Blog (172)
Komentarze (5.4k)
Recenzje (1)

HotZlot 2011 - sesje techniczne to tylko początek

@januszekHotZlot 2011 - sesje techniczne to tylko początek10.07.2011 13:19

Gorący Zlot czytelników portalu już za nami. Za jakiś czas Redakcja opublikuje na łamach dobrychprogramów klipy wideo i fotorelację z Doliny Charlotty. Dzięki temu każdy będzie mógł zapoznać się z sesjami technicznymi, w których my uczestniczyliśmy oraz zobaczyć jak to wszystko wyglądało. Taka relacja nie odda do końca panującej tam atmosfery, którą miedzy innymi stworzyły tematy naszych rozmów z prelegentami i między sobą. Kilka przykładów poniżej.

Windows Phone 7

Przy głównym wejściu do Hotelu oglądałem telefony (HTC i LG) z najnowszym mobilnym systemem od Microsoftu. Kliknąłem parę razy w te kwadraciki nie bardzo wiedząc w jakim robię to celu. Zapytałem więc stojącego obok opiekuna tego sprzętu w jaki sposób, korzystając z takiego telefonu mogę wykonać operację, którą tego dnia często wykonywałem korzystając ze swojej Nokii E72 (Symbian S60 3rd) lub netbooka z modemem 3g - chodzi o zrobienie zdjęcia, prostą jego edycję (jasność/kontrast/rozmiar) i w końcu wysłanie tak wyedytowanej wersji zdjęcia przez formularz na stronę www relacji online ze Zlotu.

388991

Okazało się, że nie będzie to proste bo poszczególne aplikacje WP7 nie mają dostępu do wspólnego dysku. Teoretycznie taką akcję można wykonać trochę kombinując z wykorzystaniem po drodze Windows Marketplace i SkyDriv (moim zdaniem brak dostępu do pamięci to największa wada tego sprzętu, pal licho pojedyncze zdjęcia ale nie wyobrażam sobie żeby np 200MB plik przegrywać z telefonu na domowy komputer via Internet bo bezpośrednie połączenie nie jest możliwe). Przy okazji dowiedziałem się, że każdy z producentów telefonów WP7 musi zapewnić minimalną konfigurację sprzętową dzięki czemu użytkownik nie powinien odczuć różnicy w komforcie pracy systemy w zależności od tego jaka firma wyprodukuje taki telefon.

iPad

Tablet Apple brał udział w HotZlocie wyłącznie pośrednio, po pierwsze jako sprzęt z którego wyświetlano slajdy na prezentacji GG (iPad podłączony był do rzutnika a iPhone służył prowadzącemu jako pilot), po drugie jako obiekt naszych dyskusji. Przepytałem kilku użytkowników o ich wrażenia. Wszyscy odpowiadali tak samo - to urządzenie zmienia sposób konsumpcji Internetu. Podsumowaniem tych dyskusji było to, że wraz z innym uczestnikiem Zlotu doszliśmy do wniosku, że kiedy pojawi się wersja tego tabletu, w której akumulator będzie mógł być ładowany bezprzewodowo (Apple opatentowała ostatnio takie rozwiązanie) to od razu taki tablet dla siebie kupujemy.

"Licencje overclockerskie" procesorów Intel?

Po prezentacji Intela w kuluarach pojawiła się plotka (tu muszę wyraźnie zaznaczyć: nie udało mi się jej zweryfikować przeszukując Sieć - piszę o tym bo sama idea jest moi zdaniem bardzo ciekawa) wg której firma zamierza sprzedawać procesory, które umożliwią ich użytkownikom dokonywanie upgrade do wyższej wersji w formie elektronicznej licencji. Czy to prawda i jak to będzie wyglądać w praktyce - zapewne niedługo się o tym przekonamy.

Organoleptyczne zapoznanie się z najnowszym sprzętem

388998

Na zdjęciu Sony VAIO SB z którym mogliśmy się zapoznać jeszcze przed rozpoczęciem Zlotu, podczas integracyjnego spotkania w Słupsku.

Kinect

Potencjał tego co oferuje Kinect wydaje się być nieograniczony. Jak się okazało nie tylko w celach rozrywkowych. Na Zlocie wykorzystywany był wyłącznie do gier. W czasie integracji przez chwilę udało mi się porozmawiać z Patrykiem Góralowskim, który wspomniał, że ta technologia odniosła sukces w rehabilitacji. Bardzo mnie to zaciekawiło - odnalazłem potem w Sieci, że Kinect wykorzystywany jest przez Fundację ISKIERKA, do aktywnej terapii oraz rehabilitacji dzieci z chorobą nowotworową. Polecam TEN materiał filmowy dostępy na YouTube.

Chmury i powrót do przyszłości

Prezentacja o Chmurze, ekspresyjnie opowiedziana przez Tomasza Kopacza, który potem w kuluarach został porównany do Doktora Emmetta Browna (tego z "Powrotu do przyszłości", który wynalazł wehikuł czasu) bardzo pobudziła naszą wyobraźnię. W czasie jednej z dyskusji rozważaliśmy co się stanie, kiedy wszystko już będzie ze sobą połączone (każda żarówka będzie miała swój adres ip i będzie podłączona do wszechobecnej CHMURY). Co nasz czeka wtedy? Golem XIV, Skynet czy świat opisany przez Asimova? W końcu wyszło na to, że przyszłość będzie inna niż się tego spodziewamy i inna niż to jesteśmy sobie obecnie w stanie wyobrazić.

Sesje lightning talks

Tu też się działo, usłyszeliśmy o Ruby, ipv6, metaprogramowaniu, sieciowej walucie Bitcoin, o 4chanie, kucykach Ponny i memach a na koniec zobaczyliśmy fotorelację z dwóch centrów danych firmy 1&1 w Karlsruhe i Baden-Baden, niestety ta została przerwana w najciekawszym momencie mało ważnym w sumie obiadem... :)

Iluzja cienia

Na koniec, obiecany paru osobom (w czasie dyskusji o kalibracji kolorów) odnośnik do materiału źródłowego o tym, że kolory nie zawsze widzimy takimi jakie one są ale takimi jak nam się wydaje, że one są... :)

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)