Blog (172)
Komentarze (5.4k)
Recenzje (1)

Biel, która poraża

@januszekBiel, która poraża07.08.2013 22:28

Przeczytałem bardzo dużo komentarzy dotyczących nowej wersji dobrychprogramów. Jedna, z często powtarzanych uwag, na którą postanowiłem zareagować, jest mniej więcej taka: „zróbcie coś z tą bielą bo wali po oczach”.

Jeśli biały kolor z Twojego monitora „wali po oczach” to masz źle ustawiony monitor!

Nowoczesne monitory mają bardzo duży zapas jasności. Jeśli ktoś śledzi testy monitorów jakie regularnie pojawiają się na portalach i forach specjalistycznych to na pewno łatwo zauważy, że zwykle fabryczne ustawienia jasności monitora są o 50%-80% wyższe niż to co jest potrzebne.

Mało kto ma dostęp do kalibratora kolorów więc zwykle monitory ustawiane są na oko albo używa się ustawień fabrycznych. Wtedy najczęściej „biel wali po oczach”. Moim zdaniem szkoda oczu. Bez kalibratora, w warunkach domowych też możemy swój monitor poprawnie ustawić. Najprostsza metoda opisana jest TUTAJ. Dużo bardziej zaawansowana metoda amatorskiej kalibracji monitora jest TUTAJ. Na koniec warto też przeczytać TUTAJ o co chodzi z kształtem krzywej gamma.

Gwarantuję, że nawet jeśli tylko jako-tako prawidłowo ustawicie swoje monitory to problem „walącej po oczach bieli” natychmiast się skończy.

SprzętPoradniki
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)