Blog (3)
Komentarze (66)
Recenzje (2)

Skąd adware bierze się na Twoim komputerze, i co to jest PUP i adware?

Strona główna@knuxfanwin8Skąd adware bierze się na Twoim komputerze, i co to jest PUP i adware?
31.05.2016 23:08

Witam, dziś poruszam temat większości użytkowników znany, ale piszę to dla tych, którzy nie wiedzą, co to jest. No to bez dłuższego gadania - zaczynamy.

Rozdział 1 - Co to jest adware i PUP?

Zanim jednak przejdziemy do sedna, muszę Wam wytłumaczyć co to jest.

bEKbPgUT

PUP - Skrót od Potentially Unwanted Program (z angielskiego: potencjalnie niechciany program) - Niepotrzebne, często śmieciowe oprogramowanie doinstalowywane podczas:

  • Instalacji
  • Downloaderów (Asystentów Pobierania)
  • oglądania lub klikania reklam z Internetu, przekrętu

Adware (skród od adversitement software - oprogramowanie reklamowe) zalicza się do PUP. Może on występować w postaciach:

  • Toolbarów
  • Wyskakujących reklam w okienkach, większych ilościach reklam
  • Dodatkowych "gadżetów" (paski z newsami i pogodą, itp.)

Rozdział 2 - Droga po ka$€

Ludzie produkują adware i inne PUP dla zysków. Wraz z popularyzacją Adblocków stało się trudniej o pieniądze z reklam i ilości niechcianych programów zwiększyły się. Downloadery i przeszkadzajki w instalatorach zostały zrobione po to, by dać zyski autorom.

Rozdział 3 - Jak to się prześlizguje?

Wyobraź sobie, że ściągasz program. Wciąż klikasz "Dalej", więc pod twoją nieuwagę PUP przechodzi do Twojego komputera. Czasami jednak adware kryje się w instalatorze w licencji, której - niestety - prawie nikt nie czyta. Zwykle taka informacja znajduje się na prawie samym jej początku! Innym sposobem jest oszukiwanie użytkowników przyciskami. Powiedzmy, że mamy okienko proszące o adware. Mamy "Anuluj" i "Instaluj". Użytkownik myśli, że jeśli anuluje, nie zainstaluje programu, więc klika "Instaluj" i instaluje złe programy.

Rozdział 4 - Efekty

Po instalacji takich programów praca komputera może spowolnić się, a reklamy mogą przeszkadzać nam w użytkowaniu komputera. Niektóre z reklam udają, że są to np. aktualizacje, a tak naprawdę tylko instalują nam kolejnego wirusa!

Rozdział 5 - Zapobieganie

Na szczęście jest sposób by temu zaradzić. Można wypróbować darmowy program AdwCleaner: http://www.bleepingcomputer.com/download/adwcleaner/dl/125/ . Lecz najlepiej jest zapytać o pomoc ekspertów w dziale Bezpieczeństwo naszego forum: https://forum.dobreprogramy.pl/bezpieczenstwo-15f.html pamiętając o obowiązkowych skanach. Więcej informacji znajdziecie bezpośrednio na forum.

Rozdział 6 - Zakończenie

Mam nadzieję, że wszystko wytłumaczyłem w miarę czytelnie i bezbłędnie. Sam znam się na usuwaniu adware i nieraz staram się pomagać na forum. Naszymi ekspertami są też @Atis i @Acorus .

bEKbPgUZ

Dziękuję za przeczytanie tej publikacji do końca :)

bEKbPgVP