Blog (169)
Komentarze (5.3k)
Recenzje (1)

Open Support

Strona główna@januszekOpen Support
21.07.2010 14:16

Przeczytałem newsa o wykryciu backdoora w Firefoxowym dodatku Mozilla Sniffer. Z całej tej informacji zaciekawił mnie fragment mówiący o tym, że Mozilla zamierza automatyczne wyłączać ten dodatek na komputerach osób, które zdążyły już je sobie zainstalować. Pojawiło się pytanie: w jaki sposób jest to rozwiązane? Do jakiego stopnia Mozilla ma kontrolę nad Firefoxem, którego używam? Czy może zdalnie włączać/wyłączać zainstalowane przeze mnie dodatki? Czy słusznie martwię się tym, że jest to naruszenie prywatności?

Postanowiłem zapytać u źródła. Wszedłem więc na stronę: www.mozilla-europe.org/pl/ i zacząłem szukać informacji o możliwych sposobach skontaktowania się z osobami odpowiedzialnymi za przeglądarkę Firefox. Od zakładki 'kontakt' odbiłem się do podstrony 'support' gdzie znalazłem informację o tym, że:

"Pomocy w języku polskim można szukać w następujących miejscach: polskie forum Mozilli na MozillaPL.org polska grupa dyskusyjna alt.pl.mozilla"

bEKxxiif

Na forum rejestrować się nie zamierzam więc pozostaje mi zadać nurtujące mnie pytanie na grupie dyskusyjnej alt.pl.mozilla. Tak też zrobiłem.

Jak widać pitu-pitu pitu-pitu a problem rozjechał się w oftopicowej debacie na temat awatara w nagłówku 'face'... Można więc założyć, że to wszystko w zakresie wsparcia społecznościowego.

Przynajmniej "oficjalnie" bo nieoficjalnie użytkownik o nick R w #18 komentarzu do wspominanego na początku tego wpisu newsa napisał:

"Firefox okresowo pobiera z serwerów mozilli blacklistę rozszerzeń i pluginów i na jej podstawie je blokuje". Napisał także, że takie zachowanie Ognistego Liska można zablokować poprzez about:config i opcję extensions.blocklist.enabled ustawioną na false. Dodatkowo w extensions.blocklist.url znajduje się adres skąd jest pobierana czarna lista.

bEKxxiil

Dopiero te informacje pozwoliły mi znaleźć odpowiedni wpis w polskojęzycznej bazie wiedzy (dopiero bo wcześniej nie byłem świadomy tego, że taka baza istnieje) suportu Mozilli. Dodam, że na liście blokowanych dodatków o której tam napisano nie ma jednak Mozilla Sniffera – być może są jeszcze inne takie listy albo nikt tej nie aktualizuje.

Podsumowując: widzę wyraźny postęp w podejściu do user-friendly open-suportu bo nikt już mi nie mówi, że skoro kod jest otwarty to sam sobie mogę przeanalizować źródełka ;) a nawet jest już baza wiedzy w języku, który dobrze rozumiem. Trzeba tylko popracować nad tym aby łatwiej można ją było znaleźć. Ciekawe kiedy pojawi się infolinia? ;)

Udostępnij:
bEKxxijb