Blog (172)
Komentarze (5.4k)
Recenzje (1)

Niebieskie ledy, czyli sina noc

@januszekNiebieskie ledy, czyli sina noc22.02.2016 22:37

W 2014 Nobla z fizyki dostało trzech japońskich naukowców. Królewska Szwedzka Akademia Nauk uhonorowała ich za wynalezienie diod emitujących światło niebieskie. Oni nie ograniczyli się do wymyślenia jak zbudować takie diody. Kombinowali tak długo, aż wpadli na to jak jednocześnie zmniejszyć koszty wytwarzania oraz zwiększyć światłość pojedynczej diody. Stosując azotek galu (GaN) a potem jeszcze domieszkę indu (lnGaN) opracowali niebieskie diody, których światłość była stokrotnie większa od tej uzyskiwanej wcześniej.

Niska cena, przy jednoczesnej dużej światłości najprawdopodobniej była jednym z powodów, dla którego producenci elektroniki zaczęli montować mocno świecące, niebieskie ledy, prawie wszędzie. Powyższa refleksja naszła mnie, kiedy siedziałem do późna przy komputerze i zorientowałem się, że w okół mnie jest sino. Po prostu ilość urządzeń, w których świeciła się niebieska dioda przekroczyła jakąś masę krytyczną:

583213

Komputer, monitor, głośniki, stacja dokująca do dysków twardych, NAS od Synology i router od Asusa. Wszystko świeci i miga głównie na niebiesko. Mocno niebiesko. W efekcie, w nocy nie jest ciemno tylko sino.

132749
132750

Komputer, monitor, głośniki i stacje dokującą zwykle na noc wyłączam. NAS i router działają non-stop:

583219

Synology i ASUS mają u mnie naprawdę dużego plusa bo najwyraźniej pomyśleli, o rozwiązaniu męczącego mnie problemu, zbyt mocno święcących ledów.

ASUS w urządzeniu RT-AC68U, którego używam, umieścił mechaniczny wyłącznik, który wyłącza świecenie wszystkich diód (urządzenie oczywiście nadal działa):

583222

Kiedy wciśniemy ten guziczek, ledy gasną. Wygląda to tak:

583224

Urządzenia Synology DS (używam DS214play) są pod względem możliwości konfiguracji tak bardzo elastyczne, że ledami można sterować samodzielnie. Wystarczy zalogować się terminalem (jako root) i wydać polecenie:

echo \\6 >/dev/ttyS1

które wyłączy niebieskie diody (zielone mi nie przeszkadzają). Wygląda to tak:

583228

Diody można ponownie włączyć wydając polecenie:

echo \\4 >/dev/ttyS1
583231

Wykorzystując harmonogram zadań (dostępny w panelu sterowania) można sobie ustawić, np: że ledy niebieskie gasną o godzinie 21 wieczorem a zapalają się o 6:30 rano. O tak:

583233

Polecam wszystkim. Sina poświata znika a w ciemności śpi się znacznie lepiej.

SprzętPoradniki
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)