Blog (169)
Komentarze (5.3k)
Recenzje (1)

NUC salonowy – czyli mam i ja HTPC

Strona główna@januszekNUC salonowy – czyli mam i ja HTPC
22.11.2014 00:53

Chciałbym Wam dziś przedstawić mojego nowego najlepszego elektronicznego przyjaciela, którym stał się Intel NUC DN2820FYKH.

535773

Dlaczego wybrałem ten model? Nie będę ukrywał, że spodobała mi się jego cena (bez RAM-u i dysku twardego można go dostać w cenie ok 550 zł). Jeszcze bardziej spodobały mi się parametry poboru mocy:

maksymalny pobór mocy
w stanie bezczynności
niebieskie pudełko
scyzoryk - niezbędny w montażu komputerów

Co znajdziemy w pudełku? Zasilacz z dodatkowymi rodzajami wtyczek, NUC-a, blaszkę montażową VESA, śrubki, nalepkę "intel inside" i obrazkową instrukcję montażu:

zawartość niebieskiego pudełka
obrazkowa instrukcja
wystarczy odkręcić cztery śruby
miejsce na 9mm dysk 2,5
jumper do resetu ustawień bios
aluminiowa obudowa
porty z tyłu
montaż dysku jest prosty

Do tego komputerka pasują TYLKO pamięci 1.35V DDR3L (low voltage) SO-DIMM (moduły 1,5V nie będą działać). Ja kupiłem 4GB moduł Crucial CT51264BF160BJ (155 zł). Ostatnim elementem który dokupiłem była bezprzewodowa klawiatura Microsoft All-in-One Media Keyboard (115 zł).

120803
120804

Do NUC-a wsadziłem 2,5” dysk hybrydowy Seagate ST92505610AS (250 GB), którego wyjąłem z laptopa. Potem podłączyłem sprzęt kablem HDMI do telewizora w salonie (37” plazma Panasonic TX P37C10Y), włączyłem i po chwili zdębiałem. Zamiast zobaczyć logo intela, którego się spodziewałem, zobaczyłem logo Minta… Nie było to jednak objawienie Wielkiego Ducha Pingwina. Po prostu dysk, który wymontowałem z laptopa nie był pusty. Przypomniałem sobie, że przecież mam tam zainstalowanego Minta. Oczywiście Linux - na całkiem nowym sprzęcie - podniósł się bez żadnych problemów, nawet klawiatura Microsoftu prawidłowo działała :) Zaniepokoiło mnie jedynie to dlaczego nie wyświetliło się logo Intela, potem ekran wyboru bootowania, wejścia do bios etc.

bELczdQT

Chwilę mi zajęło dotarcie do sedna tego problemu, którym okazała się niekompatybilność pomiędzy NUC-em a moim telewizorem. Ten konkretny model telewizora (SD) pozwala wyświetlać przez port HDMI tylko trzy sygnały wejściowe z komputera: 640x480/60Hz, 750(720)/60p i 1125(1080)/60p. Firmware NUC-a wymaga monitora/telewizora, który potrafi wyświetlić co najmniej 1024x768. Efekt jest więc taki, że zamiast ekranu startowego, czy BIOS-a, widzę ciemność. Oczywiście po załadowaniu systemu operacyjnego i wczytaniu sterownika do karty graficznej można już normalnie używać 720p (1280x720). Wielki Duch Pingwin musiał więc nade mną czuwać bo gdybym użył pustego dysku to pewnie stracił bym masę czasu na walkę z "niedziałającym" NUC-em…

Problem nie jest jakoś specjalnie wydumany bo po krótkim googlaniu znalazłem żalących się na to ludzi na różnych anglojęzycznych forach. Tam też wyczytałem, że ktoś radził na podobny problem wykonać update bios. Zabrałem NUC-a do innego pokoju, podłączyłem go do innego telewizora, uruchomiłem BIOS-a i go zaktualizowałem (procedura jest banalnie prosta, wystarczy podłączyć Sieć przez kabel ethernet i wybrać odpowiednią opcję a aktualizacja zrobi się sama). BIOS się zaktualizował ale problemu to nie rozwiązało.

Minta używałem przez kilka dni. Nie sprawdził się. Przetestowałem kilka media playerów i każdy miał jakąś piętę achillesową, co sprowadzało się do tego, że jakiś plików nie odtwarzał poprawnie. Postanowiłem zainstalować Windows 10 Technical Preview – oczywiście musiałem to zrobić na drugim telewizorze. Do salonu mogłem wrócić dopiero po zainstalowaniu w systemie sterownika do karty graficznej, który ściągnąłem ze strony intela. Przy okazji odkryłem, że Windows, od wersji 8 zaczynając też wymaga rozdzielczości co najmniej 1024x768 bo w niższych nie wyświetlają się te okna, które widać podczas instalacji systemu i nie można też uruchomić aplikacji modern.

535802

Tutaj znowu musiała nastąpić interwencja Wielkiego Ducha Okien bo następnego dnia Windows zaktualizował się z build 9841 do build 9860. Ten okazał się przełomowy bo po raz pierwszy można uruchomić aplikacje modern w rozdzielczości niższej niż 768 px pionowo, także jako mniejsze okno na pulpicie.

120806
120807

Nie ma róży bez kolców. Ten NUC nie jest demonem prędkości. Test procesora online na stronie Komputer Świata (link ) zakończył się komunikatem o braku wiarygodności wyniku. Poniżej zrzut ekranu. Dla porównania (po prawej) wynik jaki w tym samym teście uzyskał mój komputer stacjonarny:

i5-750
Celeron N2820

Poniżej wyniki PassMark PerformanceTest (a TUTAJ rating online):

rating mojego blaszaka
rating NUC-a

Ogólnie bardzo polecam takiego HTPC, obowiązkowo z bezprzewodową klawiaturą. Robi furorę w salonie :) Na koniec jeszcze dwa zdjęcia:

NUC jest mniejszy od pada
dobrze prezentuje się na półce
Udostępnij:
bELczdRP