Blog (335)
Komentarze (2.4k)
Recenzje (17)
@KrogulecNokia N9 tips & tricks cz. 7 — obsługa Jabbera

Nokia N9 tips & tricks cz. 7 — obsługa Jabbera

09.11.2011 16:21, aktualizacja: 13.01.2012 21:25

Jedną z najważniejszych zalet systemu w Nokii N9 jest organizacja Kontaktów. Podobnie jak to miało miejsce w N900 na Maemo i tu mamy możliwość integracji na pojedynczej karcie kontaktu wszelkich informacji związanych z daną osobą — jej imienia, nazwiska, numerów telefonów, adresów e-mail, nazw użytkownika na Facebooku, czy w komunikatorze Skype, a także szereg innych informacji (np. daty urodzin).

Z poziomu jednej karty kontaktu możemy też zainicjować dowolną interakcję z daną osobą — dzwonić zarówno na numer telefonu, jak i na Skype'a, wysyłać wiadomości SMS, jak i bezpośrednio na Facebooka (Skype'a zresztą też). Nie ma potrzeby uruchamiania pięciu różnych aplikacji, komunikatorów itp. Wszystkie rozmowy (SMS i IM) prowadzimy z poziomu jednej aplikacji Wiadomości, czyli systemowego multikomunikatora. Dużym zaskoczeniem był dla mnie jednak brak natywnego wsparcia Jabbera (czy jak kto woli XMPP), wszak w N900 nie było z tym problemu. Jak się okazuje obsługa tego protokołu jest, tylko została ukryta. W tym odcinku pokażę jak się do tego dostać.

Niestety tym razem bez klepaniny się nie obejdzie. Uruchamiamy Terminal, wpisujemy jednym ciągiem komendę według poniższego schematu, sprawdzamy czy nie ma literówek i zatwierdzamy:

mc-tool add gabble/jabber wyświetlana_nazwa string:account=login@serwer string:password=hasło string:server=adres_serwera bool:require-encryption=1 bool:ignore-ssl-errors=1

Po wydaniu polecenia, na ekranie powinna wyświetlić się nam systemowa nazwa konta według schematu: gabble/jabber/nazwaużytkownika_40nazwaserwera_2edomena0. Jest to zarazem potwierdzenie, że konto zostało poprawnie założone. Teraz trzeba je jeszcze tylko uaktywnić, wpisujemy więc to co poniżej i zatwierdzamy:

mc-tool enable systemowa_nazwa_konta

Nazwa konta powinna być wpisana włącznie z pierwszym członem gabble/jabber. Na poniższych zrzutach ekranu możecie zobaczyć jak to wyglądało w przypadku mojego konta. Hasło z oczywistych względów jest zamazane ;) Gdyby w przyszłości zaszła potrzeba usunięcia konta można to zrobić analogicznym poleceniem tylko zamiast enable wpisujemy remove. Jeżeli nie będziecie pamiętać nazwy trzeba wydać polecenie mc-tool list.

Konto jest już aktywne, co możemy sprawdzić w menu Konta -> Status dostępności, bądź po prostu po dotknięciu w zieloną kropkę koło zegarka. Nietrudno zauważyć, że czegoś tu brakuje — przy jednej pozycji nie ma nazwy usługi, to właśnie jest nasze konto. Niestety nic z tym nie poradzimy i przynajmniej na razie trzeba z tym żyć ;)

397844

Im dalej, tym na szczęście lepiej, lista kontaktów powinna pobrać się automatycznie i zapisać — a jakżeby inaczej — w Kontaktach. Pozostaje tylko scalić pozycje które się powtarzają w pojedyncze kontakty. Pewnie już to robiliście łącząc np. kontakty telefoniczne ze znajomymi z Facebooka czy Skype'a, jeżeli nie, to wystarczy z menu w prawym dolnym rogu wybrać opcję Scal kontakty, zaznaczyć pozycje które chcemy scalić w jeden kontakt i dotknąć Gotowe (można też tego dokonać z poziomu karty danego kontaktu). I tak z każdą kolejną osobą. Trochę to mozolne, ale bezsprzecznie efekt końcowy jest tego wart. Niestety na karcie kontaktu nie przewidziano miejsca na JID.

Jak wysyłać wiadomości IM? Trzeba wejść w Wiadomości (w tym wypadku niestety nie da się alternatywnie rozmowy zainicjować z poziomu Kontaktów), tapnąć w chmurki w prawym dolnym rogu i wyświetli nam się lista osób z podziałem na te które są online, z dala od komunikatora i niedostępne. Jeżeli dany kontakt jest online na raz w kilku różnych usługach (Jabber, Facebook, Skyper) możemy wybrać przez którą chcemy się komunikować. Wszystkie rozmowy prowadzone są w czytelnym widoku konwersacji. W drugą stronę działa to tak, jak przypadku SMSów, Facebooka i Skype'a — nowe wiadomości, które do nas przychodzą, są notyfikowane ikonkami na górze, powiadomieniami na ekranie blokady itp. Oczywiście poza sytuacjami gdy akurat prowadzimy konwersację z tą osobą.

397847

Jak widać, do komfortowej obsługi Jabbera brakuje dosłownie kilku detali w interfejsie czy systemowych aplikacjach. Mam nadzieję, że braki te zostaną uzupełnione. Niestety w chwili obecnej nie ma możliwości analogicznej obsługi Gadu-Gadu (chyba, że via Jabber). Może jednak z czasem pojawi się dodatek w rodzaju Pidgin protocols plugin for Conversation and Contacts z Maemo, który wzbogacał Nokię N900 o obsługę AIM, GG, ICQ, MSN, QQ, Sametime i Yahoo.

Korzystając z okazji chciałbym też przypomnieć, że każdy zarejestrowany czytelnik może skorzystać z konta Jabber na naszym serwerze dobreprogramy.im. Dzięki niemu możecie również otrzymywać powiadomienia o nowych wersjach ulubionych programów, aktualnościach, odpowiedziach na forum, prywatnych wiadomościach itp. Zachęcam do korzystania!

Podziękowania dla użytkownika arcean z maemo-forum.pl za pomoc.

Uwaga!

Pojawił się łatwiejszy sposób na obsługę Jabbera, a także AIM, Gadu-Gadu, ICQ, MSN, QIP, Yahoo... Szczegóły we wpisie Nokia N9 tips & tricks cz. 27.

Wcześniej należy usunąć konto Jabbera stworzone przy pomocy ww. triku. W tym celu należy w Terminalu wydać komendę mc-tool list, aby wyświetlić systemowe nazwy kont, a następnie wpisać mc-tool remove systemowa_nazwa_konta podając oczywiście nazwę konta Jabber.

PoradnikiTelefony
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)