Blog (169)
Komentarze (5.3k)
Recenzje (1)

O instalacji Chrome w Windows słów kilka

Strona główna@januszekO instalacji Chrome w Windows słów kilka
09.05.2011 19:19

Jaka jest przeglądarka Chrome każdy wie. Szybka, lekka i niezawodna. Kiedy jednak zaczniemy wchodzić w szczegóły i dokładnie się przyglądać okaże się, że w zależności od tego jak ją zainstalujemy - będzie się zachowywać inaczej.

Domyślna instalacja:

Chrome domyślnie instaluje się w katalogu domowym użytkownika: \Users\NazwaUsera\AppData\Google\ (a w XP: \Documents and Settings\NazwaUsera\Ustawienia lokalne\Dane aplikacji\Google) – co ciekawe przeglądarkę można zainstalować na koncie z uprawnieniami zwykłego użytkownika, bez podawania hasła administratora (kiedy pojawi się monit o hasło, wystarczy kliknąć na 'nie'). Jeżeli mamy w systemie kilku użytkowników to dla każdego konta musimy przeprowadzić oddzielną instalację. Podobnie jest z aktualizacją, która nie wymaga podnoszenia uprawnień konta.

bEKxeLDX

Instalacja dla wielu użytkowników:

Firma z Mountain View daje nam możliwość 'normalnej' instalacji aplikacji Chrome dla wielu użytkowników, czyli do katalogu: \Program Files\ - w tym celu musimy posłużyć się pakietem instalacyjnym msi. Taki plik dostępny jest pod adresem: www.google.com/chrome/eula.html?msi=true. Po ściągnięciu, wystarczy (na koncie z uprawnieniami administratora) kliknąć na plik 'GoogleChromeStandaloneEnterprise.msi' drugim klawiszem myszy i z podręcznego menu wybrać 'zainstaluj'. Tak zainstalowany Chrome będzie się aktualizował wyłącznie z konto Admina. Użytkownicy nie będą mogli się połączyć z serwerem aktualizacji i zobaczą takie okno:

384812

Pozostałości po aktualizacji:

bEKxeLEd

Warto pamiętać o tym, że po aktualizacji przeglądarki na dysku pozostaje katalog z plikami z wersji poprzedniej (u mnie zajmuje ok 170MB). Moje doświadczenia pokazują, że archwizowana jest tylko poprzednia wersja. Przykład: aktualizujemy z 10 na 11, na dysku będą przechowywane katalogi z wersją 10 i 11. Po następnej aktualizacji z 11 na 12 na dysku zostaną katalogi z wersją 11 i 12 (w czasie tej aktualizacji folder z backupem wersji 10-tej zostanie skasowany). Oczywiście, jeśli mamy domyślnie zainstalowanego Chrome to powyższe dotyczy oddzielnie każdego konta użytkownika w systemie.

Udostępnij:
bEKxeLET