Blog (173)
Komentarze (5.4k)
Recenzje (1)

Aparat w obiektywie i oprogramowanie w telefonie – a także o tym jak to się spięło razem przy okazji HotZlotu 2014

@januszekAparat w obiektywie i oprogramowanie w telefonie – a także o tym jak to się spięło razem przy okazji HotZlotu 201419.07.2014 18:21

Całą historię o tym jak zostałem posiadaczem „aparatu w obiektywie” Sony Smart-Shot DSC-QX10 można przeczytać tutaj.

Co to jest bezkorpusowiec?

To urządzenie fotograficzne (tzw. „aparat w obiektywie”), które na pierwszy rzut oka wydaje się być kompaktowym aparatem fotograficznym pozbawionym wizjera i ekranu, w którym sterowanie zredukowano do absolutnego minimum (można sterować zoomem oraz migawką). Urządzenie to przeznaczone jest do użytkowania razem ze smartfonem, na którym zainstalowano odpowiednie oprogramowanie. Taki zestaw, w mojej opinii posiada funkcjonalność w niektórych rzeczach przewyższającą to co oferują nam klasyczne aparaty kompaktowe. Portal optyczne.pl, specjalizujący się w oceanach oraz testach sprzętu fotograficznego, przeprowadził TEST tego urządzenia. O sprzęcie napisano tam wszystko.

Napiszę Wam o oprogramowaniu a na końcu pokażę kilka ujęć wykonanych QX10 z Lumią 820 podczas Hot Zlotu 2014.

na statywie fotograficznym
razem ze smartfonem na statywie
na podstawce statywowej
razem ze smartfonem na mini-statywie

Smartfon ma znaczenie

Używałem QX10 z następującymi urządzeniami: ZTE Blade 3, Kiano Elegance 8 3G (oba to Android), Lumii 820 (WP8) i Lumi 630 DS (WP8.1) oraz na iPadzie mini (iOS).

Sprzęt z którego korzystałem razem z QX10
Sprzęt z którego korzystałem razem z QX10

Konfiguracja sprzętowa ma pierwszorzędne znaczenie. Na ZTE (MSM7227A Snapdragon 1GHz, 512MB RAM) w praktyce nie da się korzystać. Połączenie cały czas się tnie, wszystko się zacina. Diametralnie inaczej jest na Kiano (MTK 8389 Cortex A7 4 × 1.2Ghz, 1GB RAM) – tu wszystko działa elegancko i płynnie, nic się nie zacina. Podobnie było z resztą sprzętu (obie Nokie i iPad). Mocno upraszczając: jeśli Twój smartfon nie pozwala na płynną grę w Angry Birds i płynne przeglądanie Internetu to najprawdopodobniej nie nadaje się także do współpracy z QX10.

Oprogramowanie od producenta

Oryginalna aplikacja Sony do sterowania aparatem nazywa się PlayMemories Mobile. Jest dostępna dla Androida (link ) i iOS (link ). Pomiędzy obiema platformami nie ma żadnych różnic. Wygląd i obsługa jest taka sama. Jedynym wyjątkiem jest nawiązanie połączenia wifi pomiędzy urządzeniem a aparatem. W Androidzie robi się to automatycznie, w iOS trzeba wybrać ręcznie „urządzenie strzelające”:

Android
iOS

Obsługa aplikacji jest prosta. W prawym górnym rogu wybieramy fotografowanie lub filmowanie a w lewym tryb pracy:

Zdjęcie czy film
Tryb pracy

Do wyboru mamy trzy tryby:

  • Inteligentną automatykę – aparat ustawia parametry automatycznie i wykonuje jedno zdjęcie
  • Lepszą automatykę – aparat ustawia parametry automatycznie i wykonuje serię szybkich wyzwoleń migawki, z którym potem automatycznie składa jedno zdjęcie
  • P Autoprogram – możemy wybrać ręcznie ISO oraz korektę ekspozycji:
Korekta ekspozycji
Wybór wartości ISO

W środkowej części okna aplikacji widzimy pogląd tego co widzi obiektyw aparatu. Tutaj możemy paluchem wskazać konkretny punkt ostrzenia. Niżej, po prawej znajdują się dwa przyciski („W” i „T”) do sterowania zoomem:

Okno aplikacji
Wybór punktu ostrzenia (AF)

Na samym dole, od prawej – ikonka z miniaturką ostatnio wykonanego zdjęcia (jej kliknięcie wyświetli nam pokaz wykonanych i zapisanych w pamięci smartfona zdjęć). Na środku przycisk wyzwalania migawki. Po lewej ikonka z kluczem i wkrętakiem, pod którą mamy menu konfiguracji - tu pojawia się druga różnica pomiędzy wersjami dla Androida i iOS-a – oprogramowanie w wersji dla Androida pozwala na wybranie miejsca docelowego zapisu:

Wersja dla Androida
Wersja dla iOS-a

Oprogramowanie alternatywne

Używam na co dzień Lumii 820. Dlatego lekko mi mina zrzedła, kiedy już po wybraniu nagrody, doczytałem, że Sony nie wspiera Windows Phone i na tą platformę nie wydała swojego oprogramowania do sterowania QX10. Od czego jednak jest Internet? Znalazłem informację o tym, że Sony udostępniło wszystkim zainteresowanym developerom „Sony’s Camera Remote API beta SDK” (link ). Na tej liście obsługiwanych urządzeń był QX10. Tak trafiłem na „Remote shooting application for Windows Phone 8 powered by Sony Camera Remote API”, tutaj na githubie. Aplikacja dla Windows Phone nazywa się „Scrap”. Póki co jest bezpłatna i dostępna w Sklepie Windows Phone (link ). Tego programu używałem na HotZlocie razem z QX10.

Połączenie trzeba wybrać ręcznie
Histogram na żywo
Konfiguracja w tym samym oknie
Więcej możliwości

Jak widać na powyższych screenach Scrap jest podobny do oryginalnej aplikacji. Porównując do Sony PlayMemories Mobile to oprogramowanie ma dwie małe wady. Pierwszą jest brak polskojęzycznej wersji interfejsu a drugą brak informacji o dostępności nowej wersji firmware dla aparatu. Mnie to w niczym nie przeszkadza. Mamy tu jednak więcej możliwości. W trybie „Program auto” możemy wybrać ręcznie ISO, korektę ekspozycji oraz balans bieli:

Wybór balansu bieli
ISO i korekta ekspozycji

Mamy tu także fantastyczną funkcję: "Interval shooting mode", czyli zdjęcia interwałowe. Ustawiamy tu zakres (od 5 do 30 sekund) w jakim aparat ma wykonywać zdjęcia.

Zdjęcia interwałowe
Zdjęcia interwałowe

Dzięki tej funkcji po prostu stawiamy aparat na statywie a efekt końcowy może być taki:

Edycja zdjęć w telefonie

Na wszystkich platformach domyślne ustawienia oprogramowania są takie, że oryginalne 18 Mpix zdjęcie (jpg, w rozdzielczości 4896x3672 px, o wielkości ok 7MB) zapisywane jest na karcie pamięci w aparacie. Do telefonu wysyłany jest mniejszy, 2Mpix plik (jpg, w rozdzielczości 1440x1080 px, o wielkości ok 700kb). To umożliwia płynną edycję takiego zdjęcia za pomocą oprogramowania w smartfonie a potem udostępnienie takiego zdjęcia w Sieci. W ten sposób, w czasie Hot Zlotu wysyłałem zdjęcia na stronę relacji. Do obróbki zdjęć korzystałem z oprogramowania Nokia Kreatywne Studio (link ). Efekty możecie zobaczyć poniżej:

Oryginał przed obróbką
Efekt po obróbce w smarfonie
Aparat stoi na konsoli
Aparat stoi pod konsolą
djD strzela selfie
Selfie przy kręglach
Shaki i incepcja
Zabawa z kadrem
Kolaż wykonany z kilku zdjęć
Kolaż wykonany z kilku zdjęć
Kolaż wykonany z kilku zdjęć
Kolaż wykonany z kilku zdjęć

W tym miejscu miałem wyrazić zachwyt nad Kreatywnym Studiem. Chciałem pokazać kilka ekranów i opisać możliwości... Miałem, chciałem…

Lepsze wrogiem dobrego czyli jak zepsuć dobrą aplikację...

Teraz muszę się poskarżyć i pokazać palcem na wydawcę aplikacji "Nokia Kreatywne Studio", czyli „Microsoft Mobile”. Aplikacja została zaktualizowana kilka dni temu, (16 lipca). Na Hot Zlocie używałem starszej wersji. LEPSZEJ!!! Tej nowej - po aktualizacji - sam się wystraszyłem. Intuicyjność obsługi zniknęła. Tak samo jak funkcja: „kolaż”. Komentarze na stronie aplikacji mówią chyba wszystko:

Zrzut ekranu 19/07/2014
Zrzut ekranu 19/07/2014
OprogramowanieTelefonyHobby
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)