Blog (17)
Komentarze (76)
Recenzje (0)

Czekoladowa pomoc w instalacji

Strona główna@kaluzaaaCzekoladowa pomoc w instalacji
30.06.2013 03:42

W tym tygodniu wyszła beta Windows 8.1. Oczywiście nie byłbym sobą gdyby nie przesiadł się na nią na swoim laptopie. Ze względu światopoglądowych upgradu nie lubię, więc iso poszło na pendrive i szybciutko zaczynamy instalację na czysto. Wszystkie dane, które chcę zachować mam w 2 kopiach. Wgranie ich to skonfigurowanie skydriva i dropboxa lub rozpakowanie 7z. No i do obu sposób dostania się do moich plików potrzebne są aplikacje. Najgorsza rzecz po instalacji systemu na czysto – brak aplikacji, które nie są domyślnie w systemie. W tym miejscu przychodzi miejsce na czekoladową pomoc, czyli projekt chocolatey. Chocolatey jest czymś podobnym do menadżerów pakietów z linuksów, ale stworzonym dla Windowsa.

Jego instalacja jest bajecznie prosta. Wymaga odpalenia linii poleceń, jako administrator i poddania poniższego polecenia:

@powershell -NoProfile -ExecutionPolicy unrestricted -Command "iex ((new-object net.webclient).DownloadString('https://chocolatey.org/install.ps1'))" && SET PATH=%PATH%;%systemdrive%\chocolatey\bin

Mamy już czekoladkę zainstalowaną, więc teraz czas na polecenia.

[code=]chocolatey list[/code]

Polecenie to wyrzuca nam wszystkie dostępne pakiety.

[code=]chocolatey install nazwa_paczki[/code]

Polecenie jak sama składnia wskazuję instaluję pakiety. W miejsce nazwa_paczki wstawiamy nazwę, aplikacji, którą chcemy zainstalować.

[code=]chocolatey uninstall nazwa_paczki[/code]

Tym razem odinstalowujemy aplikację. W miejsce nazwa_paczki wstawiamy nazwę aplikacji, którą chcemy usunąć.

[code=]chocolatey update nazwa_paczki[/code]

A tym poleceniem robimy aktualizację aplikacji. Oczywiście w miejsce nazwa_paczki wstawiamy nazwę aplikacji. Oczywiście powyższe komendy są opisane skrótowe. Po więcej odsyłam do dokumentacji - https://github.com/chocolatey/chocolatey/wiki/CommandsReference. Dostępne paczki można przeglądać na stronie projektu lub za pomocą pierwszego pokazanego polecenie. Na koniec pokaże jak wygląda moja lista instalacyjna. Ciekawostką jest cinst – to skrót od chocolatey install.

[code=]cinst notepadplusplus cinst 7zip cinst sysinternals cinst putty cinst adobereader cinst paint.net cinst SkyDrive cinst dropbox cinst windirstat cinst skype cinst evernote cinst mpc-hc cinst GoogleChrome cinst pstools[/code]

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)