Blog (332)
Komentarze (2.3k)
Recenzje (17)

FilesPlus i FileCase — menedżery plików z obsługą „chmur”

Strona główna@KrogulecFilesPlus i FileCase — menedżery plików z obsługą „chmur”
17.08.2013 23:51

Jedna z ostatnich porad dotyczyła obsługi Dropboksa na poziomie systemu. Tą drogą możemy jednak jedynie wgrywać pliki na wirtualny dysk, natomiast aby je pobierać, albo wykonywać na nich jakieś operacje, trzeba już posiłkować się dedykowanym klientem takim jak np. Dropian. Bardziej uniwersalne będą jednak menedżery plików z obsługą „chmur”. Są dwa takie narzędzia.

Pierwsze z nich to FilesPlus. Program ten do niedawna był płatny, obecnie można go jednak pobrać ze sklepu Nokii całkowicie bezpłatnie. Obsługuje usługi Dropbox, SkyDrive, Google Cloud Drive, Box, umożliwia łączenie się poprzez FTP i WebDAV. Poza tym jest to w pełni funkcjonalny menedżer oferujący wszelkie operacje na plikach i folderach (kopiowanie, przenoszenie, usuwanie itd.). Jest przy tym dość wygodny — wystarczy przytrzymać dłużej palec na interesującym nas pliku aby pojawiło się koliste menu z najważniejszymi opcjami.

Co jeszcze? Przydatną funkcją jest możliwość wyświetlania zdjęć w postaci kafelków co ułatwia odnalezienie szukanego zdjęcia. Ciekawostką jest też możliwość drukowania dokumentów bezpośrednio z poziomu FilePlusa poprzez usługę Google Cloud Print.

107245
107246

Drugim menedżerem jest FileCase. To dzieło Matiasa Pereza (znanego na forum talk.maemo.org jako CepiPerez), twórcy m.in. bezpłatnego menedżera FileBox. FileCase w zasadzie nie różni się wiele od Fileboksa poza właśnie obsługą wirtualnych dysków. Wspierane są usługi Box, Dropbox, Google Drive, SkyDrive, SugarSync oraz Ubuntu One. Niestety FileCase nie zapewnia obsługi WebDAV, ani połączeń FTP. Jest do tego płatny (7,38 zł).

bEKxpWLb

Osobiście bardziej jednak przypadło mi do gustu to właśnie narzędzie. Zdecydowała o tym nie tylko siła przyzwyczajenia (bardzo długo korzystałem z FileBoksa), ale przede wszystkim szybsza praca tego menedżera oraz bardziej dopracowany, ładniejszy interfejs. Na osłodę pozostają też dodatkowe funkcje, niedostępne w FilePlusie takie jak możliwość kompresowania plików, czy też udostępnianie plików poprzez Bluetooth, e-mail lub NFC bezpośrednio z poziomu menedżera (w przypadku zdjęć/filmów także na Facebooka, Twittera, Flickr, YouTube). Jeżeli zaś chodzi o zdjęcia to można włączyć wyświetlanie ich miniaturek w postaci ikon.

Podziękowania dla cynika606 za info o FilesPlusie.

bEKxpWLX