Blog (332)
Komentarze (2.3k)
Recenzje (17)

Nokia N9 tips & tricks cz. 53 — motywy systemu, czyli zmiana wyglądu ikon i nie tylko

Strona główna@KrogulecNokia N9 tips & tricks cz. 53 — motywy systemu, czyli zmiana wyglądu ikon i nie tylko
06.10.2012 03:51

Jeszcze za czasów Nokii z Symbianem jedną z najpopularniejszych modyfikacji były zmiana motywów systemu (themes), czyli wyglądu ikon systemowych, najczęściej jednocześnie z podmianą tapety. I choć sam, za czasów posiadania Nokii E50/E61, poddawałem się tej modzie, to w przypadku MeeGo Harmattan w N9 już takiej potrzeby nie czuję. To pierwszy system, który wydaje mi się tak perfekcyjnie spójny wizualnie, że wręcz grzechem byłoby coś w nim zmieniać. Są jednak osoby, które wyrażają chęć personalizacji. O tym będzie właśnie ten odcinek.

Możliwość zmiany wyglądu systemowych ikon w MeeGo Harmattan to nie nowość. Od samego początku można było to zrobić ręcznie, a od blisko roku istnieje specjalna aplikacja do tego celu o nazwie ThemeChanger. Rzecz w tym, że do niedawna była ona praktycznie bezużyteczna — nie powstał żaden alternatywny zestaw ikon, który zasługiwałby na choćby odrobinę uwagi. Od dosłownie kilku dni to się zmieniło — jeden z użytkowników talk.maemo.org przygotował bowiem bezpłatny zestaw Simplico (poniżej), który można już uznać za wart rozważenia.

96099
96100

Zainteresowani przetestowaniem? Zatem do dzieła! Na początek pobieramy pakiety instalacyjne themechanger_0.0.2_armel.deb oraz simplico_0.2.1_all.deb, a następnie instalujemy zgodnie z instrukcją. Uruchamiamy aplikację ThemeChanger wybieramy motyw Simplico, potwierdzamy Apply i następnie OK, zamykamy aplikację i restartujemy telefon. W przypadku problemów z emotikonami (czerwone kwadraty), należy ponownie uruchomić aplikację ThemeChanger i wybrać opcję Fix emoticon cache. Gotowe!

Po prawidłowo przeprowadzonej modyfikacji naszym oczom powinny ukazać się nowe ikony menu aplikacji, czarno-niebieskie tło, pozmieniany pasek powiadomień, a także inna kolorystyka i ikony w niektórych systemowych programach. Zmiany widoczne są także w kilku innych, na pierwszy rzut oka niewidocznych miejscach np. w Ustawieniach. Wszystko wygląda całkiem zgrabnie, choć oczywiście ikony dodatkowo zainstalowanych aplikacji nie ulegną zmianie (poza kilkoma wyjątkami), co jest niewątpliwie pewnym zgrzytem. Miłośników aplikacji Home Screen Settings z pewnością ucieszy wiadomość, że nie ma problemu z pracą w trybie horyzontalnym.

96101
96102

W zestawie Simplico dostępny jest jeszcze jeden motyw: Simplico-Faenza — różnice są jednak nieznaczne. To oczywiście tylko przykłady, w sieci można znaleźć jeszcze kilka innych bezpłatnych motywów, ale urągają one elementarnym kanonom estetyki. A co z płatnych? Na stronie n9style.ru znajdziecie kilka, które ranią oczy w mniejszym stopniu, ale w zasadzie wart uwagi jest jedynie motyw androidopodobny, co jak dla mnie jest mimo wszystko swego rodzaju profanacją...

I jeszcze na koniec. Jeżeli nowy wygląd nie przypadnie Wam do gustu można całą operację łatwo odwrócić. Wystarczy uruchomić aplikację ThemeChanger i załadować motyw Blanco.

Aktualizacja

Pojawił się kolejny interesujący motyw system o nazwie Emboss:

432263

Jeżeli chcielibyście przetestować, należy pobrać i zainstalować pakiet emboss_0.1.0_all.deb, a następnie dokonać zmiany przy pomocy programu ThemeChanger.

Komentarze (140)