Blog (4)
Komentarze (54)
Recenzje (0)

OwnCloud 3

Strona główna@HaseOwnCloud 3
04.04.2012 15:19

Temat OwnCloud, czyli własnej, prywatnej chmury był już poruszany na blogu DP. Niedawno ukazała się wersja 3 tego bardzo ciekawego oprogramowania. Myślę, że z tej okazji warto odświeżyć temat.

OwnCloud ma w założeniu dostarczyć nam zestaw usług chmurowych związanych z przechowywaniem i udostępnianiem plików, ich edycją oraz elementami PIM. Standardowo otrzymujemy aplikacje do zarządzania plikami, odtwarzacz muzyczny, galerie zdjęć, kalendarz, kontakty. Bezpośrednio z poziomu OwnCloud możemy również edytować dokumenty tekstowe, czy przeglądać pliki pdf (fajny bajer). Istnieje też zestaw aplikacji (bardziej nazwałbym je pluginami), które możemy włączyć już po instalacji. Są to np. różne backendy uwierzytelniania użytkowników (np. LDAP), klient mail oparty na roundcube, edytor svg. Wybór w porównaniu do wersji 2 jest sporo większy. Jednak, prawdę mówiąc, prawidłowo działał tylko standardowy zestaw aplikacji, pozostałe nie chciały współpracować :(. Zdecydowanie też brakuje mi też aplikacji do zarządzania zadaniami i notatkami.

Instalacja

Instalacja OwnCloud jest prosta. Wszystko czego nam trzeba to serwer WWW z obsługą PHP. Proces instalacji jest przejrzyście opisany na stronie owncloud.org i składa się z:

  • pobrania paczki z oprogramowaniem
  • rozpakowaniem jej
  • przegrania plików na serwer
  • utworzenia jednego katalogu i nadania odpowiednich praw dostępu
  • uruchomienia skryptu instalacyjnego i wypełnieniu go (możemy wybrać z jakiego silnika bazy danych będziemy korzystać)

I voila, mamy własną chmurę, możemy czuć się niemal tak potężni jak Microsoft albo Google.

412466

Użytkowanie

OwnCloud testowałem na 3 przeglądarkach, Operze, Firefoksie i Chrome. Zdecydowanie najlepiej sprawuje się na lisku. W przypadku Opery i Chrome pojawiają się różne drobne usterki interfejsu użytkownika, wpływają one jednak głównie na estetykę programu. Nie są to problemy które uniemożliwiałyby korzystanie z programu. W wersji 3 całość działa już naprawdę sprawnie i na dodatek wygląda nieźle. Możemy przechowywać pliki, dzielić się nimi, słuchać muzyki online, przeglądać zdjęcia czy pliki pdf. w edytorze tekstu jest nawet podświetlanie składnie dla języków programowania. OwnCloud obsługujemy głównie poprzez webowy interfejs. Możliwości są jednak większe. Pliki możemy przeglądać z poziomu menadżera plików przy użyciu protokołu WebDAV. Kalendarz i kontakty możemy synchronizować z używanym przez nas oprogramowaniem. Konfiguracja również jest przejrzysta i nie przysparza problemów. To co sprawiło mi największy zawód, to problemy z dodatkowymi aplikacjami. A właściwie całkowity brak ich działania.

412469
412470
412471
412472
412473

Przyszłość...

...jest bardzo ciekawa. Zespół OwnCloud jest w trakcie przygotowywania aplikacji desktopowych do synchronizacji plików, oraz mobilnych aplikacji na androida i iOS. Ponadto powstała firma, która ma zajmować się oferowaniem oprogramowania OwnCloud i wsparcia dla biznesu. Pozwala to sądzić, że twórcy myślą o tym projekcie o wiele poważniej, niż zwykłym hobby, co w niedalekiej przyszłości może zaowocować naprawdę porządnym i bogatym w funkcje oprogramowanie. Warto interesować OwnCloud ze względu na jego unikalność jeśli chodzi o rozwiązania chmurowe.

Dla wszystkich zainteresowanych własnoręcznym przetestowaniem OwnCloud, możecie się pobawić moją testową instalacją: adres: owncloud.adamzajac.info login:admin hasło:admin

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)