Blog (169)
Komentarze (5.3k)
Recenzje (1)

Zmarł człowiek nazywany "Ojcem komputera PC".

Strona główna@januszekZmarł człowiek nazywany "Ojcem komputera PC".
03.04.2010 10:23

1 kwietnia, w szpitalu w Macon, po długiej walce z zapaleniem płuc, zmarł dr Henry Edward Roberts. Miał 68 lat. Pogrzeb odbędzie się w poniedziałek w miejscowości Cochran, w amerykańskim stanie Georgia.

Henry Edwards Roberts zapisał się w historii jako założyciel firmy MITS (Micro Instrumentation and Telemetry Systems) i twórca MITS Altair 8800 computer - maszyny uznanej za pierwszy komputer PC. Altair 8800 sprzedawany był jako zestaw podzespołów do samodzielnego montażu. Kosztował wtedy ok 400 dolarów (czyli wartość mniej więcej 1000 dzisiejszych usd). Zawierał 8-bitowy procesor Intel 8080 i 256 bajtów pamięci operacyjnej. Nie posiadał klawiatury ani monitora więc obsługa odbywała się poprzez panel przełączników z przodu obudowy nad którymi znajdowały się diody LED. Pod wpisem znajduje się zdjęcie tego komputera, które pochodzi z zasobów Wikipedii. W 1975 roku zestaw został uzupełniony o interpreter języka Altair BASIC (Beginners All-purpose Symbolic Instruction Code) napisany przez malutką wówczas firmę założoną przez Billa Gatesa i Paula Allena. Gates i Allen zobaczyli zdjęcie komputera Altaira 8800 na okładce magazynu Popular Electronics i zaproponowali Robertsowi, że stworzą oprogramowanie dla niego. Sprzedano ok. 10 tys. egzemplarzy zestawu co na ówczesne czasy było ogromnym sukcesem. Po kilku latach MITS zatrudniał już ponad 200 pracowników a wartość sprzedaży przekraczała 6 mln dolarów. Altair BASIC okazał się pierwszym komercyjnym produktem firmy Microsoft.

Henry Edwards Roberts urodził się w 1941 roku w Miami. Chciał studiować medycynę ale jeden z nauczycieli namówił go na studia inżynierskie na elektronice. Nie ukończył ich jednak bo musiał zająć się utrzymaniem żony i dziecka. Wstąpił do US Air Force i został instruktorem elektroniki w Cryptographic Equipment Maintenance School w bazie lotniczej Lackland w San Antonio. Dzięki służbie w Lotnictwie, na koszt wojska, ukończył studia inżynierskie na uniwersytecie w Oklahomie, gdzie miał dostęp do uczelnianego komputera IBM 1620 (w owym czasie komputery były ogromnymi urządzeniami dostępnym praktycznie wyłącznie na uczelniach). Po ukończeniu studiów pracował dla armii w Laser Division of the Weapons Laboratory w Kirtland w stanie Albuquerque. Następnie otworzył własną firmę, która m.in. produkowała kalkulatory. Jeden z modeli MITS Model 816 odniósł rynkowy sukces. Na skutek wojny cenowej, na rynku kalkulatorów, rozpętanej przez Texas Instruments firma Robertsa (MITS) popadła w długi. Wtedy postanowił rozwinąć swój pomysł z czasu studiów w Oklahomie aby mieć własny komputer, jak powiedział potem jego syn: "Zrobił to aby spróbować wyjść z długów".

bELgtumv

W 1977 Henry Edward Roberts sprzedał swoje udziały w MITS, przeniósł się na wieś i zajął się prowadzeniem farmy. W 1982 roku rozpoczął czteroletnie studia medyczne. Kiedy je ukończył został doktorem medycyny i od 1988 aż do swojej śmierci pracował jako internista w miasteczku Cochran w stanie Georgia, przyjmując nawet 30 pacjentów dziennie.

Nigdy nie stracił zainteresowania nowoczesną technologią. Wedle relacji jego syna Davida, poważnie już chory ojciec poprosił Apple o możliwość zobaczenia iPada. "On bardzo chciał zobaczyć jeden" powiedział David i nazwał ojca "Prawdziwym człowiekiem renesansu".

Źródła: The Los Angeles Times The Star Online MercuryNews.com Times Online The Economic Times BBC News Kopalnia Wiedzy Wikipedia

Udostępnij:
bELgtunr