Jako, iż moim zdaniem najlepszą formą prezentacji jest film, toteż pozwoliłem sobie nagrać dwa "Gameplay-e" z tej właśnie gry. Myślę, że lepiej oddadzą one charakter gry niż "screeny" z gry i suchy tekst. Życzę miłego oglądania :)

Mam nadzieję, że pierwsza część się spodobała, więc zachęcam do obejrzenia, krótszej, ale równie ciekawej części drugiej :) Jest w niej przedstawiony ten sam tryb gry, jednakże jest to kręcone na innej mapie.

Gra jest bardzo charakterystyczna, nie da się jej pomylić z żadną inną produkcją. Głównie z powodu oryginalnej grafiki, a także swoistego charakteru tejże produkcji.

Postaci

Będzimy mieli spory wybór jeżeli chodzi o klasy postaci:

 • Scout - najszybsza z wszystkich postaci, w dobrych rękach jest śmiertelnie groźna, właśnie przez jej prędkość i zwrotność. Dzięki temu z łatwością możemy unikać strzałów wroga i jednocześnie szybko ich ubić.
 • Soldier - postać, dzięki swojej wyrzutni - jest bardzo dobra na średnie dystanse, ponieważ, gdy już trafimy w wroga zadajemy mu ogromne obrażenia. Na krótkim dystansie możemy zranić również siebie, a na daleki dystans pociski są zbyt wolne i łatwo ich unikać. Gdy odpowiednio wystrzelimy w podłogę, to możemy wybić się na dosyć dużą wysokość, z której łatwo trafić wroga.
 • Pyro - bardzo dobry na krótkie dystanse, swoim miotaczem ognia zadaje bardzo porządne obrażenia, które wróg może otrzymywać nawet po naszej śmierci. Niestety mają one krótki zasięg.
 • Demoman - świetna postać w zwalczaniu działek wroga, dzięki swojej wybuchowej broni może zadawać rany oponentom na wszystkich dystansach. A także zakładać miny, które niestety trzeba aktywować ręcznie.
 • Heavy - najwolniejszy charakter w grze, za to ma najwięcej punktów życia i potężną broń. Która, szczególnie na dłuższych dystansach nie jest zbyt celna. Jest on dosyć duży, zatem i łatwy do trafienia.
 • Engineer - buduje różne maszyny, takie jak działka, które dobrze ustawione i rozbudowane, a także na bierząco konserwowane są nie do zniszczenia. Tworzy także teleporty i swego rodzaju lecznice, dispenser-y, które dodają nam amunicji, a także punktów zdrowia.
 • Medic - lekarz, który dzięki swej bardzo innowacyjnej "broni" może uleczać swoich aliantów ale nie tylko. W połączeniu z Heavy-m tworzą duet, który naprawdę trudno pokonać.
 • Sniper - posiada on niesamowicie mocną i precyzyjną broń. Jednakże aby był skuteczny - broń musi się "naładować" a on musi celnie trafiać w głowy przeciwników, uśmiercając ich natychmiastowo. Bez dobrej kryjówki i celnego oka gracza jest łatwym celem.
 • Spy - może przebierać się za członków drużyny przeciwnej, do czasu aż zaatakuje. Ma możliwość stawania się niewidzialnym na określony czas i niszczyć działka wroga poprzez nałożenie nań specjalnego urządzenia.

Tryby gry

Możemy wyróżnić tutaj 3 główne tryby gry - są to z całą pewnością:

 • Control poinsts - niebiescy mają za zadanie zdobyć w określonym czasie wszystkie punkty kontrolne, zaś czerwoni mają za zadanie ich bronić.
 • Payload - niebieska drużyna musi w danym czasie dopchać wózek w pewne miejsce na drugim krańcu mapy, czerwoni jak zawsze im w tym przeszkadzają.
 • King of the hill - w tym trybie gry drużyny muszą przez pewien czas utrzymać się w jednym miejscu, odpychając wrogie ataki.

Oczywiście w grze znajduje się jeszcze kilka innych trybów gry, ale myślę, że wymieniłem tutaj najważniejsze.

Podsumowanie

Myślę, że rozliczę w tym wpisie i całej serii, grę za pomocą plusów i minusów, a więc zaczynając od Team Fortress 2:

Plusy:

 • gra jest darmowa
 • duża społeczność
 • dużo map, klas postaci i dodatków

Minusy:

 • długi respawn
 • dużo rzeczy jest płatnych
 • klient waży ponad 12 GB :c

Jednak mimo wszystko gra mi się spodobała i przypadła do gustu. Polecam ją wszystkim grupie graczy, którzy mają dobry internet i szukają średnio realistycznej gry z wspaniałym charakterem i dobrą oprawą graficzną, a także rzeszą fanów i innych graczy, których możemy wyeliminować :)

Mam nadzieję, że nie popełniłem błędów ortograficznych, ani interpunkcyjnych, jeżeli tak, to z góry przepraszam :)

GryLinux
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)