Blog (332)
Komentarze (2.3k)
Recenzje (17)

Proszę pana, ja jestem umysł ścisły. Mnie się podobają melodie, które już raz słyszałem. (...) No jakże może podobać mi się piosenka, którą pierwszy raz słyszę.
Słowa inżyniera Mamonia z kultowego „Rejsu” mogę odnieść do samego siebie, choć nie w kwestii muzyki, ale... gier. Wielkim sentymentem darzę bowiem stare, klasyczne tytuły, zarówno te z 8-bitowców, konsolek Nintendo, jak i Amigi. Pamiętam kiedy całymi dniami grało się kolejno w takie histy jak: Galaxian, Pac Man, Manic Miner, River Raid, Barbarian, Crazy Cars, Super Mario, Turricane, Shadow of the Beast, Lotus Turbo Challenge, North & South i wiele innych. Później przyszła era pecetów z Prince of Persia, Electro Body, Wolfenstein 3D, Doom, Duke Nukem 3D, Quake, Unreal...

Moja przygoda z grami zakończyła się gdzieś w okolicach tych dwóch ostatnich tytułów. Robiłem kilka podejść do nowych gier, grałem w Gears of War, Crysisa, Wiedźmina, ale nowe gry kompletnie mi nie podchodzą. Po części to na pewno kwestia wieku ;), po części stopnia skomplikowania obecnych tytułów. Dla mnie gry były zawsze „odmóżdżaczem” przy którym można się zrelaksować. Obecnie to super produkcje na miarę hollywoodzkich megahitów, z coraz doskonalszą i jeszcze bardziej realistyczną grafiką, wiernym odzwierciedleniem fizyki, detali itd. Gdzieś po drodze zatraciła się czysta, prosta rozrywka — taką jaką pamiętam chociażby w Lotus Turbo Challenge gdzie można było sto razy uderzyć w przeszkodę, a samochód nadal jechał.

Chciałbym do takich gier wracać, niestety uruchamianie starych tytułów poprzez emulatory na pececie psuje cały efekt. Na nowoczesnych, sporych ekranach LCD robi się okrutna pikseloza, gry tracą swój urok....

I tu z pomocą przychodzi EmuMaster — bezpłatny emulator konsolek Nintendo (NES, SNES, Game Boy Advance), Sega Pico, Sony PlayStation (PSX), a także komputera Amiga, umożliwiający uruchamianie starych gier na Nokii N9. Warto podkreślić, że jest to polski program, a jego autorem jest Marcin Kazmierczak, znany szerzej pod nickiem elemental (przy okazji zachęcam do wsparcia jego pracy — można kupić płatną wersję )

bETRybkn

Kompatybilność EmuMastera nie jest co prawda stuprocentowa, ale można pograć naprawdę w masę różnych tytułów. Oczywiście nasuwa się od razu pytanie, co ze sterowaniem — przecież Nokia N9 nie ma fizycznej klawiatury. Otóż rozwiązania są dwa. Pierwsze z nich wirtualne, półprzeźroczyste przyciski na ekranie, które jednak na dłuższą metę nie są najwygodniejsze. Drugie rozwiązanie jest zdecydowanie lepsze. Autor EmuMastera zaimplementował bowiem w swoim programie obsługę kontrolera Sixaxis / DualShock 3 od konsoli Sony PlayStation 3. Sterowanie padem jest bez porównania wygodniejsze, ale jego sparowanie przez Bluetooth dość karkołomne (nie da się tego dokonać z poziomu systemowych Ustawień). I to właśnie będzie tematem tego odcinka.

Przygotowanie

Pierwszym etapem jest przypisanie kontrolera do adresu Bluetooth telefonu, trzeba więc poznać ten adres. Wchodzimy do menu Ustawienia -> O telefonie. Następnie musimy podmienić adres w pamięci kontrolera, tu procedura różni się w zależności od używanego systemu na komputerze.

Windows

Podłączamy kontroler kablem USB do komputera, pobieramy, instalujemy i uruchamiamy narzędzie SixaxisPairTool. Przy pierwszym uruchomieniu niezbędna będzie instalacja sterownika, potwierdzamy więc ostrzeżenia systemowe (w tym także te o niepodpisanym sterowniku) i instalujemy.

bETRybkt

Prawidłowa instalacja będzie skutkować takim okienkiem z informacją Current Master i ciągiem znaków oznaczającym aktualnie przypisany adres Bluetooth:

460860

Jedyne co musimy zrobić to wpisać w puste pole adres Bluetooth telefonu i kliknąć Update.

Linux

Uruchamiamy Linuksa, podłączamy kontroler kablem USB, pobieramy plik sixpair.c i zapisujemy go na dysku — w przypadku Ubuntu, niech to będzie folder /home/ubuntu/.

bETRybku

Następnie uruchamiamy Terminal i wpisujemy:

sudo apt-get install gcc libusb-dev

Pojawi się informacja Po tej operacji zostanie dodatkowo użyte xxx miejsca na dysku. Kontynuować [T/n]?, wpisujemy T i potwierdzamy Enterem. Następnie wpisujemy to co poniżej (zakładajac rzecz jasna, że plik znajduje się w /home/ubuntu). W miejscu XX podajemy adres Bluetooth telefonu.

cd /home/ubuntu/
gcc sixpair.c -lusb -o sixpair
sudo ./sixpair XX:XX:XX:XX:XX:XX
bETRybkv

Pierwszy etap za nami!

102834
102835

Parowanie

Teraz pozostało już tylko sparowania pada z telefonem. Odłączamy kontroler od komputera, uruchamiamy Terminal w telefonie i wpisujemy:

bETRybkw
devel-su
password: rootme
killall bluetoothd

Ostatnie polecenie powtarzamy tak długo aż pojawi się komunikat killall: bluetoothd: no process killed. Po czym wpisujemy:

/usr/sbin/hciconfig hci0 up 
/usr/sbin/hciconfig hci0 lm master 
/usr/sbin/hciconfig hci0 piscan

(przy wpisywaniu ww. poleceń można wspomóc się Tabem i kursorami )

Na koniec uruchamiamy EmuMastera, z menu w prawym dolnym rogu wybieramy SixAxis Monitor, wpisujemy hasło roota (domyślnie rootme) i wciskamy okrągły przycisk z logo PS na kontrolerze. Prawidłowe sparowanie objawi się kilkukrotnym miganiem diod LED, zakończonym ciągłym świeceniem pierwszej z nich.

Proces parowania trzeba ponawiać po każdym ponownym uruchomieniu telefonu. W analogiczny sposób można sparować oczywiście drugiego pada.

Konfiguracja

Kontroler może zostać skonfigurowany w EmuMasterze jako pad, myszka lub jako oba te urządzenia naraz (domyślna konfiguracja w obecnych wersjach emulatora). Aby zmienić ustawienia należy uruchomić jakąś grę (gry nie są dołączane) i wejść w menu ustawień poprzez kółeczko zębate w lewym górnym rogu.

Przy okazji warto też wyłączyć wyświetlanie przycisków ekranowych poprzez przesunięcie suwaka Pad Opacity do skrajnej pozycji w lewo.

102836
102837

Rozparowywanie

Po sparowaniu pada PS3 z Nokią N9 inne urządzenia Bluetooth zostaną zablokowane. Aby przywrócić normalne ustawienia należy wyłączyć SixAxis Monitor, uruchomić Terminal i wpisać:

devel-su
password: rootme
/usr/sbin/bluetoothd

(albo po prostu zresetować telefon ;)

Miłej zabawy! Jeżeli wkręciły Was emulatory, warto jeszcze wypróbować mupen64plus (emulator Nintendo 64).

Komentarze (22)
bETRyblj