Blog (335)
Komentarze (2.4k)
Recenzje (17)
@KrogulecNokia N9 tips & tricks cz. 59 — słoneczko w telefonie, czyli konfiguracja Gadu-Gadu

Nokia N9 tips & tricks cz. 59 — słoneczko w telefonie, czyli konfiguracja Gadu-Gadu

13.04.2013 05:34, aktualizacja: 13.04.2013 15:12

W dobie rosnącej popularności Facebooka, Gadu-Gadu powoli, acz systematycznie, traci na znaczeniu. Obserwuję jak coraz to kolejni znajomi przestają korzystać z GG na rzecz serwisu Marka Zuckerberga i zintegrowanego z nim komunikatora. Smutne to, bo Gadu-Gadu to wszak jedna z ikon polskiego Internetu. Powodów tego trendu jest wiele, ale nie miejsce na to aby je analizować. Istotne jest natomiast, że nadal wiele osób z GG korzysta na komputerze i chciałaby mieć również dostęp w telefonie.

Na MeeGo Harmattan nie powstał jak dotąd oficjalny klient GG i prawdopodobnie już nigdy nie powstanie. Przez chwilę wydawało się, że nie jest to wykluczone. Niestety ambitne plany prezesa GG Network, Tomasza Jażdżyńskiego, aby dostarczać oficjalnego klienta na każdą platformę zostały w obliczu panującego kryzysu brutalnie zrewidowane. Nie powstało GG dla Linuksa, a najnowsza wersja dla Windows mimo iż pomysłowa i bez natłoku reklam, nadal irytuje błędami... W tej sytuacji posiadacze Nokii N9 muszą radzić sobie inaczej.

461891

W sumie ma to swoje plusy bo w końcu jednym z wyróżników MeeGo Harmattana jest wbudowany komunikator zintegrowany z kontaktami w telefonie. To niezwykle wygodne rozwiązanie, rzecz w tym, że domyślnie obsługiwane są jedynie konta Facebooka, Google Talk i Skype. Stosunkowo szybko powstał co prawda dodatek Extraplugins Accounts UI umożliwiający skonfigurowanie wielu innych kont (m.in. AIM, ICQ, Jabbera, MSN, QIP, Yahoo, a także Gadu-Gadu), jednak obsługa tego ostatniego jest cały czas niedopracowana — kontakty trzeba dodawać ręcznie, a po każdym restarcie telefonu ich lista ulega skasowaniu. Oczywiście jest dostępne także web.gadu-gadu.pl, ale to mało wygodne rozwiązanie.

Na szczęście jest jeszcze trzecia droga — tzw. transport w oparciu o Jabbera. Trik ten jest znany wielu użytkownikom Linuksa, jednak korzystający z Windows zwykle nie mają pojęcia czym ów transport jest i jak go skonfigurować. Tymczasem zasada działania jest bardzo prosta. W wielkim skrócie jest to swego rodzaju bramka pośrednicząca pomiędzy GG, a komunikatorem (usługą) działającą w oparciu o protokół XMPP, potocznie zwanym Jabber. Nazwa może Wam wiele nie mówić, ale protokół ten jest powszechnie wykorzystywany — w oparciu XMPP działa m.in. Google Talk, AQQ, a także... Facebook i NKtalk (komunikator Naszej Klasy).

Zakładanie konta Jabber

Jeżeli korzystacie z Gmaila, to działajace w oparciu o Jabbera konto Google Talk macie niejako z automatu. Jeżeli nie, to można je łatwo założyć. Ja do celów instruktażowych posłużę się jednak kontem Jabber na naszym serwerze dobreprogramy.im (ale oczywiście może to być dowolne inne konto). Plusami takiego rozwiązania jest odseparowanie od kontaktów Google (można ustawiać niezależnie dostępność w Google Talk i Gadu-Gadu), a także integracja z portalem dobreprogramy (można włączyć np. powiadomienia o newsach i recenzjach, czy też aktualizacjach ulubionych programów).

Pierwszym krokiem jest rejestracja w naszym portalu. Podajemy nick pod jakim chcielibyśmy występować (login), wprowadzamy hasło, adres e-mail i klikamy Zarejestruj się. W podany adres mailowy wysyłany jest link aktywacyjny — klikamy w niego lub kopiujemy do przeglądarki, logowanie powinno nastąpić automatycznie.

461897

W prawym górnym rogu ekranu klikamy Zarządzaj, przewijamy ekran do sekcji Jabber i powiadomienia, zaznaczamy Aktywuj konto Jabbera w portalu dobreprogramy i tam wysyłaj wybrane powiadomienia i ewentualnie powiadomienia (nie jest to jednak obowiązkowe), na koniec potwierdzamy klikając Zapisz.

Gotowe! Nasze konto jest utworzone i ma następujące parametry:

  • Identyfikator: login@dobreprogramy.im
  • Hasło: takie jak hasło do portalu
  • Serwer: dobreprogramy.im

Konfiguracja transportu GG

Aby skonfigurować transport do/z Gadu-Gadu niezbedny będzie jakiś komunikator obsługujący protokół XMPP i oferujący zaawansowane opcje konfiguracji np. stary, dobry Psi. Pobieramy go i instalujemy (w trakcie instalacji można odznaczyć opcję Uruchamiaj przy starcie systemu). Po uruchomieniu wybieramy Wykorzystaj istniejące konto, pokaże się następujące okienko:

461903

W polu Nazwa wpisujemy dowolną nazwę dla swojego konta, w polu XMPP Address należy wprowadzić identyfikator wg schematu powyżej (login@dobreprogramy.im), a poniżej hasło. Potwierdzamy Zachowaj i z menu programu Status programu wybieramy Dostępny. Przy pierwszym nawiązaniu połączenia może pojawić się ostrzeżenie na temat certyfikatu, wybieramy Dodaj ten certyfikat do zaufanych, przy kolejnym okienku możemy jeszcze uzupełnić publiczne informacje o koncie.

Teraz wchodzimy do menu Ogólne i wybieramy opcję Przeglądarka usług. Niestety, ze względów „politycznych” ;) serwer dobreprogramy.im nie oferuje transportu do/z Gadu-Gadu. Trzeba więc się posiłkować zewnętrznymi usługami — tu polecam jabberpl.org. Wpisujemy zatem w pole adres jabberpl.org i klikamy Przeglądaj.

461906

Następnie z listy usług wybieramy Gadu Gadu Transport, zaznaczamy ją prawym przyciskiem myszy i z menu kontekstowego wybieramy Zarejestruj. Pojawi się widoczne poniżej okienko. Wpisujemy numerek GG, hasło, przy opcji Userlist on GG server wybieramy ignore gdyż kontakty niestety i tak nie pobierają się automatycznie, jeżeli natomiast chcielibyśmy aby mogły się z nami kontaktować także osoby z poza listy naszych znajomych na GG odznaczamy opcję Friends only. Na koniec klikamy Zarejestruj po czym powinien pojawić się komunikat Rejestracja udana.

461908

Na liście kontaktów będzie migać ostrzeżenie przy pozycji gg.chromepl.org, po kliknięciu pojawi się komunikat Ten użytkownik chciałby zasubskrybować informację o Twojej obecności (...), jeżeli chcemy aby inni użytkownicy widzieli nasz aktualny status dostępności klikamy Dodaj i następnie Zamknij.

Dodawanie kontaktów GG

Jak wspomniałem, niestety lista kontaktów nie jest pobierana — trzeba wprowadzić znajomych ręcznie. Najwygodniej jest to zrobić z poziomu Psi.

W tym celu wybieramy w menu Ogólne opcję Dodaj kontakt, pojawi się nowe okienko i tu na górze zmieniamy XMPP na gg.jabberpl.org, a w polu poniżej podajemy numer GG i zatwierdzamy klikając w Get XMPP Address. Niżej pojawi się adres w schemacie numergg@gg.jabberpl.org. W zależności od tego jak mamy daną osobę wprowadzoną na liście kontaktów w telefonie podajemy imię i nazwisko lub pseudonim, a następnie klikamy Dodaj.

461913

Po dodaniu pojawi się analogiczne ostrzeżenie o subskrypcji obecności jak w przypadku transportu, potwierdzamy klikając Dodaj i zamykamy. Operację powtarzamy dla kolejnych kontaktów.

Konfiguracja konta w telefonie

Jeżeli bazowaliście na koncie Google Talk to wystarczy uruchomić w menu głównym aplikację Konta i dokonać konfiguracji.

W przypadku innych kont Jabber trzeba będzie wspomóc się wspomnianym przeze mnie narzędziem Extraplugins Accounts UI. Pobieramy je, instalujemy, po czym obowiązkowo restartujemy telefon. Po ponownym załadowaniu systemu, uruchamiamy aplikację Konta, wybieramy opcję Dodaj nowe i naszym oczom ukazują się dodatkowe pozycje: AOL Instant Messenger (AIM), Gadu-Gadu, ICQ, Jabber/XMPP, Odnoklassniki, QIP, Vkontakte, Windows Live Messenger (MSN) i Yahoo! Wybieramy Jabber/XMPP (nie Gadu-Gadu!) i wpisujemy kolejno nick, identyfikator i hasło, potwierdzając na koniec Sign in.

103122
103123

Konto jest już skonfigurowane, po chwili powinny zostać pobrane także kontakty. Jeżeli kontakty w telefonie mamy zapisane w formacie Imię Nazwisko i analogicznie opisaliśmy kontakty GG przy dodawaniu w programie Psi, to powinny zostać one połączone automatycznie. Jeżeli nie, to na liście kontaktów wystarczy z menu w prawym dolnym rogu wybrać opcję Scal kontakty, zaznaczyć pozycje które chcemy scalić w jeden kontakt i dotknąć Gotowe (można też tego dokonać z poziomu karty danego kontaktu). I tak z każdą kolejną osobą.

I to już prawie wszystko. Status dostępności można zmieniać z poziomu paska powiadomień w menu głównym lub aplikacji Konta.

103124
103125

Jak wysyłać wiadomości? Trzeba wejść w Wiadomości, tapnąć w chmurki w prawym dolnym rogu i wyświetli nam się lista osób z podziałem na te które są online, z dala od komunikatora i niedostępne. Jeżeli dany kontakt jest online na raz w kilku różnych usługach (np. Jabber, Facebook, Skype) możemy wybrać przez którą chcemy się komunikować. Możemy też od razu kliknąć w trójkąty obok nagłówka Wiadomości aby wywołać menu Pokaż, które daje możliwość ograniczenia kanału komunikacji. Rozmowę można naturalnie zainicjować także z poziomu karty kontaktu. Wszystko to działa naprawdę fantastycznie, a rozmówcy na GG nawet nie będą wiedzieć, że rozmawiacie tak naprawdę przez Jabbera.

Miłej zabawy!

OprogramowaniePoradnikiTelefony
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)