Blog (332)
Komentarze (2.3k)
Recenzje (17)

Nokia N9 tips & tricks cz. 52 — FasterN9, czyli płynniejsze działanie systemu

Strona główna@KrogulecNokia N9 tips & tricks cz. 52 — FasterN9, czyli płynniejsze działanie systemu
02.10.2012 21:54

MeeGo Harmattan jest fantastycznym systemem, co nie oznacza, że nie jest pozbawiony mankamentów. Jednym z nich są tzw. lagi, czyli chwilowe „przycięcia” systemu jakie zdarząją się niekiedy podczas animacji takich jak np. przewijanie listy aplikacji. Wydaje się, że problem ten narasta z czasem gdy system jest w pełni skonfigurowany, załadowany aplikacjami i obciążony różnymi procesami działającymi w tle (synchronizacja poczty, Twitter, Facebook itd.).

Jaka by nie była przyczyna, zjawisko to jest nieco irytujące psuje bowiem ogólny, bardzo pozytywny obraz systemu. Można z tym walczyć podkręcając zegar procesora, ale to operacja potencjalnie niosąca za sobą pewne ryzyko. Poza tym nawet po zwiększeniu częstotliwości taktowania o 20% tj. do 1,2 GHz (maksymalnego zalecanego przeze mnie poziomu), lagi nie zostaną całkowicie wyeliminowane — system będzie pracować zauważalnie szybciej, ale w dalszym ciągu nie zawsze w pełni płynnie...

Zamiast łagodzić skutki, trzeba wziąć się za przyczynę, czyli poprawienie samego systemu. Najwyraźniej do tego właśnie wniosku doszedł brazylijski deweloper Danilo Luvizotto (traysh) rozpoczynając prace nad narzędziem o nazwie FasterN9, które ma upłynnić działanie Harmattana. Prace rozpoczęły się jeszcze w kwietniu, a kilka dni temu autor udostępnił w końcu pierwszą, stabilną wersję, która niczym magiczna pigułka niweluje niedoskonałości. Danilo nie opublikował szczegółowego opisu swojego dzieła, ale wygląda na to, że FasterN9 wprowadza modyfikacje w jądrze systemu mające na celu zwiększenie priorytetu w zakresie wykorzystania zasobów telefonu (mocy obliczeniowej procesora, pamięci operacyjnej itd.) dla grup procesów systemowych odpowiedzialnych za wyświetlanie interfejsu.

Jakby skomplikowanie to nie brzmiało efekt jest bez dwóch zdań zauważalny — system faktycznie pracuje płynnie jak nigdy dotąd! Co niemniej ważne (i co osobiście sprawdziłem), nie ma przeciwskazań do zastosowania triku jednocześnie ze wspomnianym podkręcaniem procesora, nie zaobserwowałem także żadnych negatywnych skutków w zestawieniu z zaaplikowanym u siebie PowerPackiem. Co prawda traysh na wszelki wypadek zastrzega, że nie może wykluczyć uszkodzenia systemu objawiającego się takim oto komunikatem, ale dotyczy to wersji developerskich FasterN9, a nie stabilnych, które przed ogłoszeniem takiego statusu są szeroko testowane przez autora i społeczność na talk.maemo.org (poza tym w takich sytuacjach i tak bez problemu można go przywrócić do pierwotnego stanu ). Krótko mówiąc jest to stosunkowo bezpieczna modyfikacja.

Zainteresowani? Trik jest bardzo prosty — wystarczy pobrać pakiet fastern9_1.0.1_armel.deb, zainstalować zgodnie z instrukcją, a na koniec zrestarować telefon i gotowe! Oczywiście tak jak przed każdym trikiem, na wszelki wypadek warto wykonać wcześniej kopię zapasową swoich danych.

Komentarze (29)