Blog (173)
Komentarze (5.4k)
Recenzje (1)
@januszekKlik, klik, link w mailu, ZUS i już.

Klik, klik, link w mailu, ZUS i już.

13.07.2010 13:50

Każdy z Was na pewno pamięta jak zakłada się konto w wortalu dp. Klik, klik, link w mailu i już. Dla przykładu opiszę pokrótce jak będzie wyglądać to na rządowym portalu ePUAP :)

Wiecie co to jest Platforma Usług Administracji Publicznej? Ja do końca nie wiem. Pani Wyszukiwarka też się lekko pogubiła i znalazła dwie wersje. (www.epuap.mswia.gov.pl i epuap.gov.pl ).

Dlaczego pytam? Ano dlatego, że najprawdopodobniej już za kilka miesięcy, na tym rządowym portalu ePUAP będę mógł założyć konto, które będę mógł wykorzystać do tzw „zaufanego profilu”, który docelowo ma w jakimś zakresie zastąpić płatny e-podpis. Co powinno nam, obywatelom ułatwić elektroniczny kontakt z administracją publiczną.

Wyjaśnię co konkretnie oznacza sformułowanie "założyć konto" - otóż w pierwszy etapie trzeba będzie się zarejestrować na portalu, podając imię, nazwisko, adres e-mail, PESEL oraz identyfikator i hasło. Następnie trzeba będzie pofatygować się osobiście do siedziby ZUS (lub wojewody, naczelnik urzędu skarbowego lub polskiego konsula) gdzie nasza tożsamość zostanie potwierdzona przez upoważnionego pracownika. Najprawdopodobniej taka wycieczka będzie potrzebna raz na dwa lub trzy lata. Konto będzie można w każdej chwili usunąć – jednak w takim przypadku sporządzona zostanie dokumentacja papierowa, która będzie przechowywana przez ok 20 lat.

Taki "zaufany profil" zawierać będzie imię, nazwisko, PESEL, identyfikator użytkownika ePUAP, identyfikator profilu zaufanego ePUAP, czas jego potwierdzenia, datę ważności, adres poczty elektronicznej oraz określenie sposobu autoryzacji.

Wszystko to tylko upublicznione założenia bo konkretów dowiemy się, kiedy MSWiA opublikuje trzy rozporządzenia: 1) Rozporządzenie MSWiA w sprawie szczegółowych warunków organizacyjnych i technicznych, które powinien spełniać system teleinformatyczny służący do identyfikacji użytkowników; 2) Rozporządzenie MSWiA w sprawie zasad potwierdzania, przedłużania ważności, wykorzystania i unieważniania profilu zaufanego elektronicznej platformy usług administracji publicznej; 3) Rozporządzenie MSWiA w sprawie zakresu i warunków korzystania z elektronicznej platformy usług administracji publicznej. Co ma nastąpić w ciągu następnych trzech miesięcy.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)