Blog (332)
Komentarze (2.3k)
Recenzje (17)

NaviFirm+ 2.0 – pobieranie obrazów systemu znów bezproblemowe

Strona główna@KrogulecNaviFirm+ 2.0 – pobieranie obrazów systemu znów bezproblemowe
15.08.2013 18:58

Jak już pisałem na stronie głównej portalu, pojawił się nowy NaviFirm+, który ponownie pozwala na pobieranie obrazów firmware'u. Z punktu widzenia posiadacza Nokii N9 jest to narzędzie niezwykle cenne gdyż, jak zaznaczałem w jednym z pierwszych wpisów, wbudowane mechanizmy „czyszczenia” systemu tj. przywrócenia ustawień fabrycznych nie są doskonałe.

Na pozór sprawa wydaje się prosta. W menu Ustawienia -> Zresetuj, mamy do dyspozycji opcję Wyczyść. Teoretycznie powinna ona przywrócić telefon do stanu początkowego. Problem w tym, że tak naprawdę jednak nie czyści wszystkiego. Gdzieś głęboko w folderach systemowych pozostają ustawienia instalowanych przez nas programów, jeżeli odinstalowaliśmy aplikację fabryczną to nie zostanie ona przywrócona, zaś paradoksalnie jeżeli instalowaliśmy jakieś oprogramowanie z poziomu Terminala przy pomocy komendy dpkg -i to... w dalszym ciągu będzie ono dostępne w menu. Znikają za to instalowane fabrycznie multimedia — tapety, przykładowa muzyka i klipy wideo.

479545

Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest flashowanie telefonu, a więc przywrócenie go do stanu fabrycznego o czym pisałem w odcinku Nokia N9 tips & tricks cz. 4 — przywracanie ustawień i flashowanie. Do tej operacji potrzebny jest program Flasher oraz obraz systemu i pamięci użytkownika, które właśnie najwygodniej jest pobrać przy pomocy NaviFirm+. Oczywiście flashowanie jest także pomocne gdy chcemy zmienić wersję oprogramowania na nowszą lub przeznaczoną na polski rynek (gdy kupowaliśmy telefon za granicą).

bEKwQwJj

Niestety przez kilka ostatnich miesięcy pobieranie obrazów systemu było bardzo utrudnione. Nokia poważnie ograniczyła bowiem dostęp do serwerów z obrazami przez co NaviFirm stał się bezużyteczny. Można było co prawda posiłkować się stroną www.mrcrab.net, ale patrząc po komentarzach na blogu wielu osobom sprawiało to trudność. Bardzo się zatem cieszę, że Marco Bellino nie zarzucił projektu i wydał nową wersję NaviFirm. Warto zaznaczyć, że wersję z całkowicie przepisanym silnikiem, która szybciej pracuje i ma poprawiony interfejs.

Szkoda, że przy tej okazji NaviFirm stał się de facto programem płatnym. Do pracy jest wymagana „dobrowolna” donacja w wysokości min. 3 Euro, jednak w świetle świetnej roboty dokonanej przez autora nie jest to z całą pewnością kwota wygórowana.

Podziękowania dla juva za info!

bEKwQwKf