Blog (172)
Komentarze (5.4k)
Recenzje (1)

Windows Live Essentials i błąd 0x80040605 - rozwiązanie problemu

@januszekWindows Live Essentials i błąd 0x80040605 - rozwiązanie problemu
09.12.2012 16:02

Uważni czytelnicy mojego bloga zapewne pamiętają, jak niedawno opisywałem pojawiający się w czasie instalacji pakietu Podstawowe programy Windows 2012 (Windows Live Essentials 2012) nieznany błąd 0x80040605.

Komunikat błędu 0x80040605
Komunikat błędu 0x80040605

Pouczalskim acz nic nie wiedzącym komentatorom - z góry odpowiadam, że nie jest to spowodowane brakiem Net Framework. Gdyby tak było to odpowiedni komunikat wyglądał by tak:

Komunikat o braku Net Framework
Komunikat o braku Net Framework

Zanim przejdę do meritum problemu chciałbym przedstawić trochę szerszy kontekst systemowy. Od dawna jestem zwolennikiem dedykowanej partycji (a najlepiej nawet dedykowanego dysku) na wszelkiego rodzaju pliki tymczasowe. Zwykle wygląda to u mnie tak:

Dedykowany dysk na pliki systemowe
Dedykowany dysk na pliki systemowe

Jak widać mam dedykowany dysk, na którym trzymam partycję przeznaczoną na pliki tymczasowe. Zwyczajowo używam partycji fat32, której przypisuję literkę T.

T: jak TEMP
T: jak TEMP

Systemowe i użytkowe pliki tymczasowe trzymam w katalogu T:\TEMP, obok mam katalogi z tymczasowymi plikami przeglądarek, czasem także i katalog przeznaczony na tymczasowe pliki innym programów (np. Adobe Photoshop Elements).

442478

Na powyższym obrazku możecie zobaczyć, że lokalizację tych plików, tradycyjnie już w systemach Windows ustawia się za pomocą definicji odpowiednich zmiennych środowiskowych.

To tutaj tkwi źródło problemu, który objawia się tytułowym: nieznanym błędem nr 0x80040605. Błąd pojawi się wtedy kiedy zmienne środowiskowe użytkownika będą ustawione inaczej niż ustawienie domyślne (Win7/Win8), czyli: %USERPROFILE%\AppData\Local\Temp.

Domyślne ustawienie zmiennych środowiskowych użytkownika
Domyślne ustawienie zmiennych środowiskowych użytkownika

Rozwiązanie tego problemu jest proste – przed instalacją pakietu Podstawowe programy Windows 2012 (Windows Live Essentials 2012) nie możemy zmieniać lokalizacji plików tymczasowych użytkownika. Wtedy instalacja zakończy się bez błędów:

Komunikat poprawnego zakończenia instalacji pakietu Live
Komunikat poprawnego zakończenia instalacji pakietu Live

Warto tu podkreślić, że na trop tego rozwiązania 'nieznanego błędu 0x80040605' wpadłem dzięki temu wątkowi na naszym forum.

Na koniec pewna ciekawostka, którą odkryłem w czasie eksperymentów na testowej wersji systemu Windows 8. Otóż po udanej instalacji pakietu Live w systemie mam dwie, oddzielne od siebie aplikacje SkyDrive:

Dwie aplikacje SkyDrive
Dwie aplikacje SkyDrive

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wydają się wskazywać, że każdą z nich można niezależnie skonfigurować do pracy z innym kontem Microsoft – niestety mam tylko jedno i nie miałem tego jak praktycznie zweryfikować. Może ktoś z Was spróbuje i podzieli się wynikiem w komentarzu?

OprogramowaniePoradnikiWindows
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)