Blog (2)
Komentarze (33)
Recenzje (0)

Hama Laeta Twin OTG 16 GB — krótki test „dubeltówki”

@gwiazda90Hama Laeta Twin OTG 16 GB — krótki test „dubeltówki”
23.06.2015 20:11

Codziennie niskie ceny? Od czasu do czasu w sieci dyskontów pojawiają się ciekawe "gadżety" z branży technologicznej. Część z nich niestety atrakcyjnie wygląda jedynie na papierze, choć jest i ta druga grupa, dobrych produktów w niższych cenach. Warto tu wspomnieć chociażby dostępny całkiem nie dawno tablet graficzny Wacoma czy też smartfon MyPhone wraz z starterem tańszy o około 50 zł.

558017

Do jakiej grupy zaliczymy pendrive niemieckiej firmy Hama? Firma Hama do tej pory przede wszystkim kojarzyła mi się z wszelkiego rodzaju akcesoriami fotograficznymi (filtry UV, torby, pokrowce itd.), także z zaciekawieniem przystąpiłem do testów tej pamięci masowej.

558019

Pendrive dostępny jest w cenie 29,99 co daje nam cenne o 10 zł od ceny standardowej, może to nie wiele w przeliczeniu na złotówki, ale procentowo to obniżka już o 25%. Ponadto wraz z zakupem pamięci otrzymujemy indywidualny kod, który daję nam 6 miesięczną licencje na oprogramowanie Kaspersky Total Security. Laeta Twin wyróżnia jeszcze jedna rzecz. Poza standardowym złączem USB z drugiej strony posiada on złącze microUSB, które pozwala nam podłączyć pendrive w trybie OTG do urządzeń mobilnych posiadających to wejście. Daję nam to sporo w zakresie mobilności- załączniki z poczty, mp3 ze smartfona czy zdjęcia z galerii mogą być szybko i sprawnie przekopiowane bez poszukiwania dodatkowych kabli czy też dostępu do komputera.

558021

Pendrive wykonany jest solidnie, ze szczotkowanego aluminium w kolorze czarnym, zatyczki portów wykonane są z przeźroczystego plastiku, co psuję nam trochę kompozycję wizualną jednakże jest nieocenione w poszukiwaniu właściwego złącza. Kość ma wymiary 65x16x5 mm, co dla mnie jest akurat zaletą, niepowodująca konfliktu, gdy chcemy włożyć 2 pendrive w porty obok siebie i nagle okazuje się, że jeden skutecznie blokuje możliwość włożenia drugiego. Do minusów na pewno zaliczę brak możliwości przypięcia smyczki, która znacznie ograniczyłaby możliwość zagubienia pamięci. Brak też tu jakiejkolwiek diody powiadamiającej o odczycie/zapisie danych- dla jednych będzie to wadą dla drugich zwolenników bardziej minimalistycznego designu będzie to zaleta. Pendrive podczas krótkich testów robił się dość znacznie ciepły, mam nadzieję, że gdy przyjdzie mi skopiować pełne 16 GB na raz temperaturę nie będzie już rosła i nie narazi mnie na poparzenia:)

Test

Platforma testowa #1: Lenovo G770 [Intel i5 2410m, 4GB RAM, 750GB HDD], Windows 8.1 Platforma Testowa #2: Apple Macbook Pro A1278 [Core2Duo, 4GB RAM, 128GB SSD], OS X Yosemite Platforma Testowa #3 Samsung Galaxy Note 3 SM-N9005 Android 5.0

Test #1 [Windows 8.1]

CrystalDiskMark 4.03 USB 2.0

126155
126156

USB 3.0

126157
126158

Test #2 [Windows 8.1]

ATTO DISK BENCHMARK USB 2.0 [po lewej] USB 3.0 [po prawej]

126159
126160

Test #3 [Android]

A1 SD Bench

558041

Test #4 [OS X]

Disk Speed Test

558044

Hama Laeta Twin w testach benchmarkowych, jak na dość budżetowy pendrive, wypada całkiem nieźle. Deklarowany przez producenta odczyt na poziomie 45 MB/sec został w testach osiągnięty a nawet i przewyższony. Na uwagę zasługuje także niezły zapis w przypadku portu USB 2.0 w granicach 13-14 MB/sec a nawet w przypadku systemu OS X ponad 18!

Podsumowanie

Pamięci masowe już jakiś czas temu na stałe zagościły w naszym życiu, dziś w życiu codziennym praktycznie bez nich nie możemy się obyć. Przydają się w samochodzie, w pracy, na uczelni czy też wreszcie w domu. Na rynku dostępne są ich tysiące o różnych kolorach, kształtach czy też parametrach. Często zapominamy o tym ostatnim sugerując się dwoma pierwszymi a to przecież od wydajności zależy jak długo będziemy czekać, aż nasze pliki będą gotowe by zabrać je w podróż Hama Laeta Twin OTG to jeszcze jeden krok ku wszechobecnej mobilności. Produkt, choć niepozbawiony wad to przy zaletach, jakie oferuje staje się jednym z tych wartych zakupu i odwiedzenia pobliskiego dyskontu. Spieszcie się, bo ja trafiłem na swój dopiero w trzecim sklepie.

Zalety

  • Aluminiowa konstrukcja
  • 6 miesięczna licencja na Kaspersky Total Security
  • Złącze microUSB
  • Dobra wydajność zarówno pod USB 2.0 jak i 3.0
  • Cena
  • Brak diody powiadamiającej (dla jednych)

Wady

  • Brak diody powiadamiającej (dla drugich)
  • Brak zaczepu na smyczkę
  • Szybko nagrewająca się konstrukcja
  • Zbyta mała ilość sztuk w promocji- problem z dostępnoscią
SprzętWindowsTelefony
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)