Blog (172)
Komentarze (5.4k)
Recenzje (1)

Jak polecieć do USA korzystając z ruchu bezwizowego?

@januszekJak polecieć do USA korzystając z ruchu bezwizowego?11.11.2019 13:30

Teoretycznie to proste. Kupujemy bilet, wsiadamy w samolot i fru-bziu przez ocean. W praktyce, trzeba wcześniej otrzymać pozwolenia na podróż. Osobiście uważam, że warto takie pozwolenie uzyskać jeszcze przed zakupem biletu lotniczego.

Photo by Ferdinand Stöhr on Unsplash
Photo by Ferdinand Stöhr on Unsplash

Po pierwsze, trzeba posiadać ważny paszport. Ważność paszportu powinna być dłuższa niż 6 miesięcy od daty, którą określa maksymalny dopuszczalny okres pobytu w USA, liczony od daty planowanego pobytu w USA. Krótko mówiąc: data planowanego przylotu + 90 dni + 6 m-cy.

Po drugie, na co najmniej 72 godziny przed planowanym odlotem, trzeba złożyć elektroniczny wniosek w amerykańskim systemie ESTA (Elektroniczny System Autoryzacji Podróży). Tutaj uwaga, ESTA to system wydający pozwolenie na podróż do USA. Osoby bez takiego pozwolenia nie mogą być wpuszczone na pokład samolotu lecącego do USA. Do złożenia wniosku będzie potrzeba ważna karta kredytowa (MasterCard, VISA, American Express, JCB, Diners Club) lub konto PayPal – bo tylko tak można opłacić 14 USD za wniosek. Opłata składa się z dwóch części: 4 USD za złożenie i rozpatrzenie wniosku i 10 USD za zezwolenie na podróż do USA. Jeśli w wyniku rozpatrywania złożonego wniosku pozwolenie nie zostanie udzielone to opłata wyniesie tylko 4 USD. Otrzymanie takiego wniosku pozwala na podróż, nie jest jednak pozwoleniem na pobyt w USA. O tym zadecyduje urzędnik emigracyjny podczas odprawy w porcie przybycia.

Przed wypełnieniem wniosku warto przeczytać warunki
Przed wypełnieniem wniosku warto przeczytać warunki

Sam wniosek składamy za pomocą formularza, do którego wejście znajduje się na TEJ stronie. Teoretycznie, szacowany średni czas wypełnienia tego wniosku wynosi 23 minuty. Moim zdaniem, kiedy się taki wniosek składa po raz pierwszy, to warto sobie zarezerwować trzy razy więcej czasu. Na stronie zalecają aby podczas składania wniosku, mieć pod ręką swoje dane kontaktowe i dane o zatrudnieniu. Jednym z pytań jakie pojawi się we wniosku jest określenie nazwy swoich kont w mediach społecznościowych (taki wymóg wprowadziło prawo amerykańskie w 2016 r.). Przed zabraniem się za wypełnianie wniosku sugeruję lekturę tego FAQ (jest dostępne w języku polskim, trzeba wybrać j.polski w prawym górnym rogu "Change Language").

Istotnym wydaje się także aby wydrukować sobie i na własne potrzeby treść złożonego wniosku. Amerykańcy urzędnicy mają do niego dostęp elektroniczny. Nie trzeba im okazywać wydruku.

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)